Rekonštrukcia nasucho: Sadrokartón má viac výhod ako ste si mysleli

Chystáte sa prerábať kúpeľňu, obývačku či detskú izbu a váhate, či použiť klasické tehly a maltu, alebo sadrokartón?

4fotky
Sadrokartónové dosky sú ľahké a prácu s nimi zvládne aj zručný domáci majster. Rekonštrukcia je dvakrát rýchlejšia ako tradičné murovanie, šetrí čas, materiál i peniaze. Autor: Profimedia.sk

Radí: odborník na sadrokartónové systémy Róbert Vinca

Rekonštrukcia pomocou sadrokartónových dosiek má viacero výhod. Oceníte to najmä vtedy, keď práce prebiehajú počas bežného chodu domácnosti. „Murovanie“ so sadrokartónom je jednoduchšie, rýchlejšie a nevzniká pri ňom toľko odpadu. Materiál je navyše nehorľavý, zdravotne neškodný, pachovo neutrálny a reguluje vlhkosť v interiéri.

Foto: Profimedia.sk

Aj do kúpeľne?

Suchá výstavba je vhodná aj do vlhkých priestorov. Existujú totiž špeciálne stavebné dosky, ktoré sa montujú rovnako ako bežné sadrokartónové, no ich zloženie je odlišné. V celej štruktúre dosky nie sú použité žiadne organické materiály, preto sú vysokoodolné proti tvorbe plesní. Sadrové jadro je impregnované a vrchnú vrstvu tvorí sklená tkanina s vodoodpudivou povrchovou úpravou, takže doska výborne odoláva vode i vzdušnej vlhkosti.

Udrží stena skrinky?

Ak uvažujete nad sadrokartónom v obývačke či v kuchyni, možno sa obávate, či udrží obraz, poličky s knihami, prípadne televízor. Nie je to problém, keď si vopred premyslíte, kde približne budú ťažké predmety visieť, a konštrukcia priečky sa tomu prispôsobí. Ak zatiaľ neviete, ako zariadite izbu, odporúča sa použiť špeciálne pevné sadrokartónové dosky, ktoré majú vysokú nosnosť na ukotvenie predmetov.
Dôležité sú aj upevňovacie prostriedky. Keď firma, ktorá bude robiť rekonštrukciu, dodrží technologické predpisy výrobcu, na sadrokartónovú stenu môžete pokojne zavesiť hoci aj kuchynskú linku.

Nebude všetko počuť?

Vôbec nie. Priečka zo sadrokartónu hrubá 10 centimetrov má dnes rovnakú zvukovú izoláciu ako murovaná stena s hrúbkou 30 centimetrov, pritom ju tvorí len niekoľko vrstiev sadrokartónových dosiek pripevnených na plechovom profile a minerálna izolácia v dutine. Ak vám prekáža hluk z ulice či od susedov alebo chcete zatepliť studenú izbu, stačí pred jestvujúce murované steny postaviť predsadené sadrokartónové steny.

Vyplatí sa?

Životnosť sadrokartónu je porovnateľná s inými stavebnými materiálmi. Podmienkou je však výber kvalitných konštrukcií a dosiek, správna montáž a primerané používanie.
Sadrokartónové dosky sú ľahké a prácu s nimi zvládne aj zručný domáci majster. Rekonštrukcia je dvakrát rýchlejšia ako tradičné murovanie, šetrí čas, materiál i peniaze. Sadrokartónová priečka vás totiž vyjde takmer o polovicu lacnejšie ako murovaná, keď spočítate cenu materiálu i cenu práce.

Plusy v skratke

  • Sadrokartónové dosky sú ľahké a jednoducho sa s nimi pracuje.
  •  Rýchlo sa montujú, dajú sa rezať a tvarovať podľa potreby.
  • Steny sú hladké a rovné.
  • Rozvody, napríklad elektrické, sa vedú vnútri, netreba sekať steny.
  • Jednoduchšie sa na ne montujú zásuvky a vypínače.
  • Pri správnom postupe udržia aj ťažké predmety.
  • Majú protipožiarne, tepelnoizolačné i zvukovoizolačné vlastnosti.
  • Pri stavbe nevzniká veľa odpadu, ušetríte čas i peniaze.

Ako dokáže sadrokartón tlmiť hluk si prečítajte na www.lepsiebyvanie.sk

 
Autor: Báječná Žena/ Jana Brožíková
Fotogaléria
Rekonštrukcia nasucho: Sadrokartón má viac výhod ako ste si mysleliRekonštrukcia nasucho: Sadrokartón má viac výhod ako ste si mysleliRekonštrukcia nasucho: Sadrokartón má viac výhod ako ste si mysleli
 
4fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rekonštrukcia nasucho: Sadrokartón má viac výhod ako ste si mysleli
Báječná Žena/ Jana Brožíková