Každý šiesty človek žije v chorom dome alebo byte. Týka sa to aj vás?

Mnohí z vás iste ani netušili, že aj váš dom môže byť chorý a že fakt, že 1 zo 6 ľudí v takomto chorom prostredí žije, je vyslovene alarmujúci. Ako teda žiť v zdravých budovách?

15fotiek
Autor: threehugger

Súčasný spôsob života je stresujúci. Každý sa niekam ponáhľa, a to berie veľa energie. Je často veľmi ťažké ju získať späť. Takýto životný štýl so sebou prináša rôzne choroby, depresie či vyčerpanie imunity. Preto sa nesmiete unáhliť pri výbere alebo stavbe vášho domu, chcete predsa svoj jedinečný dom.

Podľa prieskumu spoločnosti Velux jeden zo šiestich Európanov žije v nezdravej budove. Vlhké prostredie, nedostatok denného svetla, nedostatočné zahrievanie alebo prehriatie môžu prispieť k astme, k alergiám a k poruchám spánku. Prečítajte si, aké opatrenia ako stavitelia musíte urobiť na to, aby ste si mohli vybudovať zdravý domov.

Prečítajte si aj: Vtáčia búdka nie je len ozdoba, je to aj naša povinnosť

Prírodné materiály

Odborníci podporujú a odporúčajú používanie prírodných materiálov, ako sú najmä drevo, zemité podlahy či špeciálny betón. Drevo je obnoviteľné, zároveň štýlové a je spojené s pozitívnymi psychologickými reakciami, takže je to určite správna cesta k zdravému domu. Zvážte montáž drevených rámov okien alebo inštaláciu vnútorného dreveného obloženia.

Je tiež možné, bojovať proti potenciálnym nepriaznivým účinkom už existujúcich materiálov. Existuje technológia, ktorá rozkladá emisie formaldehydu, ktoré vznikajú z výrobkov, ako sú drevené kompozity obsahujúce živicu, do neškodných zlúčenín.

Nezabudnite na svetlo

Získavanie optimálnej kvality svetla počas dňa a nedostatok svetla v noci je dôležité. Svetlo môže mať obrovský vplyv na hladiny melatonínu a hormónov, ktoré môžu ovplyvniť štruktúru spánku a energie.Ak si myslíte, že umelým svetlom môžete nahradiť to prirodzené, nie je to úplne tak. Aj umelé svetlo môže byť problematické.

Prečítajte si aj: Už nikdy nezbierajte jesenné lístie z vašej záhrady, musí zostať tam, kde je

Moderné LED diódy ponúkajú rozmanité vlastnosti farebných spektrálnych prvkov, ktoré vytvárajú biele svetlo, ale niektoré majú v spektre príliš veľa modrej farby. Modré svetlo je tiež vyžarované zo zariadení, ako sú ploché televízory, počítače a smartfóny. Toto tzv. modré svetlo môže spôsobiť napríklad bolesť hlavy. Jednoduchým (a úsporným) riešením je obmedziť používanie zariadení s modrým svetlom neskoro večer a vypnúť ich, keď sa nepoužívajú.

Vyčistite vzduch

Negatívne účinky znečistenia vonkajšieho ovzdušia sú dobre zdokumentované, ale čo vzduch vnútri našich domovov? Slabá kvalita vnútorného ovzdušia je spojená so syndrómom chorých budov a s príznakmi ako suchá alebo svrbiaca koža a bolesti hlavy.Vytváranie teplejších vonkajších stien je životne dôležité, rovnako ako primerané vetranie.

Inštalácia mechanickej ventilácie s jednotkou na obnovu tepla, ktorá cirkuluje a filtruje čerstvý vzduch, je jedným z riešení pre novostavby a rekonštrukcie celého domu. Zásuvný čistič vzduchu, ktorý zachytáva prach a peľ s nízkou spotrebou energie, je zase jednoduchou možnosťou dodatočnej úpravy.

Prečítajte si aj: Čo musím stihnúť urobiť v záhrade, kým neskončí jeseň?

Zopakujme si to

Ak si chcete postaviť zdravý dom, mal by obsahovať netoxické stavebné materiály, musí byť tiež zabezpečená filtrácia vzduchu a vody, treba sa spoliehať skôr na prirodzené než umelé svetlo a multigeneračný, ekonomický flexibilný dizajn.

Premeňte svoj domov na zdravý už dnes!

 
Autor: Ľudmila
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Každý šiesty človek žije v chorom dome alebo byte. Týka sa to aj vás?
Ľudmila