Dobré rady pri výbere interiérového osvetlenia

Neviete si rady s vašim budúcim osvetlením do interiéru ? Vhodné riešenia pre vás vybral odborník na osvetlenie.

10fotiek
Vaše otázky o interiérovom osvetlení vám zodpovedal ONLINE odborník zo spoločnosti Smart Light. Autor: Smart Light

Vaše otázky vám zodpovedal ONLINE odborník zo spoločnosti Smart Light s. r. o. Ľubomír Koreň.

 

Milí čitatelia, ďakujem Vám v mene našej spoločnosti Smart Light za Váš záujem a podnetné otázky. Ak potrebujete zodpovedať ďalšie, či poradiť s osvetlením, pošlite nám e-mail na adresu info@smartlight.sk., alebo nás navštívte osobne v našom showroome. Prajem Vám pekný zvyšok dňa!

15.03.2012 16:06 Tobolarova:
Veľmi, veľmi by som potrebovala poradiť ohľadom svietidiel do nášho domu do kuchynsko-spoločenskej časti. Od začiatku mi naše svietidla nesedeli, ale boli potrebné iné veci, tak som si myslela, že sa k tomu vrátim neskôr. Chcela by som svietidlá do kuchynskej časti, nad jedálenský stôl, nad stolík v oddychovej časti, svietidlá, ktoré by boli moderné, ale jednoduché, aby sa rýchlo "neopozerali", aby sa jednoduchu čistili, a hlavne, aby robili dobré svetlo. Potrebovala by som skrátka komplexnú radu nejakého odborníka , nevedeli by ste mi v tomto smere poradiť?
Čo sa týka konkrétneho dizajnu, tam odporúčam skôr pohľad architekta, ktorý vie posúdiť Váš priestor aj v kontexte s nábytkom, farbami v priestore, atd.. Môžem Vám však dať aspoň môj subjektívny pohľad, na základe skúseností, ktoré mám za roky pôsobenia v tejto oblasti. Pozrite si napríklad svietidlá od výrobcu LUCIS (sú aj na našom webe a v showroome), veľmi úspešné sú série ORBIS a ASTERION. Čisté biele 3-vrstvové opálové sklo, závesné i stropné, v rôznych rozmeroch. I keď zmeníte koberec, či tapety, svietidlá meniť nemusíte. Prípadne nám pošlite mailom fotky Vášho priestoru na náš mail info@smartlight.sk, a pošleme Vám zopár typov, ktoré by boli vhodné aspoň z hľadiska rozmerov, výkonu, cenovej relácie,atď. Ak máte bližšiu špecifikáciu, čo sa Vám páči - materiál, tvar,... pomôže nám to poradiť Vám.
15.03.2012 15:58 Tatarova M.:
Aké osvetlenie je vhodné nad kuchynský drez? Ak je to miesto zaťažené vodou a parou, je vhodný aj LED pásik?
LED pás je možné použiť, nalepený v hliníkovej lište (tá má aj funkciu chladiča pre pás), a lišta uzatvorená plastovým difúzorom. LED pás je na 12V – bezpečné napätie, čiže netreba sa obávať ani blízkosti vody a pary. Pre vyššiu bezpečnosť pred vodou a parou je možné použiť aj LED pás so zvýšeným krytím voči vode (označenie IP44 a viac). Nad sporák (pod digestor) by som však už LED pás nedával, digestor má vlastné osvetlenie, a teplota pri varení by mohla spôsobiť rýchlejsie opotrebenie plastového difúzora a zníženie životnosti.
15.03.2012 15:57 Kamil:
Rozhodujem sa o kúpe nového svietidla nad dreveným schodiskom v podkroví. Vyrábajú sa aj svietidlá z dreva ? Je tento materiál vhodný ako tienidlo ?
Áno, sú na trhu aj svietidlá s tienidlom z dreva, drevenej dyhy, atď. Všetky svietidlá, ktoré dodávame na trh, sú certifikované a pokiaľ je svietidlo správne nainštalované, a používate odporúčané svetelné zdroje (na každom svietidle musí byť štítok, kde je uvádzaný vhodný typ svetelného zdroja spolu s maximálnou watážou), nehrozí riziko. Pozrite si príklady na našom online katalogu - http://www.smartlight.sk/katalog, v záložke „Materiál“ zvoľte „Drevo“, a zobrazia sa Vám svietidlá z tohto materiálu.
