Alternatívna klimatizácia: Ochladenie vďaka tepelnému čerpadlu? Je to vôbec možné? Samozrejme!

Tropických dní nie je v našich končinách veľa, no keď nastanú, vedia poriadne potrápiť. Pokiaľ doma ešte nemáte klimatizáciu, určite sa občas pohrávate s myšlienkou, či by nestálo zato, nejakú si zabezpečiť.

6fotiek
Rozmýšľať alternatívne má zmysel. Voľne dostupná energia z prírody je lacná a zároveň šetrná k životnému prostrediu. Autor: Buderus

Na úvod treba povedať, že potreba klimatizovania v lete závisí od tepelnoizolačných vlastností obvodového plášťa budovy rovnako, ako potreba vykurovania v zime. Pri kvalitne zateplenom dome by teda mala byť zabezpečená stabilná vnútorná mikroklíma s minimálnymi nárokmi na energie. Tie je potom možné zabezpečiť aj z alternatívnych zdrojov, napríklad prostredníctvom tepelného čerpadla.

Chladiaci strop namiesto klimatizácie: Chladenie bez prievanu

Letné chladenie do bytu: Pripravili ste sa už na horúce leto?

Pokiaľ sa vám toto zariadenie na využívanie zelenej energie zdá príliš drahé, mali by ste vedieť, že ide o skutočne rentabilnú investíciu, ktorá sa vám oplatí hneď dvojnásobne. Tepelné čerpadlá totiž môžete využívať aj pri klimatizovaní! Navyše, na ich kúpu môžete využiť dotáciu z programu Zelená domácnostiam.

Tepelné čerpadlá: 6 mýtov o týchto zariadeniach

Vzhľadom na to, že tepelné čerpadlá fungujú rovnakým spôsobom ako chladničky, je ich schopnosť odčerpávať teplo prirodzená. Rozhodujúci je iba smer prečerpávania tepelnej energie – pri vykurovaní z exteriéru do interiéru a pri chladení z interiéru do exteriéru. Schopnosť reverzného chodu má väčšina tepelných čerpadiel, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Ochladené kvapalné médium je možné využívať na klimatizovanie interiéru rovnako dobe pri systéme vzduch – voda alebo zem – voda. Pri systémoch voda – voda reverzný chod obvykle ani nie je nutné využívať, pretože voda z hlbokých studní, s teplotou okolo 10 °C, je už sama o sebe dosť studená a môže sa na chladenie použiť priamo.

VIDEO: Žiadne prípojky či elektrina, no aj tak plnohodnotné bývanie. Toto je slovensky projekt zvaný Ecocapsule!

Fasáda z dreveného šindľa: Moderná chata na okraji lesa vás unesie z reality!

 
Autor: Mária Ambrozová, odborná spolupráca Ing. Martin Fábry, technická podpora, Buderus
Fotogaléria
Alternatívna klimatizácia: Ochladenie vďaka tepelnému čerpadlu? Je to vôbec možné? Samozrejme!Alternatívna klimatizácia: Ochladenie vďaka tepelnému čerpadlu? Je to vôbec možné? Samozrejme!Alternatívna klimatizácia: Ochladenie vďaka tepelnému čerpadlu? Je to vôbec možné? Samozrejme!Alternatívna klimatizácia: Ochladenie vďaka tepelnému čerpadlu? Je to vôbec možné? Samozrejme!
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Alternatívna klimatizácia: Ochladenie vďaka tepelnému čerpadlu? Je to vôbec možné? Samozrejme!
Mária Ambrozová
odborná spolupráca Ing. Martin Fábry
technická podpora
Buderus