Zateplenie len jednej steny domu nie je vhodné

Premýšľate nad zateplením domu? Vhodné riešenia a materiály vám pomohol vybrať odborník na zateplenie Miroslav Zliechovec, application / produkt manager KNAUF INSULATION.

1fotka
Ilustračné foto Autor: MICHAL SMRČOK


Miroslav Zliechovec, application/produkt manager KNAUF INSULATION.

 

16.02.2012 16:59 Stanislav Havran:
Máme drevenú chatu, z vonkajšej strany je obložená OSB dsoskami, má 18 cm izoláciu z Izoveru. Z vonkajšej strany hodlám ju zatepliť 10 cm polystyrénom a následne omietkou, urobím dobre? Poradte prosím
Takéto riešenie sa štandardne robí priamo z výroby montovaných drevostavieb, takže si nemyslím že by to pri správnej realizácii malo negatívne ovplyvniť funkčnosť celej konštrukcie. Ďakujem vám všetkým za vaše otázky a prajem pekný zvyšok dňa.
16.02.2012 16:59 lujzinka:
aky material pouzit na zateplenie starsieho domu. Dom je trochu vlhky.
Izolácia na báze kamennej minerálnej vlny FKD S bude vhodná na danú konštrukciu. Presné určenie hrúbky izolantu je potrebné poznať hrúbku a typ obvodových stien.
16.02.2012 16:59 daniel:
Akú hrúbku tepelnej izolácie mi odporúčate na stropnú konštrukciu pod strešným krovom. Zloženie stropnej konštrukcie je drevený záklop a cca 15 cm nejakého škvarového zásypu.
Na takúto konštrukciu odporúčam použiť rolované izolačné materiály na báze ekologickej sklenej minerálnej vlny ECOSE v hrúbke min. 2x 80 mm. Pod túto vrstvu tepelnej izolácie je potrebné umiestniť parozábrannú izoláciu, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti do tepelnej izolácie.
16.02.2012 16:58 daniel:
Akú hrúbku tepelnej izolácie mi odporúčate podľa Vašich skúseností na fasádu keď stena je z tehlového muriva hr. 45 cm.
Ak sa jedná o plnú pálenú tehlu minimálna hrúbka i zolačného materiálu by mala byť minimálne 100 mm
16.02.2012 16:53 soňa f.:
Dobrý deň, má zmysel zatepľovať 4-posch. tehlovú bytovku z r.75 so 4 vchodmi, keď len krajné byty so severu majú problémy s plesňami? Podotýkam, že severná štítová stena je už zateplená. Ďakujem za odpoveď.
Určite Vám odporúčam zatepliť celú bytovku, pretože dobre urobeným zateplením respektíve komplexnou obnovou (zateplenie všetkých obvodových konštrukcií, výmena okien ) dosiahnete nasledovné: Zamedzenie tvorby plesní – zvýšenie vnútornej povrchovej teploty; Zníženie energetických strát, Zvýšenie akustickej a tepelnej pohody v bytoch. Pre detailnejšie informácie o produktoch a konkrétnych riešeniach ma kontaktujte priamo.
16.02.2012 16:25 Ľubica:
Mám na dedine dom,ktorý má 40 rokov.1/3 je z tehly zbytok je prístavba z porfixu.v zime nie obývaný, len sa temperuje.Myslíte,že je vhodné ho zatepliť?Kúrenie je na elektriku.Obytná plocha 127 m2. Ďakujem.
Zateplení docielite zníženie spotreby el. energie na vykurovanie/temperovanie a samozrejme v lete vytvorí príjemnú klímu – zamedzí prehrievaniu budovy. Takže vám odporúčam zatepliť všetky obvodové steny kamennou minerálnou vlnou ktorá efektívne znižuje prehrievanie . Hrúbku a typ izolačného materiálu je potrebné určiť podľa druhu a hrúbky obvodových stien.
16.02.2012 16:22 sokirková:
Oplatí sa zatepľovať z vnútra domu izolačnými tapetami? A ak áno tak aké odporúčate?
Ako som už spomínal vnútorné zateplenie je v každom prípade rizikové, nemôžem však presne popísať zateplenie izolačnými tapetami pretože takéto materiály nepoznám.
16.02.2012 15:51 Jozef:
Mám postavený dom z Ytongu lambda, ktorý podla návodu už netreba zateplovat. Aký je váš názor?
