Chystáte sa stavať? Zoznámte sa s konštrukčným systémom z polystyrénu

Chcete pri stavbe domu šetriť čas i peniaze, nenamáhať sa a získať príjemné prostredie na bývanie? Máme pre vás riešenie!

7fotiek
Riadené vetranie . Polystyrén, ktorý vylepšuje charakter konštrukcie, pozitívne ovplyvní tepelnú pohodu a hlučnosť. Interiér, má však nižšiu schopnosť difúzie vodných pár, preto potrebuje vhodnú kompenzáciu modernými spôsobmi vetrania. Autor: Archív firiem

Jeho podstata je princíp strateného debnenia, kde polystyrénové tvarovky alebo dosky tvoria najskôr formu na betónovú zmes a po jej vytvrdnutí sa stanú súčasťou zvislých alebo vodorovných konštrukcií. Kým betónové jadro spevňuje konštrukcie, stratené debnenie stavbu tepelne i zvukovo izoluje.

Polystyrén, ktorý spolu s betónom tvorí viacvrstvový múr, je pevný a bez deformácie prežije zaťaženie vlhkou betónovou zmesou. Vďaka optimálnym vlastnostiam je systém predurčený na stavbu nízkoenergetických a pasívnych domov. Vnútorný izolant umožňuje rýchle zvýšenie teploty pri vykurovaní, vonkajší zabraňuje prestupu chladu v zime a prehriatiu v lete.

Rýchlo postavené

Výhody rôznych druhov tvárnic a panelov lisovaných zo špeciálneho polystyrénu oceníte hneď, ako vám ich privezú na stavbu. Napriek tomu, že prvky sú dosť veľké, dlhé približne meter a vysoké okolo 25 cm, sú ľahké. Poradíte si s nimi vlastnými rukami, na manipuláciu nepotrebujete žiadne mechanizmy. Technológia výstavby je jednoduchá a môže ju kvalitne zvládnuť každý stavebník sám.

Na stavbu múrov sú určené tvarovky, ktoré majú vylisované suché zámky a pomocou nich ich skladáte do seba ako kocky lega. Postavíte si tak debnenie, vložíte zvislé a vodorovné oceľové drôty na spevnenie a zalejete betónovou zmesou. Vzniká tak úplne kompaktná betónová stena bez tepelných mostov s izolantom na oboch stranách.

Tým, že tepelná izolácia sa stáva súčasťou steny pri betonáži, má iný charakter ako dodatočne montovaná izolácia. Je bez medzier, spojená s nosnou stenou a povrch tvarovky nie je rezaný ako pri štandardnom zateplení.

Stenové prvky zo špeciálneho polystyrénu sa vyrábajú v hrúbkach od 5 cm do 20 cm. Jednotlivé hrúbky stien možno medzi sebou variabilne kombinovať, napríklad: 5 + 5 cm, 5 + 15, 5 + 20 cm, 15 + 15 cm, 20 + 20 cm, pričom už kombinácia 15 + 15 cm dosahuje teplotnotechnické hodnoty pre pasívny dom. Betónová vrstva je obvykle hrubá 15 cm.

Z polystyrénu nepostavíte len steny. Z panelov zapadajúcich do seba pomocou drážok poskladáte aj strop. Je potrebné ho vystužiť a po zabetónovaní plnia tvarovky izolačnú funkciu. Systém okrem stropných a strešných panelov obsahuje aj tvarovky nadokenných prekladov, okenných ostení.

Rýchlejšie dokončené

Vďaka vlastnostiam a rovnosti stien sú jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie všetky rozvody inštalácií aj povrchová úprava. Elektroinštalácia a iné rozvody sa vyrezávajú priamo do polystyrénovej steny bez zbytočného búrania, prachu a hluku. Vnútorný 7 až 10 cm hrubý polystyrénový panel umožňuje zapustenie väčších kanalizačných potrubí a inštalácií.