15.03.2012 15:54 Juraj:
Rád by som sa opýtal, aká je skutočná pravda o úsporných kompaktných žiarivkách, že nesvietia tak silno a zároveň nevydržia tak dlho, ako by mali. Je to tak ?
Je to ako pri každom inom tovare, kvalitný produkt spĺňa aj udávanú životnosť, aj svetelný tok. Tieto svetelné zdroje sú merané v oficiálnych skúšobniach, a renomovaný výrobca musí udávané údaje na obale dodržiavať. S kompaktnými žiarivkami Osram, ktoré používame my, nemáme takéto negatívne skúsenosti.
15.03.2012 15:53 daniela:
Aké sú najvýhodnejšie svetelné zdroje v detskej izbe pre školáka? Má vaše štúdio v ponuke aj tento typ svietidiel ?
Ako som písal už nižšie, odporúčam funkčné svietidlo, či už na klasické žiarovky, alebo úspornejšie žiarivky. Dôležitý je výkon svietidla, s tým Vám poradíme, dizajn je na Vás. Samozrejme, máme v ponuke, nejedná sa o špecifické typy iba pre tieto miestnosti. Plus stolové svietidlo, na písanie, čítanie, atď.. Dobré je používať obe naraz pri učení, aby nebol veľký kontrast medzi osvetlenou knihou, a tmavým pozadím izby, to unavuje oči.
15.03.2012 15:50 Zuzana:
Dobry den, otec kupuje iba uplne lacne veci a casto na trhu, aj ziarovky. Teraz mame vsade tie usporne, ale mam stale pocit, ze je doma tma. asi kupil slabe. Chcem ich vymenit, ale nevyznam sa do moderných žiaroviek, viete mi prosim poradiť, aky typ je pre mňa vhodný, ak chcem mať takú farbu svetla ako kedysi a koľko maju mať wattov aby som nemala doma pocit, že je tma? ide o hlavnú lampu v obývačke, hlavnú lampu v kuchyni a moju stolovú lampu. Dakujem pekne
Na trhu je veľa „no name“ kompaktných úsporných žiariviek. Ich výhodou je cena, ale nevýhodou horší merný výkon, nekvalitné farebné podanie, farba svetla, čo spôsobuje nekomfort pri používaní. Odporúčam kúpiť kompaktné žiarivky od renomovaných výrobcov – ako Osram, Philips,... Farba svetla – adekvátna ku žiarovke má farbu svetla 2700K, prípadne Osram má farbu 2500K, čo je ešte teplejšia ako žiarovka. Ku výkonom – náhrada 100W žiarovky má príkon cca 18-22W, 40W žiarovka má náhradu s príkonom 7W. Všetky tieto údaje nájdete na obale kompaktnej žiarivky.
15.03.2012 15:48 Monika Felix:
Dobry den, chystam sa na chalupu vyrobit tienidla na osvetlenie zo starych materielov, ako plast alebo látka. Zaujíma ma, či je to bezpečné, lebo klasické žiarovky sa kedysi dosť zahrievali a tienidla museli byť z nehorľavyých materiálov. Ako je to pri moderných žiarivkách? Môžem napríklad použiť PET f'ľašu na tienidlo? Ďakujem za odpoveď
Všetky svietidlá na trhu musia byť certifikované, čiže prechádzajú testami v skúšobniach, čo sa týka bezpečnosti prevádzky, atď. Kompaktné žiarivky alebo Ledkové retrofity sa takisto zohrievajú, i keď povrchové teploty sú výrazne nižšie ako pri klasických žiarovkách. Ako človek z praxe Vám nemôžem odporučiť vyrábať si vlastné tienidlá, iba na vlastné riziko.
15.03.2012 15:48 jarka, vrutky:
Prosim o radu… V kupelni nad vanou by som chcel podsvetlit dve niky led pasom studena biela, neviem ci su aj led pasy ktore maju iny uhol svietenia ako je 120 stupnou, asi by sa mi tam hodilo nieco viac bodove… Nechcem aby mi to svietilo prilis, len take decentne romanticke podsvietenie… Mozte mi poradit aky typ led pasu pouzit? Pasiky budu umiestnene v hlinikovej liste, ktora bude vlepena do rohu niky pri kladeni dlazby… Dakujem
Najslabší LED pás čo máme v ponuke je 4W/m, čiže napríklad pri dĺžke 40cm bude mať pás spotrebu iba 1,6W. LED pásy s užším uhlom svietenia majú optiku, a to len pásy s vyšším výkonom, čo nepotrebujete. Ak máte požiadavku skôr na akcentačné osvetlenie, potom sa prikláňam ku použitiu malých LED bodoviek so zvýšenou odolnosťou voči vode, na malé napätie. Treba realizovať v súčinnosti s kladením dlažby, a nezabudnúť, že svietidlá musia byť napájané transformátorom – ten umiestnite do bezpečnej zóny. Môžeme Vám poslať zopár konkrétnych typov na Váš e-mail, obráťte sa na náš kontaktný e-mail info@smartlight.sk.