Určite áno, v návode sa počíta z tzv. deklarovanou lambdou (súčiniteľ ktorý popisuje izolačnú schopnosť materiálu). Na určenie tepelno-izolačných vlastností je dôležité použiť tzv. reálnu lambdu – výpočtovú. V takomto prípade je potrebné zohľadniť lokálne tepelné mosty, nadokenné preklady a podobne. Na zateplenie takejto steny by som odporučil izolačný materiál o minimálnej hrúbke 60 mm.
16.02.2012 15:49 michal:
ak je podlaha v dome zarovno s terenom a teren je 2 cm pod urovnou podlahy (bungalov), ako hlboko je potrebne ist do zeme so zateplenim sokla ? rozhoduje o hlbke ci je okolo domu strk, dlazba, zemina (nopova folia) ?
Zateplenie sokla by malo byť cca 300 mm pod úrovňou spodnej hrany podlahovej ŽB dosky. Takáto izolácia by tam mala byť v každom prípade.
16.02.2012 15:47 lacko:
Dobrý deň, prosím ako mám postupovať pri zatepleni staršieho rodinného domu /iba severná strana/ na ktorej je stará hrubá omietka. Aký materiál mi odporúčate?
Už som to tu niekoľkokrát spomínal, zateplenie len jednej steny nie je vhodné. Preto by to mal byť len prvý krok, ktorý bude pokračovať zateplením ďalších stien. Postup zateplenia by mal sledovať pokyny od dodávateľa certifikovaného ZS. Kamenná minerálna vlna je vhodná na akúkoľvek stavbu, hrúbku izolačného materiálu je potrebné určiť podľa hrúbky a typu materiálu obvodových stien.
16.02.2012 15:45 Peter:
Aký je váš názor na zatepľovanie domu znútra, nie zvonku? Ďakujem.
Interiérové zateplenie prináša značné riziká a je náročné na kvalitné prevedenie detailov. Osobne ho odporúčam iba v nevyhnutných prípadoch keď nie je možné zateplenie z vonkajšej strany. Pri nesprávnom zrealizovaní hrozí zrážanie vlhkosti na stene pod tepelnou izoláciou, kde môže spôsobiť degradáciu tepelnej izolácie a tvorbu plesní. Taktiež je zložité vyriešiť tepelné mosty ako stropné dosky, deliace priečky a podobne
16.02.2012 15:42 Martin:
Zdravim, uvazujem o zatepleni domu postaveneho z porfixu.Co odporucate na vonkajsie steny? vlnu alebo polystyre? na cene az tak nezalezi.
Keďže v našom portfóliu máme oba tieto materiály môžem objektívne povedať že zateplenie výrobkami na báze kamennej minerálnej vlny je kvalitnejšie a má niekoľko výhod. Okrem tepelnej izolácie, kamenná minerálna vlna výrazne prispieva k akustickej izolácii, taktiež zvyšuje pasívnu požiarnu bezpečnosť stavby, správne zhotovené zateplenie z minerálnou vlnou zabezpečí dobrý prestup vlhkosti cez obvodovú stenu (nízky difúzny odpor). Minerálna vlna však nie je vhodná do vlhkých priestorov, preto zateplenie obvodových stien do výšky 30 – 50 cm nad terénom by malo byť urobené extrudovaným polystyrénom.
16.02.2012 15:35 Peter:
Ako zatepliť dreveny dreveny omietnuty strop?Z miestnosti(z vnutra) alebo zo strechy? A ako?
Najvodnejšie je zateplenie z vonkajšej (chladnejšej )strany. Na súčasný drevený strop je nutné položiť parozábrannú fóliu (fólia zabraňuje prestupu vodných pár a následnému zrážaniu vlhkosti v izolácii). Na fóliu sa by mala ísť tepelná izolácia najlepšie ľahká, rolovaná na báze sklenej minerálnej vlny. Izolácia by mala byť tvorená dvomi vrstvami, keďže neviem presnú hrúbku a skladbu Vášho stropu neviem Vám takto presne povedať najvhodnejšiu hrúbku. Podľa skúsenosti môžem predpokladať že 2 x 100 mm by mohlo byť postačujúce.
16.02.2012 15:31 Peter Gábor:
Oplati sa zatepliť aj stary dom z hlinenych tehal? Ak ano ako čim ?
Určite áno, hlinené tehly majú nízky tepelný odpor, takže ich izolačné vlastnosti sú minimálne. Na zateplenie odporúčam použiť kamennú minerálnu vlnu FKD S. Konkrétnu hrúbku viem vypočítať ale budem na to potrebovať vedieť presnú hrúbku obvodovej steny.
