Zisťovali sme, či je tehla stále najlepší materiál na stavbu domu, alebo existuje lepší!

Nie je tradičná tehla len mýtus? Čo sa vám vyplatí z krátkodobého a čo z dlhodobého hľadiska? Výber materiálu vašej stavby vás bude sprevádzať po mnoho rokov. Robte ho preto rozvážne!

10fotiek
Autor: telegraph.co.uk

Je tradičná tehla stále number 1? Z akých materiálov je možné postaviť si dom? A na aké parametre sa vlastne treba pozerať?

Pozrite si aj: Minidomčeky naberajú na popularite: Sú krásne a môžete s nimi cestovať po celom svete

Rozhodnutie postaviť si vlastný dom je jedným z najväčších - predovšetkým vzhľadom na finančný záväzok, ktorý je s tým spojený. Voľba vhodného materiálu je preto zásadná. Aj keď napríklad hrubá stavba bude cenovo tvoriť len desatinu vašich celkových nákladov, po dostavaní už svoje rozhodnutie nebudete môcť zmeniť. Aké máte teda možnosti?

Pozrite si aj: Skrývali ju dlhé roky: Konečne sprístupnili japonskú svätyňu. To takto vyzerá?!​

Jedným z absolútne tradičných materiálov je tehla. Obľúbenými sú však aj pórobetón, drevo a materiály na báze dreva. Zabúdať však nemôžeme ani na slamu a vápenno-pieskové tvárnice.

Tehla

Má v našich končinách vyše 1000-ročnú tradíciu a pre svoje výhodné vlastnosti ako dlhá životnosť, pevnosť, odolnosť, zdravotná neškodnosť, nehorľavosť, schopnosť akumulovať teplo a bezproblémové zvládanie kolísania vlhkosti vzduchu je stále pri stavbe rodinného domu najpoužívanejšia. Moderné tehly majú až desaťnásobne vyššie termoizolačné parametre a netreba ich zatepľovať. Využiť ich možno aj pri stavbe nízkoenergetických a pasívnych domov.

Pozrite si aj: Tento balkón získate stlačením jedného gombíka. Tomu hovoríme wau!

Navyše, murovanie z nich je rýchle a jednoduché - spájajú sa pomocou špeciálnych lepidiel či murovacej peny. Na riešenie detailov ako väzby rohov, parapety a ostenia okien sa používajú doplnkové tehly s vybratím na vloženie tepelnej izolácie, ktorá bráni únikom tepla. Tým sa predíde vzniku tepelných mostov v obvodovom murive.

Pozrite si aj: Ako získať dom bez stavania? Odpoveď ponúka architektúra, z ktorej mrazí

Drevo

Je príjemným prírodným materiálom, ktorý je možné krásne kombinovať s modernými trendmi v architektúre, čiže váš drevený dom nemusí ani zďaleka pripomínať horský domček. Drevo má dlhú životnosť a bývanie v ňom pôsobí príjemne a teplo, ide pritom o zdravé a ekológii naklonené bývanie. Ak hľadáte materiál, ktorý je trvalo obnoviteľný, je drevo vašim ideálnym kandidátom. Nezabúdajte však, že o drevo sa budete musieť starať, je to totiž tzv. „živý" materiál.

Pórobetón

Skúsite radšej pórobetón? Nájdete ho vo forme tvárnic a je ideálny pre nízkoenergetické a úsporné domy. Veľkou výhodou pórobetónových tvárnic je ich ľahká opracovateľnosť. Pórobetón má navyše výborné tepelnoizolačné vlastnosti, spoľahlivo vyrovnáva vlhkosť vonkajšieho aj vnútorného prostredia. Je tiež nehorľavý, dobre izoluje pred zvukmi i tepelnými výkyvmi a tiež je zdravotne nezávadný.

Pozrite si aj: Najoriginálnejšie tipy na darčeky, ktoré využijete počas celého roka​

Náš tip: Než si vyberiete materiál na stavbu, úprimne si odpovedzte na otázku, čo vlastne od svojho domu očakávate. Následne prekonzultujte svoje predstavy a potreby s odborníkom.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zisťovali sme, či je tehla stále najlepší materiál na stavbu domu, alebo existuje lepší!
Agáta