15.03.2012 15:43 andrej:
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. V detskej izbe za hodlám vymeniť strarý typ žiaroviek na LED žiarovky. Ide o cetrálne stropné svietidlo v detskej izbe s plastovým krytom. Momentálne sú tam naištalované 3 x 40W lustrové žiarovky E14 – v horizontálne polohe. Chcem vymeniť za úspornejšie. Prosím Vás, ktoré typy LED žiaroviek z Vašej ponuky mi viete odporúčiť. Jedinou mojou podmienkou je aby bola mininálne taká istá svietivosť ako u starých, kedže ide o centrálne sviedlo v detskej izbe. Veľmi pekne ďakujem za radu.
Ku problematike použitia LED žiaroviek som sa vyjadril už vyššie. Čiže áno, dá sa to spraviť. Z vonkajšej strany SDK umiestnený RGB Led pás – podľa skúseností to je príjemný doplnok, pre konkrétne večery, na dosiahnutie atmosféry. Ale ja by som tam doplnil ešte aj jednofarebný LED pás s teplou farbou svetla, ktorý budete používať určite častejšie. Ten zároveň potlačí efekt bodoviek, ktoré svietia iba smerom nadol, a zmäkčí tiene.
15.03.2012 15:39 richard:
Dobry den. Chcel by som Vas poprosit o radu. Planujem spravit sadrokartonovy podhlad cca180 x 110 cm v obyvacke o rozmere 6 x 4 metra. Po vonkajsom obvode by bol umiestneny RGB pasik a na samotnom podhlade by boli LED ziaiarovky ako alternativa bodovych svetiel (cca 8 kusov). Ake LED ziarovky napriklad GU10 pouzit a najme ci sa daju pouzit ako hlavne osvetlenie? Chcel by som aby intenzita svetla bola dostacujuca ako alternativa beznej napr 100W ziarovky. Ledky so 120° rozptylom by mohli lepsie pokryt plochu izby. Neviem ani aku intenzitu svetla realne cakat aj od 300 ledkoveho pasu pripadne ci by kombinacia oboch svietidiel bola postacujuca. Kazdopadne by som chcel docielit dostacujuce osvetlenie v prijemnej teplej bielej farbe. Dakujem
Ku problematike použitia LED žiaroviek som sa vyjadril už vyššie. Čiže áno, dá sa to spraviť. Z vonkajšej strany SDK umiestnený RGB Led pás – podľa skúseností to je príjemný doplnok, pre konkrétne večery, na dosiahnutie atmosféry. Ale ja by som tam doplnil ešte aj jednofarebný LED pás s teplou farbou svetla, ktorý budete používať určite častejšie. Ten zároveň potlačí efekt bodoviek, ktoré svietia iba smerom nadol, a zmäkčí tiene.
15.03.2012 15:33 Martin z Trnavy:
Dokončujem novostavbu,všetky stropy budú sádrokarton.Chcem spraviť osvetlenie zabudované v sádrokartone .Neviem sa rozhodnúť medzi klasickými žiarovkami a LED.Prosím o názor na LEDosvetlenie ako na hlavný zdroj osvetlenia interieru.
Realizovali sme už i priestory, kde je osvetlenie robené iba s LED svetelnými zdrojmi. Sú na trhu LED náhrady, tzv. „retrofity“, ktoré nahradia aj 50W halogénovú žiarovku. Avšak z dôvodu potrebného chladenia sú vyššie, a tým pádom nie vhodné do všetkých typov bodových svietidiel. Okrem toho počiatočné náklady sú v tejto chvíli momentálne výrazne vyššie pri LED retrofitoch. Pre chodby nevidím problém s použitím lacnejších LED retrofitov s nižšou svietivosťou. Pre hlavné obytné priestory sa v tejto chvíli sa prikláňam ku použitiu halogénových žiaroviek so zníženou spotrebou (35W žiarovka svieti ako 50W), a vymeniť za LED žiarovky výhľadovo o cca 2 roky, nakoľko technológia LED zlacňuje veľmi rýchlo. Všetci výrobcovia svetelných zdrojov sa snažia vyrábať čo najadekvátnejšie náhrady v LED retrofitoch, takže svietidlá nebudete musieť vymieňať.
