Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?

Kedy ste naposledy čistili odkvapy a zvody na dome? Pravidelnej údržbe by mali podliehať aspoň raz za rok. Ak ste to ešte neurobili, myslite na to v tomto období.

5fotiek
Pri výmene odkvapov vyberajte bezúdržbové systémy, ktoré nepodliehajú korózii, a teda nevyžadujú natieranie, napríklad vyrobené z oceľového plechu s povrchovou úpravou. Autor: Family Handyman, MJ Gutter Cleaner, Neil Tortorella

Ak sú odkvapy už v takom stave, že sa nedajú opraviť len náterom, neváhajte vymeniť celý systém. Najlepšie je siahnuť po materiáloch, ktoré nehrdzavejú a majú dlhú životnosť. Ponuka je široká. Líšia sa cenou, spôsobom údržby a životnosťou. Najrozšírenejšia je klasika v podobe pozinkovaných žľabov a zvodov. Aby dlho vydržali, treba ich natrieť farbou.

Prvý náter naneste až po roku, keď povrch pozinkovaného plechu zoxiduje. Pri pravidelnej údržbe vydržia odkvapy z pozinkovaného plechu približne dvadsať rokov. Niektorí výrobcovia plechy pri výrobe vypaľujú alebo poťahujú plastom. Korózii sa vyhýba hliníkový plech, odkvapy z neho vydržia štyridsať rokov a ošetrené práškovou vypaľovanou farbou až sedemdesiat rokov.

Predĺžte si sezónu vďaka krytej terase: Myslieť na na detaily by ste mali už teraz

Posedenie v záhrade: V tieni pod textíliou - markíza, slnečník, pergola, plachta

Vyrábajú sa v rôznych farbách, a tak ich môžete dobre zladiť so strechou a s fasádou, sú však drahšie ako pozinkované. Rovnakú životnosť majú aj medené odkvapy bez úpravy a akejkoľvek údržby. Meď na vzduchu časom mení farbu a vytvára si vlastnú ochrannú vrstvu. Starosť nebudete mať ani s titánzinkom. Odkvapy z neho sú farebne stále a nenáročné na montáž. Ľahko sa montujú Ochrana pred mrazom Proti zimnému zamŕzaniu vody v žľaboch a vo zvodoch najlepšie fungujú vykurovacie káble.

Odporučený výkon pre termokáble je 40 W na jeden meter. Káble sa pomocou špeciálnych prvkov prichytávajú v žľabe aj vo zvode. Na vás záleží, či budete kábel zapínať ručne, alebo to necháte na automatický regulátor s vlhkostným a teplotným senzorom, čo znamená vyššiu vstupnú investíciu.

Tá však kompenzuje prevádzkové náklady, lebo regulátor uvádza systém do chodu, len ak poklesne teplota na stanovenú hodnotu a súčasne pri prítomnosti vody v akomkoľvek skupenstve. Ak sa vlhkosť zo žľabu a zvodu odstráni, systém sa automaticky vypne. Nezabudnite tiež chrániť žľaby pred náporom zosúvajúceho sa snehu, najlepšie snehovými zábranami.

Toto na vašej terase nesmie chýbať! A nemyslíme len záhradný nábytok

Nemáte v záhrade vhodnú pôdu na pestovanie dobrôt? Nevadí! Ide to aj inak!

 
Autor: Adela Motyková
Fotogaléria
Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?
 
5fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ten správny čas na výmenu odkvapov: Ako postupovať?
Adela Motyková