Zabudnite na klasický dom, TENTO typ domu vám bude šetriť peniaze celý život

Chcete bývať s minimálnymi nákladmi a navyše v zdravom prostredí? Nie je to nemožné...

22fotiek
Autor: unsplash.com

Trendy sa netýkajú len stravy alebo doplnkov, aj stavby domu sa menia, vyvíjajú a napredujú. Zoznámte sa s novým typom domu, ktorý vám ušetrí veľa peňazí už len tým, že je.

Prečítajte si aj: Máte malú kúpeľňu? Nepodceňujte jej výber osvetlenia!

Pasívny alebo nízkoenergetický, poznáte rozdiel?

O oboch typoch domov ste už určite počuli. Možno vám dokonca napadlo, že by sa vám práve takýto typ domu hodil. A veru, máte pravdu, sú doslova stvorené pre vás. Pretože chcete bývať s minimálnymi nákladmi a navyše v zdravom prostredí. Takže, ako vyberať?

O nízkoenergetických domoch sa hovorí už dlhú dobu.

Prečítajte si aj: Ako vybrať správny kôš na odpadky?

Ako už z ich samotného názvu vyplýva, dokážu pracovať s energiou veľmi efektívne a sú veľmi šetrné. Nízkoenergetický dom by mal byť navrhnutý tak, aby okrem zníženia tepelných strát obvodovými konštrukciami riešil aj všetky ostatné problémy, ktoré vznikajú nesystémovým prístupom k šetreniu energiou v budovách.

Prečítajte si aj: Prerábka kúpeľne: Chcete použiť mozaiku namiesto dlažby?​

Takýto dom je schopný brániť nielen tepelným stratám cez obvodový plášť, ale aj cez tepelné mosty a tepelným stratám, ktoré vznikajú vetraní oknami. V návrhu sú zohľadnené zimné, ale aj letné pasívne tepelné zisky, teda napríklad teplo získané zo slnka, poloha objektu a jeho orientácia k svetovým stranám. V rámci technológie je zabezpečená príjemná vnútorná klíma nielen z hľadiska teploty, ale aj kvality vzduchu.

Zdravý a ekologický

Aby sa minimalizovali nároky na spotrebu energie z klasických, teda zvyčajne z fosílnych palív, sú do celého systému zapojené aj zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Potreba energie na zabezpečenie tepelnej pohody v nízkoenergetickom dome sa pohybuje medzi 15 až 50 kWh/m² za rok, čo predstavuje energetickú triedu A. Znie to dobre? Rozhodne áno.

Prečítajte si aj: Šetríme elektrinu: Udržte prúd pod kontrolou​

Avšak okrem nízkoenergetických domov existujú aj domy, ktoré sú pasívne. Ich spotreba tepelnej energie sa pohybuje medzi 5 až 15 kWh/m² za rok. Spomínané rozhranie vám zaručí tepelnú pohodu pri bývaní. Tieto domy musia byť otestované na vzduchotesnosť a nie sú vykurované klasickými spôsobmi. Pri celkovej spotrebe energie sa najväčším dielom na spotrebe podieľajú rôzne spotrebiče, nie dom samotný.

Keď dom pracuje za vás

Pasívne domy predstavujú obrovskú výhodu aj napriek počiatočnej väčšej investícii. Tá sa však v nasledujúcich rokov začne oproti bežnému a dokonca aj nízkoenergetickému domu vracať pomerne výrazne. Pri stavbe je dôležité, aby technická časť bola bezchybná, hlavne aby nevznikali tepelné mosty.

Prečítajte si aj: Poistenie domu a domácnosti: Viete, aký je v tom rozdiel?​

Aj keď tieto domy nemusia mať aktívny vykurovací systém, potrebu tepla dokážu nahradiť slnečným žiarením a z vnútorných zdrojov. Toto je zabezpečené systémom pravidelnej výmeny vzduchu a jeho ohrevu, preto o pasivite domu rozhodujete už pri jeho plánovaní.

Ak máte pocit, že je to príliš náročné, nenechajte sa odradiť, energetická náročnosť je približne o 90 % nižšia oproti klasickým domom a v horizonte 20 rokov vám takýto dom ušetrí dve tretiny nákladov na energiách oproti úplne klasickému rodinnému domu. A to sa už oplatí, hovoríme predsa o tisíckach eur ročne.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zabudnite na klasický dom, TENTO typ domu vám bude šetriť peniaze celý život
Agáta