FOTO: Nádherné a štýlové bývanie v starom mlyne

Starý vodný mlyn v idylickej vidieckej krajine je obkolesený lesmi. Prináleží k nemu záhrada s malebnými chodníkmi na romantické prechádzky do lesa či k potoku s vodopádom.

14fotiek
K zrekonštruovanému dvojpodlažnému kamennému mlynu pripojili presklený obytný priestor, v ktorom je kúpeľňa s jedálňou. Autor: Jeremy Philips

>>> Inšpirujte sa týmto krásnym bývaním v našej fotogalérii <<<

Tridsaťročnému architektovi Davidovi Maguite a jeho priateľke, projektantke Nicol Aitkinovej starý mlyn učaroval, kúpili ho a zrekonštruovali.  Dom je nazvaný podľa svojej pôvodnej funkcie – The Berwyn Mill. Hoci je plne zrekonštruovaný, David a Nicol mu ponechali jeho šarm a zachovali určité pôvodné rysy.

Prečítajte si aj: Pripravte si bakón na jar, základ je dobrá podlaha

Kameň a odhalené trámy

Hlavnú úlohu tu hrajú kameň a drevo, ktoré sú v harmonickom prepojení. Obdivovať môžete kamenné základy a pozostatky kamenných priečok, rovnako ako pôvodné trámy či zrenovované masívne dvere s kovaniami. Stavba pôsobí na prvý pohľad ako tradičný kamenný dom, ktorý má za sebou bohatú históriu. Pozemok okolo domu je upravený štrkom, drevnou drťou, rastlinstvom a v určitých častiach je spevnený betónom a kameňmi. Pozemok je skutočne očarujúci – mlyn obklopuje zmiešaný les aj vodný tok, ktorý v okolí vytvára kaskádovité vinutie pripomínajúce malé vodopády.

Masívne drevo aj v interiéri

Interiér korešponduje s tradičnou povahou exteriéru, najmä čo sa týka materiálového riešenia. Hlavné slovo vo vnútornom priestore má drevo, či už vo forme podláh, dverí, odhalených trámov, schodov, okenných lemovaní, či masívneho nábytku v jedálni, obývačke a v spálňach. Po dreve vedie kameň, pričom túto nádhernú naturálnu kombináciu dopĺňajú biele steny a prírodné materiály, napríklad textílie v spálňach či na sedacej súprave. Vďaka veľkoformátovému zaskleniu na prízemí a priestranným oknám na podlaží je interiér efektívne presvetlený prirodzeným svetlom.

Prečítajte si aj: Na stavbe tohto víkendového domu si vystačili s drevom, bridlicami a sklo

Nezaprataný ale útulný

Napriek skromnému zariadeniu, myslíme objem, nie kvalitu zariadenia, nepôsobí dom stroho ani nevľúdne. Práve naopak – výber materiálov a interiérový dizajn urobili svoje – príbytok víta útulnou atmosférou a priam pozýva na trávenie príjemných chvíľ v kruhu blízkych. Projekt je príkladom toho, že aj starý opustený mlyn je možné zrekonštruovať do takej podoby, aby nepôsobil vzhľadom na okolie rušivo či extravagantne a zároveň spĺňal požiadavky na komfortný pobyt a relaxačné miesto pre obyvateľov. Pri podobnej rekonštrukcii, v rámci ktorej je zachovaná podstatná časť stavby, sa môže podariť vytvoriť skutočne očarujúci architektonický vizuál, pričom obnova spĺňa nielen ekonomickú požiadavku, ale berie sa do úvahy aj historicko-ekologický aspekt  - zachovanie charakteristického prostredia, miestnej architektúry a určitá "recyklácia" chátrajúcej stavby, ktorá časom stratila svoju funkciu, pretvorenie na novú funkciu. Momentálne už mlyn našiel svojho majiteľa, v roku 2013 bol aj s pozemkom na predaj za približne milión dolárov.

 
Autor: am/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
FOTO: Nádherné a štýlové bývanie v starom mlyne
am/ipeknebyvanie.sk