Rátať môžete aj s úsporami na omietkach, pretože na hladkú rovnú stenu netreba toľko materiálu ako na tehlovú. Vnútorná stena môže byť upravená sadrokartónom lepeným na cementové lepidlo, omietkou, sklenou tapetou. Na prvý pohľad je výsledná stena rovnaká ako iné. Je rovnako tvrdá, hladká, ale na rozdiel od ostatných je teplota vnútorného povrchu maximálne o 1 °C nižšia ako teplota vnútorného vzduchu.

Na vonkajšie úpravy sa používa štandardný systém fasádnych omietok, prípadne akákoľvek iná povrchová úprava. Má aj nedostatky Tak ako každý stavebný systém, aj polystyrénový má svoje nedostatky. Hoci je tvrdý a pevný, môžete na stenu vešať predmety len v obmedzenej hmotnosti. Pre ťažšiu skrinku musíte príchytky zavŕtať až do betónu, čo nie je jednoduché. V prípade ešte ťažších vecí sa odporúča zabetónovať kotviace prvky už pri stavbe.

Polystyrénové tvárnice majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, no s „dýchaním“, teda prepúšťaním vodných pár je to u nich horšie. Nižšia difúzia vodných pár potrebuje vhodnú kompenzáciu modernými spôsobmi vetrania priestorov.

A ešte pár kladov. Najväčšia výhoda tohto konštrukčného systému je bezškárové spájanie tvaroviek či panelov, čím sa eliminujú tepelné mosty. Minimum mokrých procesov zasa zaručuje rýchlejšiu vyzretosť stavby, ktorá je skôr obývateľná, nevznikajú problémy s vlhkosťou v stenách. No a napokon v porovnaní s klasickými materiálmi má tento systém pri zachovaní tepelných parametrov menšiu hrúbku, čím dokážete navýšiť vnútornú plochu až o 15 %.

Rýchlo postavené

Polystyrénové prvky sú veľké a ľahké, výstavba s nimi veľmi rýchlo napreduje. Izolácia a konštrukcia sú dokončené v jedinom procese.

Zvislá oceľová výstuž

V závislosti od charakteru stavby sa osádza medzi panely pred betónovaním.

Vodorovná výstuž

Každý polystyrénový blok sa skladá z dvoch dosiek, ktoré spájajú špeciálne plastové konektory. Zostavený systém sa potom vystuží aj vodorovnou oceľovou výstužou vnútri steny.

Fáza betónovania

Dôležitá je správna konzistencia betónovej zmesi, aby sa dostala do všetkých miest debnenia. Systém musí byť vystužený podľa statických výpočtov.

Klady a zápory polystyrénového systému :

+ bezškárové spoje a eliminácia tepelných mostov

+ minimum mokrých procesov

+ menšia hrúbka v porovnaní s klasickými systémami pri rovnakých tepelných parametroch, s tým súvisí väčšia vnútorná plocha

+ jednoduchá inštalácia rozvodov elektriny, vody

+ úspora omietok, rovné steny nepotrebujú toľko materiálu ako murované

- na ťažšie veci zavesené na stene treba už pri stavbe zabetónovať kotvy

- systém je difúzne uzatvorený, preto potrebuje nútené vetranie

Foto:Archív firiem

Stavba domu: Dobrodružstvo či stávka na istotu?

 
Autor: Pekné bývanie/Adela Motyková
Fotogaléria
Chystáte sa stavať? Zoznámte sa s konštrukčným systémom z polystyrénuChystáte sa stavať? Zoznámte sa s konštrukčným systémom z polystyrénuChystáte sa stavať? Zoznámte sa s konštrukčným systémom z polystyrénuChystáte sa stavať? Zoznámte sa s konštrukčným systémom z polystyrénu
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Chystáte sa stavať? Zoznámte sa s konštrukčným systémom z polystyrénu
Pekné bývanie/Adela Motyková