Rozhodol výhľad: Neobyčajný príbeh domu menom Woody

V príjemnom prostredí neďaleko Senca stojí montovaný rodinný dom, ktorý vďaka materiálu použitému na výstavbu získal meno Woody. Neobyčajný príbeh o jeho vzniku vás dostane.

23fotiek
Domáca pani túžila po potôčiku na konci pozemku, manžel po krásnej terase, slovo dalo slovo, a tak dnes majú rodinný dom so záhradou a s terasou v tesnej blízkosti jazera. Autor: Pavol Piroha

Relax vo visacích kreslách na terase, večerné zaspávanie s výhľadom na hviezdy, ale aj ranný vzduch, čo prúdi cez dokorán otvorené okná. To všetko sú neviditeľné drobnosti, ktoré rodina na mieste, ktoré nazýva domovom, zbožňuje.

Celkom iná káva

Veľkú časť života prežili manželia v klasických panelákových bytoch. Už vtedy však vedeli, ako by malo ich vysnívané bývanie vyzerať. „Manželovým ideálom bol byt s veľkou terasou, ja som túžila po dome v peknom prostredí, najlepšie s potôčikom na konci záhrady. Nakoniec z toho vyšiel dom pri jazere s veľkou terasou, v ktorom bývame už vyše roka,“ začala rozprávanie majiteľka, ktorá pre rýchlosť výstavby od začiatku preferovala drevodom. „Hľadali sme spôsob, ako dom postaviť rýchlo, ale bez akýchkoľvek kompromisov v kvalite. Naším jednoznačným víťazom sa stali CLT panely, ktoré majú navyše ekologický prínos,“ vysvetľuje. „Vďaka tomuto rozhodnutiu sme mali možnosť navrhnúť aj detaily, ktoré by sa ťažko murovali a betónovali,“ doplna architekt Juraj Skupil, ktorý bol pre rodinu mimoriadne dôležitý.

FOTO: Drevená fasáda a na oknách čierny kov. Silný kontrast krásneho bývania

V jednoduchosti je krása: Ako sa z bývalej autodielne stalo dokonalé bývanie? Takto!

Komunikácia na diaľku

Doslova adrenalínový bol výber pozemku. V čase, keď sa tieto veci riešili, žili manželia s dcérkou ďaleko v zahraničí. „Vytypovali sme síce pár pozemkov, no aký-taký obraz o lokalite nám sprostredkoval len internet,“ prekvapuje domáca pani a dodáva, že pokojné prostredie, zeleň, pekný výhľad, dostupnosť vody a juhozápadná orientácia boli faktory, na ktorých si zakladali. Potrebovali však niekoho, kto sa miesto nich na pozemky postaví a precíti ich.

„Náš architekt bol v tomto prípade našimi ocami. Plne sme dôverovali jeho názoru a pozemok na diaľku kúpili,“ vysvetľuje majiteľka, ktorej prvá cesta z letiska viedla práve tam. „Spomínam si, ako som si sadol do auta a išiel pozemky obzrieť. Bol som tam asi šesťkrát v rôznych fázach dna. Zobral som manželku a prešli ho krížom-krážom, vyspovedali ľudí a predstavovali si, aké to tam jedného dna bude. Paradoxne, naše favorizované pozemky od stola sa vôbec nezhodovali s pocitom priamo na mieste. Aj keď boli ideálne z hľadiska odstupov, orientácie a podobne, keď sme na nich stáli, išlo len o prázdne obdĺžniky bez výhľadov a atmosféry. Nakoniec sme však našli ten pravý,“ usmial sa Juraj a vzápätí pokračoval. „Bol z neho krásny výhľad a priamo pri vode,“ opisuje. „Skôr než sa koncept nakreslil, behali sme po pozemku s prepravkami a určovali, odkiaľ co vidieť, kde bude v budúcnosti stáť sedačka, ako bude orientovaná terasa, kuchyňa a podobne.“

FOTO inšpirácia: Najprv postavili bazén a potom okolo neho ostatok domu!

Ušitý na mieru

Fáza projektovania bola veľmi príjemná a tvorivá. „Technické ci technologické záležitosti, rekuperácia, inteligentné ovládanie, ozvučenie, neviditeľné reproduktory a mnohé iné vymoženosti nám síce uľahčujú a spríjemňujú bývanie, no je tu aj čosi, co sa odmerať nedá. Pocit, ktorý vyvoláva drevo, pokoj v duši, ktorý cítime pri pohľade z okna, ticho, ktoré sa tu rozlieha. Navyše, manžel si pochvaľuje, ako ľahko sa mu do stien vŕtajú diery,“ smeje sa domáca pani, ktorá túžila vytvoriť pre svoju rodinu skutočné útočisko.

„Trendy, samozrejme, vnímame, ale neurčujú naše rozhodovanie. Dom nie je košeľa, ktorú jednoducho vyradíme zo šatníka, keď vyjde z módy. Páčia sa nám čisté línie, veľké sklené plochy, ale nie sterilný strohý interiér,“ vysvetľuje. Neprekáža jej umývať veľké okná. „Zvolili sme veľa prírodných materiálov, zemité farby a príjemné textílie. Interiér je však ešte stále vo vývoji. Sme toho názoru, že radšej pomaly a tak, aby to vyjadrovalo nás. Je to predsa náš domov,“ uzatvára.

Na návšteve extravagantného bývania: Nechceli typickú slovenskú chalupu, ale luxusný hotel svetovej úrovne!

„Moderný drevodom je skomponovaný z troch materiálovo odlišných kvádrov. Od začiatku bola dôležitá kuchyňa, rodina v nej trávi veľa času a zbožňuje varenie. Stala sa teda srdcom domu, má kontakt takmer so všetkými miestnosťami a svetovými stranami. Denná časť na prízemí otvára výhľad do záhrady smerom k jazeru a hranica medzi interiérom a exteriérom vďaka skleným plochám takmer neexistuje. Človek má pocit, akoby bol neoddeliteľnou súčasťou okolia.“

 
Autor: Kristína Falťanová
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rozhodol výhľad: Neobyčajný príbeh domu menom Woody
Kristína Falťanová