Návrat k prírode v stavebníctve. Zoznámte sa s hlinenou omietku!

Zdravý životný štýl je fenoménom dnešnej doby. Čoraz viac prírodných materiálov sa využíva aj v stavebníctve. Prečítajte si, aké výhody so sebou prináša hlinená omietka.

5fotiek
Omietku možno aplikovať takmer na všetky druhy stavebných materiálov. Autor: Profimedia.sk

Hlina je zmes ílu, prachu a kamenia. Podľa miesta ťažby sa v prírode vyskytuje v bielej, sivej, hnedej, čiernej či dokonca červenej farbe. Tento ekologický materiál neškodí zdraviu, naopak prináša so sebou mnoho výhod. Jednou z výhod je, že hlinené omietky regulujú vlhkosť a tým zabraňujú vzniku plesní. Vyskúšajte omietku v kúpeľni či kuchyni, práve v týchto miestnostiach je najčastejšie zvýšená vlhkosť.

Foto: Profimedia.sk

Šetrí vašu peňaženku

Tepelnú pohodu zabezpečí už tenká vrstva omietky. Náklady na kúrenie sa tým pádom znižujú. Ďalšou výhodou je eliminácia negatívneho pôsobenia elektrosmogu a schopnosť pohlcovať pachy. Údržba je nenáročná keďže takáto omietka sa menej špiní.

Ako na to?

Hlinenú omietku možno aplikovať takmer na všetky druhy stavebných materiálov okrem kameňa, betónu a sadrokartónu. Nanáša sa ručne alebo strojovo na navlhčený podklad, ktorý je zdrsnený, natretý náterom z riedkej hliny alebo použitím juty. Pri práci sa používajú bežné nástroje ako murárska lyžica, hladidlo, špachtľa či špongia.

Ideálne je aplikovať dve vrstvy v hrúbke približne 2cm. Záverečným krokom je nanesenie jemnej hlinenej stierky v hrúbke 0,3 až 0,5 cm. Cena za m2 sa pohybuje okolo 2 eur. Prírodnými pigmentmi je možné základnú omietku farbiť, jej cena sa však navýši.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Návrat k prírode v stavebníctve. Zoznámte sa s hlinenou omietku!Návrat k prírode v stavebníctve. Zoznámte sa s hlinenou omietku!Návrat k prírode v stavebníctve. Zoznámte sa s hlinenou omietku!Návrat k prírode v stavebníctve. Zoznámte sa s hlinenou omietku!
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Návrat k prírode v stavebníctve. Zoznámte sa s hlinenou omietku!
ipeknebyvanie.sk