15.03.2012 15:29 marcel:
Chcem si dat v podkrovi bodove osvetlenie. Chcel by som ho mat na 230 V a montovat v sikmine do sadrokartonu. Za tymto sadrokartonom mam hlinikovu foliu a za tym izolaciu. Je potrebne za tymto bodovym osvetlenim nieco urobit? Nebude sa to prehrievat alebo nieco podobne? Existuje bodove osvetlenie na 230 V ktore je hlboke a dava sa do nho ziarovka. Existuje aj nejake plytsie, nieco sko na 12 V?
Pokiaľ máte fóliu s izoláciou priamo na sadrokartóne, neodporúčam inštalovať bodovky vôbec. Pri každej bodovke máte v inštalačnom návode zakótovanú minimálnu vzdialenosť medzi jej vrchom a pevným stropom nad ňou, musí byť vetraná. Pod izoláciou prichádza ku prehrievaniu, a minimálne sa Vám budú predčasne vypaľovať žiarovky, pri 12V svietidlách transformátory. Použite prisadené svietidlá, bez zabudovania.
15.03.2012 15:23 Ivana:
Chcela by som sa spýtať - mám byť zariadený vo funkcionalistickom štýle, mám tam veľa skla a chrómu. Prevládajúce farby sú šeda, tmavohnedá a vanilková. Chcela by som dizajnový (respektíve zaujímavý kus) lampy nad kuchynský stôl. Jeho rozmery sú 90 x 90 cm (dá sa rozložiž na 180 x 90), má chrómové nohy a navrchu je mliečne sklo. Kuchynský kút je súčasťou obývacieho priestoru. Žiadne iné visiace svietidlá, okrem tohto, nad ktoým uvažujem, tam nemám a nechcem. Vstup do bytu je ozvástnený barokovým stolom a barokovou stoličkou. Keďže je to päť priestor, ktorý postupne prechádza do kuchynského kútu s obývačkou, tak by som išla do barokového dizajnu. ALebo mám udržať funkcionalizmus? Ďakujem za radu
Na Vašu otázku Vám skôr bude vedieť odpovedať architekt, ktorý vníma priestor komplexnejšie. Ja Vám z môjho pohľadu viem zhodnotiť, či dané svietidlo bude mať dostatočný výkon na dané použitie. Dizajn svietidla do interiéru bytu je subjektívna záležitosť, skrátka sa Vám musí páčiť. Odporúčam náš online katalóg, kde si viete svietidlá jednoducho filtrovať podľa materiálov a farieb, a ľahšie sa tak zorientujete a zúžite si výber.
15.03.2012 15:19 Pavol Krajčovič:
Dobrý deň. Aké osvetlenie nám poradíte do obývačky ktorá má rozmery,3,5 krát 5,5 m v panelovom byte. Ďakujem.
Záleží od toho, či budete robiť aj rekonštrukciu elektroinštalácie. Pokiaľ áno, odporúčam aspoň 2 typy osvetlenia. Centrálne – stropné alebo závesné, podľa rozmiestnenia nábytku a komunikačných zón, aby Vám nezavadzalo pri pohybe po obývačke. A osvedčilo sa spraviť aj nepriame osvetlenie stropu – napr. LED pás, ktorý je schovaný za garnižou, a osvetľuje Vám záclonu (imitácia denného osvetlenia). Ak využívate iba jeden existujúci stropný vývod, potom určite odporúčam použiť svietidlo s možnosťou stmievania. Svietidlo na klasické žiarovky sa stmieva veľmi jednoducho, bez potreby zásahu do elektroinštalácie. Akurát sa vymení klasický vypínač za stmievač.
15.03.2012 15:16 veronika:
Mam novu kuchynsku linku, ale nemam este vyriesene osvetlenie pracovnej dosky. Mame zavedene elektricke rozvody v stene za linkou vyvedene do jednej z hornych skriniek. Rada by som tam dala nejake nenapadne, ale intenzivne LED osvetlenie. Ako ba sme to mali vyriesit a na co si pri vybere takehoto typu osvetlenia mame dat pozor?
