Výmena starých liatinových radiátorov: Sú nové typy naozaj lepšie?

Možno máte doma staré hrdzavejúce liatinové radiátory a chystáte sa vymeniť ich za novšie, modernejšie, aby mali rýchlejší nábeh ohrevu. Sú tie nové typy naozaj lepšie, úspornejšie, ale aj výhrevnejšie?

11fotiek
Retro je v móde aj medzi radiátormi a mnohí sa k liatine vracajú. Autor: viadrus

Liatinové radiátory sú výhodné vo vykurovacích sústavách s kotlami na pevné palivo s ručnou obsluhou. Pri väčšej hmotnosti liatiny aj objemu vody sa v takýchto radiátoroch naakumuluje viac tepla, ktorým sa dajú dlhšie temperovať obytné priestory po vyhasnutí kotla počas nočného útlmu. Plynové kotly môžu pracovať v automatickej prevádzke vo dne aj v noci, preto akumulačná schopnosť radiátorov nie je potrebná. Navyše veľká tepelná zotrvačnosť liatinových radiátorov predlžuje rozkurovanie interiéru a spomaľuje reguláciu vykurovacej sústavy. Preto sú v spojení s plynovými kotlami sú výhodnejšie ľahké, najčastejšie plechové radiátory s malým obsahom vody, ktoré majú veľmi rýchly nábeh výkonu a umožňujú pružnú reguláciu vykurovania. Aby sa však zabránilo ich korózii kyslíkom, ktorý vniká do vody z otvorenej expanznej nádoby, musí sa nahradiť uzavretou.

Ale retro je v móde aj medzi radiátormi a mnohí sa k liatine vracajú. Tie súčasné liatinové radiátory sú kvalitné a originálne a len tak rýchlo vám nezhrdzavie a sú kompatibilné aj s kondenzačnými kotlami.

Zohreje vás aj domáca sauna, prečítajte si ako ju dostanete aj do bytu

Tepelná pohoda

Potrebný výkon nových radiátorov sa dosiahne voľbou typu a veľkosti telesa, u liatinových radiátorov sa dá zvýšiť výkon pridaním článkov, ak to umožňuje okolitý priestor. U veľmi starých alebo skorodovaných radiátorov však hrozí, že takáto „operácia“ spôsobí netesnosť telesa, ktorá sa dá odstrániť len veľmi ťažko, najmä počas vykurovacej sezóny.

Požadovaný výkon vášho radiátora si dokážete vypočítať. Potrebujete objem vykurovacej miestnosti a výsledok vynásobíte 50 W a dostanete približný výkon radiátora, ktorý potrebujete. Majte však na pamäti, že tento výpočet je iba orientačný a neberte ho ako dogmu. Rada odborníka je v tomto prípade rozhodne na mieste. Nedostatočné vykurovanie môže spôsobovať aj nízky výkon kotla, vtedy zväčšenie alebo výmena radiátorov nepomôže.

 
Autor: am/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Výmena starých liatinových radiátorov: Sú nové typy naozaj lepšie?
am/ipeknebyvanie.sk