Rekonštrukcia: Navštívili sme 2-izbový byt, kde sa pracovalo s priečkami

Navštívený byt v centre mesta rozhodne nepatrí ku konvenčným. Nový majiteľ si jeho premenu doslova užil. Stavil na kvalitu a vlastný cit pre kombináciu štýlov.

15fotiek
Dominantou a zároveň funkčným srdcom domova je masívny jedálenský stôl s barovým sedením v provensalskom štýle. Za povšimnutie stojí jednotné riešenie osvetlenia praktickými rampami s nastaviteľnými svietidlami. Autor: Laura Witteková

Rekonštrukcia bytu nebola pre domáceho pána prvotina. Aj keď sa interiérový dizajn nestal jeho povolaním, už dávnejšie mu podľahol ako záľube. Často si prezerá internetové stránky s touto tematikou a zbiera inšpirácie na svoje ďalšie rekonštrukcie. K tomuto bytu, ôsmemu v poradí, pristupoval s bohatými skúsenosťami.

„Už keď som vošiel do tohto dvojizbového bytu, hneď som vedel, čo kde bude. Chcel som v rámci možností priestor maximálne otvoriť,“ spomína. Našťastie, bytový dom mal stĺpovú nosnú konštrukciu, takže všetky priečky v byte boli nenosné a dalo sa s nimi pracovať. Takmer všetky išli dole, niektoré nahradili nové.

Poďte s nami aj na ďalšiu návštevu. Tentoraz do zrekonštruovaného 3-izbového bytu v centre Bratislavy! 

Pekne od podlahy

Aby domáci pán predišiel akýmkoľvek problémom s rozvodmi počas užívania bytu, rozhodol sa pre ich kompletnú výmenu. „Poučil som sa, že na takýchto veciach sa neoplatí šetriť,“ vysvetľuje.

Rovnako dal vybrať všetky vrstvy podlahy pod starými parketami, kde boli v pieskovom lôžku uložené heraklitové dosky s obsahom zdraviu škodlivému azbestu. Po položení novej podlahy s povrchovou vrstvou z praktického vinylu, prišli na rad všetky okná a balkónové dvere. Po novom získali izolačné trojsklá, ktoré zabraňujú úniku tepla a ušetria náklady na vykurovanie. Následne sa mohol vrhnúť na samotný návrh zariadenia.

Jemne eklektický

Aj keď každá z doteraz zariadených domácností bola niečím odlišná, niektoré obľúbené kúsky nábytku putujú so svojím majiteľom z bytu do bytu. Patria medzi ne štýlové komody či dizajnová stojanová lampa.

Tentoraz sa nosnou témou stalo ladenie do provensalského štýlu, ktorý sa však domáci pán rozhodol jemne skombinovať s modernými, industriálnymi a retro prvkami. Keď pri hrubých stavebných prácach odhalili na stene v spálni staré tehlové murivo, majiteľ sa rozhodol ponechať ho priznané. Stačilo ho len vyčistiť a naimpregnovať a hneď sa postaralo o útulnú atmosféru a priestoru dodalo svojský charakter.

Rozhodol osud

Keď objavil v nábytkovom obchode provensalský jedálenský stôl obrovských rozmerov s barovým sedením, hneď vedel, že našiel tú pravú dominantu do svojho nového bytu.

Svoje miesto má v spoločenskej zóne, kde voľakedy bývala priečka medzi kuchyňou a obývačkou. Od neho sa odvinulo ďalšie zariadenie. Domáci pán sa rozhodol pre atypické riešenie, v spoločenskej zóne nahradilo sedačku jedno veľké komfortné kreslo s dvoma menšími, ľahko posuvnými na kolieskach.

„S týmto riešením som maximálne spokojný. Keď sem príde návšteva, každý si automaticky sadá za veľký jedálenský stôl,“ vraví. Stal sa akýmsi multifunkčným miestom na stolovanie, prácu aj zábavu.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Inéz BÚCI
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rekonštrukcia: Navštívili sme 2-izbový byt, kde sa pracovalo s priečkami
PEKNÉ BÝVANIE/ Inéz BÚCI