Kuchynské linky najčastejšie osvetľujeme LED pásmi, ktoré umiestňujeme do hliníkových profilov. Tieto hliníkové profily (lišty) sa inštalujú na spodnú stranu vrchných skriniek. Sú nenápadné, vysoké iba niekoľko milimetrov. Elektrický vývod máte vyvedený správne, keďže tieto pásy musia byť napájané transformátorom, ktorý potrebujete schovať ideálne do skrinky. Od transformátoru sa spraví káblový prepoj na miesto, kde lišta s Led pásom začína. Kritériá pre správny výber: Výkon – podľa skúseností odporúčam minimálne 7W/m, ideálne 15W/m Farba svetla – v interiéroch väčšina ľudí uprednostňuje teplú farbu svetla. Studenú farbu zase človek vníma ako intenzívnejšiu.
15.03.2012 15:10 Anka:
Chystám sa kúpiť osvetlenie do detskej izby. Ako mám postupovať? Stačí iba centrálne svetlo a lampa nad stolík?
Pri malých deťoch je dôležité jedno centrálne svietidlo, s dostatočným výkonom, aby bola dobre osvetlená zem, kde sa dieťa väčšinou hráva. Odporúčam napríklad svietidlo s priemerom aspoň 50cm, s difúznym tienidlom, ktoré dobre rozptýli svetlo. Dôležitá je dostatočná svietivosť, čiže laicky napr. svietidlo pre 3ks 75W žiarovky pre izbu 4x5m. Typ „podstava s viacerými kusmi halogénových žiaroviek“ neodporúčam, dochádza k nepríjemnému oslneniu citlivého detského oka. Pre malých futbalistov je vhodnejšie plastové tienidlo, kvôli bezpečnosti. Ako doplnkové osvetlenie: - pre malé deti nástenné „nočné“ svietidlo, ktoré však nemusí byť formou trvalej inštalácie, ale do zásuvky - pre školopovinné deti samozrejme stolové pracovné svietidlo
15.03.2012 15:05 Eva:
Chcela by som podsvietiť police na stene. ČO všetko je k tomu potrebné a ako sa to dá zrealizovať?
Tu platí to isté ako pri podsvecovaní kuchynskej linky, čo som písal vyššie. Akurát používame LED pás s nižším výkonom, a hliníkový profil s opálovým prekrytím, kvôli potlačeniu vnímania svetelných bodov. Najdôležitejšie je príprava kabeláže, čiže treba počítať s tým, že musíte niekde umiestniť napájací transformátor. Ak nemáte v pláne sekať do steny, a robiť kabeláž, potom Vám ku polici pôjde po stene kábel, čo nevyzerá dobre. V prípade policového systému so zadnou stenou to je jednoduchšie, lebo káble sa môžu viesť poza ňu, napojenie môže byť cez zásuvku, plus napríklad jednoduché diaľkovo spínané ovládanie. Výhoda Led pásov v hliníkových profiloch je, že sa dajú spraviť na mieru, podľa požadovanej dĺžky.
15.03.2012 15:04 milada:
Treba mi do spálne centrálne svelo, alebo si vystačím aj s doplnkovým? Raz som niekde čítala, že v spálni stropná lampa nemusí byť .
Samozrejme, nemusí. Veľa osvetlení v spálni sme realizovali iba nástennými svietidlami, ktoré robia príjemnú mäkkú atmosféru. To platí, ak využívate spálňu iba najmä na spanie, nie je spojená s pracovným kútom, a pod. Skôr kladiem dôraz na doplnkové osvetlenie na čítanie, môže byť nad hlavou nad posteľou, alebo na nočnou stolíku. Ako praktickejšie sa potvrdilo umiestnenie na stene nad hlavami, šetrí sa priestor na nočnom stolíku.
15.03.2012 15:00 marta:
Počula som, že osvetlenie do kúpeľne musí spĺňať špeciálne bezpečnostné predpisy. Je to pravda, že by sa tam nemali inštalovať obyčajné lampy?
Určite áno. Osvetlenie do kúpeľní definuje norma pre osvetlenie. Podľa pozícií svietidiel sú na ne kladené požiadavky z hľadiska ochrany voči vode. Napríklad bodové svietidlá pre kúpeľne na 12V, so zvýšenou ochranou voči vode – označenie IP44, IP65,... To neplatí pre vyššie stropy a pozície v určitej vzdialenosti od vane, umývadla... Všetko presne udáva norma, v každom slušnom svetelnom štúdiu Vám musia vedieť poradiť, na základe umiestnenia elektrických vývodov vo Vašej kúpeľni.
Nájdených 19 záznamov.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dobré rady pri výbere interiérového osvetlenia
PEKNÉ BÝVANIE