Dajte pozor na tieto 3 veci a váš dom bude do-ko-na-lý

Kto by nechcel mať rodinný dom, ktorý vydrží krásny naveky? Ale ako na to?

16fotiek
Autor: unsplash.com

Základová doska: Na čo vlastne slúži?

Ak ste doteraz nestavali a nie ste povolaním z branže, je možné, že pri hľadaní informácií prídete do kontaktu s mnohými novými výrazmi. Jedným z nich je základová doska, a ako už iste tušíte, bude pre vašu stavbu skutočne kľúčová.

Pozrite si aj: Spíte v spálni dvaja? Pre večnú harmóniu dodržujte toto 1 pravidlo

Na čo vlastne slúži a existujú k nej aj nejaké alternatívy?

Nebudeme chodiť dlho okolo horúcej kaše, je jasné, že základová doska tvorí pri stavbe jeden z prvých krokov, bez ktorého svoj projekt jednoducho nedokončíte. Áno, predstavuje podklad stavby, ktorú sa chystáte uskutočniť, nie vždy je však potrebná.

Aké sú teda možnosti?

Je jasné, že žiadna rozsiahlejšia stavba nemôže stáť voľne bez položenia základov, výrazne by to ovplyvnilo jej trvácnosť. V zásade existujú dva spôsoby, ako položiť základy stavby, a to pomocou základových pásov alebo základovou doskou.

Pozrite si aj: TOP nápady ako si vytvoriť doma príjemný chládok​

Základové pásy sú jednoduchšou a prirodzene lacnejšou formou, a hoci by sa vám do rozpočtu hodili viac, nie vždy je možné ich realizovať - určujúce sú v tomto prípade prepočty, pretože základové pásy je potrebné umiestniť pod všetky nosné steny, komín, nástupný stupeň schodov i pod všetky priečky hrubšie ako 150 mm.

Pozrite si aj: Toto do kúpeľne v roku 2019 už absolútne NEPATRÍ​

To v mnohých prípadoch znamená, že sa vám viac vyplatí vytvorenie jednoliatej základovej dosky.

Pevná opora

Základová doska je tvorená oceľovobetónovou platňou, pričom jej hrúbka je rádovo v desiatkach centimetrov, zvyčajne 600 až 1200 mm. Je jednoznačnou voľbou všade tam, kde má pôda nižšiu nosnosť alebo pri výskyte spodnej vody.

Pozrite si aj: Ako dosiahnuť zero waste kuchyňu?​

Ak je potrebné budovať podlahy v suteréne pod úrovňou podzemnej vody, buduje sa oceľobetónová vaňa, teda špeciálny druh základovej dosky. Do betónu základovej dosky sa zvyčajne umiestňuje zváraná sieť z tyčovej ocele - ide o výstuž dosky.

Pozrite si aj: Myslíte si, že sú moderné minimalistické novostavby? Omyl, teraz fičí TOTO​

Vďaka nej má stavba väčšiu oporu. Keďže doska leží pod samotnou stavbou, je jej kvalitné vyhotovenie mimoriadne dôležité, následné úpravy či opravy predstavujú vysokú investíciu, ktorej sa iste chcete vyhnúť a neraz sú tieto nápravy dodatočne nevykonateľné.

Náš tip: Aby ste presne poznali prostredie, v ktorom sa chystáte stavať, investujte do geologického prieskumu. Oplatí sa to, pretože už pred vypracovaním projektovej dokumentácie budete poznať miestne pomery i možnosti, ktoré môžete využiť.

Pozrite si aj: Pár posadnutý cestovaním si zariadil svoj dom takto: Inšpirujete sa?

Nespoliehajte sa na informácie, ktoré vám k pozemku poskytol predávajúci či investor, neraz môžu byť skreslené, neúplné alebo dokonca aj zámerne nepresné.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dajte pozor na tieto 3 veci a váš dom bude do-ko-na-lý
Agáta