16.02.2012 15:28 zuzana navrátilová:
Prosím Vás aký máte názor, ak sa zateplí len jedna severná stena domu ? Ďakujem
Zateplenie jednej steny je nevhodné, môže spôsobiť zvýšenie tepelného toku cez ostatné nezateplené steny a následné riziko zrážania vlhkosti (tvorba kondenzácie). Ako som tu už viackrát spomínal zateplenie by malo byť komplexné.
16.02.2012 15:26 Rudolf Šarvaic:
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať aké vhodné zateplenie by bolo na dom stavaný z tehly hrúbky 44cm. Dakujem
Z pohľadu minimálnych normových požiadaviek pre nové budovy (dosiahnutie súčiniteľa prechodu tepla U 0,32 W/m2.K) Vám postačuje použiť kamennú minerálnu vlnu FKD S o hrúbke 60 mm, samozrejme je to za predpokladu že steny sú vymurované z novodobých tehál typu POROTHERM a pod. Z dlhodobejšieho pohľadu by som však odporúčal hrúbku 80 – 100 mm.
16.02.2012 15:21 Alena:
Mozem zateplovat postupne alebo vsetky steny naraz?
Ideálne je keď sa všetky steny zateplia naraz, zatepleniu by mala predchádzať výmena okien. Nie vždy je možné urobiť všetko naraz preto môže byť zateplenie realizované aj postupne, no časové odstupy by mali byť čo najkratšie.
16.02.2012 15:19 dano:
Dobry den, byvam v panelakovom dome a stena detskej izby susedi so schodiskom. Akym sposobom je mozne zateplit tuto stenu nakolko je velmi studena a dokonca mam pocit ako keby cez nu fukalo. Dakujem.
Najvhodnejšie by bolo túto stenu zatepliť kamennou minerálnou vlnou zo strany schodiska (z chladnejšej strany). Predpokladám však že zateplenie od schodiska bude komplikované, preto je možné túto stenu zatepliť aj z vnútornej strany. Pri zateplení z vnútornej strany však hrozí riziko že dôjde ku kondezácii (zrážaniu) vlhkosti pod tepelnou izoláciou na chladnej stene. Takéto zateplenie sa preto musí riešiť vlhkostne nepriepustnou konštrukciou. Buď použitím polystyrénu, kontaktne nalepeného na stenu z dokonale zaizolovanými škárami, alebo ľahkou konštrukciou s použitím sklenej minerálnej vlny ktorá bude prekrytá maximálne tesnou parozábrannou fóliou. Finálna povrchová úprava takejto konštrukcie by bolo sádrokartónom.
16.02.2012 15:15 Sisi:
Akým materiálom odporúčate zatepliť tehlový dom?
Na každý jeden typ murovacieho materiálu je možné a vhodné použiť izolačné materiály na báze kamennej minerálnej vlny. Konkrétne z našej ponuky je vhodný výrobok FKD S, ktorý v sebe spája dobrú akustickú izoláciu, nízky difúzny odpor (dobre prepúšťa vodnú paru) z vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami.
16.02.2012 15:13 frantisek:
Dobry den prajem. Mam na vas otazku ohladom zateplenia. Je dobre zateplit vsetky 4 strany domu? Pocul som totiz, ze je dobre aby dom dychal a preto by mali ostat dve strany nezateplene. Je to pravda?
Zateplenie by malo byť určite komplexné, teda určite by malo zahŕňať všetky steny budovy respektíve všetky obvodové konštrukcie . Zateplením len jednej strany by sa straty eliminovali minimálne a väčšina tepelného toku by sa presmerovala do nezateplených konštrukcií, kde by to mohlo spôsobiť problémy so zrážaním vlhkosti. Pre zabezpečenie dostatočného odvetrania obvodových stien je najvhodnejšie použiť materiály na báze kamennej minerálnej vlny ktoré dobre prepúšťajú vlhkosť (majú nízky difúzny odpor) v zatepľovacích systémoch ktoré sú difúzne otvorené alebo trvalo prevetrávané.
Nájdených 25 záznamov, zobrazujem 1 až 20.[<<<] 1, 2 [>>>]

 
Autor: Pekné BÝVANIE
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zateplenie len jednej steny domu nie je vhodné
Pekné BÝVANIE