Tak akurát: Nízkoenergické bývanie splnilo mladým manželom všetky očakávania

Na život orientovaný na čas strávený s rodinou a v súlade s prírodou nie je potrebný veľký dom s množstvom izieb, práve naopak. Toho kréda sa držali aj majitelia navštíveného domu.

19fotiek
Na život orientovaný na čas strávený s rodinou a v súlade s prírodou nie je potrebný veľký dom s množstvom izieb, práve naopak. Toho kréda sa držali aj majitelia navštíveného domu. Autor: Laura Witteková

Nízkoenergetický dom s tepelným čerpadlom a rekuperáciou má obdĺžnikový pôdorys a disponuje veľkorysým denným priestorom. Ten zahŕňa kuchyňu s výhľadom na ulicu a obývaciu a jedálenskú časť obrátenú do záhrady. Na kuchyňu nadväzuje technická miestnosť a zádverie so šatníkom a s hosťovskou toaletou.

Z presklenej obývačky sa vstupuje na terasu chránenú pred vetrom a pohľadmi z ulice záhradným nevykurovaným skladom. Z obývačky sa dostanete do chodby nočnej zóny, ktorá vedie popri severnej stene domu. Nájdete tu rodičovskú spálňu, hlavnú hygienickú miestnosť a pod schodmi detskú izbu.

>>> Toto bývanie si môžete pozrieť zblízka v našej FOTOGALÉRII <<< 

Dve v jednom

Architekt využil zvažujúci sa terén, vďaka čomu vzniklo akoby oddelené detské zázemie. Všimnite si, že i keď tu stavba „klesla“ o necelé dva metre, stropná výška ostala pôvodná. Chodba sa končí vysokou presklenou stenou. Je to miesto, kde sa počíta s prípadnou dostavbou, keď deti podrastú a budú potrebovať viac súkromia. Zníženie stavby pri zachovaní stropnej výšky umožnilo netradičné riešenie detskej izby.

Je z nej, takpovediac, dvojpodlažná izba. Na „prízemí“ je herňa, pracovný stôl a úložné priestory. Moderne poňaté mlynské schody v hravej oranžovej vedú na podlažie, kde je situovaná detská spálňa. Čisté línie a biele povrchy rozveseľujú farebné úložné niky a sieťovina použitá ako zábradlie a možnosť leňošenia pre deti.

Na druhý pokus

Ako sa to všetko začalo? Manželia s dvomi deťmi a tretím na ceste bývali v meste v trojizbovom panelákovom byte a premýšľali o stavbe rodinného domu. Pozemok našli v neďalekom Rakúsku. Pre neznalosť jazyka sa zamerali na výber slovenskej stavebnej firmy, poznajúcej miestne predpisy a pomery.

„Začali sme rokovať s firmou, ktorá nám poskytla aj služby architekta. Nad projektom sme spoločne strávili približne rok. Po jeho finalizácii mal byť schválený na rakúskych úradoch. Tu sa však ukázalo, že prvotný výber dodávateľa stavby nebol šťastný. Vypracovaný projekt totiž nebol vhodný na daný typ pozemku do svahu. Preto sme sa s firmou rozlúčili a celý proces začali odznova. Svojou ponukou aj prístupom nás zaujala spoločnosť stavajúca drevostavby. Stretli sme sa s pánom Kuzmom a architektom Danielom Kubišom. Predostreli sme im naše požiadavky a očakávania a táto spolupráca sa zdarne zavŕšila realizáciou nášho domu. Našli sme v ňom domov od prvého dňa, keď sme sa sem nasťahovali.“

Užívateľsky priaznivý

„Je tu ticho, príroda a dobrý vzduch. Ani som netušila, že bývať na dedine môže byť také úžasné,“ priznáva domáca pani. „Dom je kompaktný a taký akurát aj na upratovanie. Nechceli sme veľa malých izieb, kde by mal každý tendenciu zatvárať sa. Vyhovuje nám veľký denný priestor, kde sme celá rodina spolu. Nemali sme ani čas a kapacitu, aby sme sa stavbe domu, výberu finálnych materiálov a produktov venovali do detailov. Keď sme videli, že na architekta i realizačnú firmu sa môžeme spoľahnúť, nechali sme veľa na nich. Okrem projektu stavby architekt navrhol interiér a základný koncept záhrady a odporučil už odskúšaných subdodávateľov, nábytkárov, sklára i záhradného architekta.“

Stavba na mieru

Čo sa domu týka, ide o sendvičovú konštrukciu s izoláciou z minerálnej vlny, ktorá je koncipovaná ako difúzne otvorená. Nosné steny, stropy a vnútorné priečky sa pripravujú podľa projektu na mieru vo fabrike vrátane výrezov na okná a dvere. Na stavbu sa dovezú už hotové a na mieste sa vzduchotesne zmontujú. To výstavbu značne urýchli. Je jasné, že presnosť je v celom procese veľmi vysoké kritérium.

S pôvodnými druhmi

Hlavný koncept záhrady navrhol, ako sme už spomenuli, architekt. Pri tvarovaní svahu ostali pôvodné výšky hornej a spodnej hranice pozemku zachované. Vznikli dva rovinaté terasové stupne spojené vymodelovaným briežkom. Na detailné doriešenie návrhu výsadieb a realizáciu si Daniel Kubiš prizval záhradného architekta Petra Gondára, s ktorým už viackrát úspešne spolupracoval.

Filozofiou výsadieb je, aby záhrada zapadla do okolia, preto sa siahlo po pôvodných rastlinách. Moderný trvalkový záhon pri dome má autoregulačnú funkciu, čo znamená, že sa čiastočne dokáže sám obnovovať. Briežok celkom zakryjú pôdopokryvné a vždyzelené skalníky. Živý plot z hrabu časom pohľadovo uzavrie pozemok a vytvorí súkromie. Jedinú výnimku vo filozofii výsadieb predstavuje bambus použitý zo strany ulice. Pochádza z Ázie, no ako jediný spĺňal požiadavku byť vždy zelený, nenáročný, s horizontálnym rastom a odolný.

Ing. arch. Daniel Kubiš
architekt
www.kubisarchitekti.sk


"Myšlienka domu vychádza z vidieckej architektúry, kde sa k hlavnému objektu upínajú rôzne šopy a skladové priestory. Tak je to i tu, máme vykurovaný dom s energeticky kompaktnou obálkou a od neho oddelený nevykurovaný sklad. Spája či oddeľuje ich originálne riešená posuvná brána. Obe stavby a zatvorená brána vytvárajú súkromné „nádvorie“, kde je situovaná terasa obrátená na juhovýchod. Čo sa týka technológií aj dizajnu, nešli sme do extrémov, zamerali sme sa na opodstatnené veci."

Ing. Branislav Kuzma
realizácia stavby
www.fordom.sk


"Prefabrikované konštrukcie rodinného domu boli vyrobené vo výrobnej hale a následná montáž hrubej stavby pomocou žeriavu na mieste netrvala viac ako 7 dní. Pri realizáciách kladieme veľký dôraz na vzduchotesnosť domu, aby sme v maximálnej miere zabránili stratám tepla infiltráciou. Vzduchotesnosť obálky domu je potvrdená výsledným testom vzduchotesnosti BD – Blower door test na úrovni 1,5/h. Celková potreba tepla na vykurovanie v zmysle spracovaného energetického certifikátu predstavuje 23,4 kWh/(m²a)."

 
Autor: Monika Králová
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Tak akurát: Nízkoenergické bývanie splnilo mladým manželom všetky očakávania
Monika Králová