Zachráňte drevenice: návrat do minulosti sa oplatí!

Tradičné zrubové domy boli pre nezáujem posledné desaťročia takmer odsúdené na zánik. Novú šancu im dávajú ekotrendy v bývaní, ktoré sa vracajú k prírodným materiálom a preferujú zdravé bývanie.

4fotky
Oravský typ štítu na drevenici v Podbieli s veľkou podlomenicou a zmenšeným štítom. Autor: Vladimír VAVREK, Ing. arch. Boris HOCHEL, a NTS

Ak máte romantického ducha a premýšľate nad chalupou v malebnom prostredí vidieka, skúste dať prednosť niektorej zo starých učupených dreveníc. Ešte stále máte šancu zachrániť niektorú z posledných zachovaných kusov. S malými úpravami ju využijete ako miesto úniku po rušnom pracovnom týždni.
Aj dnes sa nájde skupinka ekologicky zmýšľajúcich ľudí, pre ktorých môže byť život v drevenici a úcta k tradíciám súčasťou životného štýlu.

AKO NA TO?

Pri obnove starého zrubového domčeka konzultujte možné riešenia u odborníkov. Najvhodnejším riešením je jeho obnova s dodržaním pôvodných technológií výroby. Pri výmene starých okien za nové je optimálne vychádzať z dnešných požiadaviek na bývanie a súčasného „majstrovstva“ výroby. V čase, keď boli drevenice v rozkvete, technológia výroby skla ešte nedovoľovala vytvoriť sklenú tabuľu väčších rozmerov. Aj od tohto faktu sa vtedy odvíjalo členenie malých okienok na dreveniciach. Pri dnešných možnostiach by tento prvok pravdepodobne zohľadnili aj starí majstri.

Diskutovanou témou je spôsob presvetlenia podkrovia, ktoré sa pôvodne nevyužívalo na obytné účely. V tomto smere sa rozchádzajú aj názory samotných pamiatkarov. Na jednej strane so snahou nezasahovať do tvaru pôvodného typu strechy navrhujú použitie strešných okien. Na druhej strane je tendencia adaptovať objekt na plné využitie podkrovia vrátane maximálneho využitia podchodnej výšky. Navrhujú preto použitie vikiera ako priznaného nového prvku, avšak abstrahujúceho tvar, ktorý je vlastný danej lokalite. Nuž, vyberte si. 


Staručká, 147-ročná drevenica v Kvačanoch, ktorú pred 15 rokmi zachránili nadšenci z občianskeho združenia Hoblina pred istým zánikom. Dnes čaká na ďalšie opravy.
Foto: Vladimír VAVREK, Ing. arch. Boris HOCHEL, a NTS

PREČO ZRUB?

Drevo má nízku hmotnosť, vysokú odolnosť v tlaku aj ohybe, je trvanlivé, má vynikajúce izolačné vlastnosti. Hoci sú drevené konštrukcie oveľa tenšie, steny majú porovnateľný tepelný odpor ako klasické. Na troch bežných metroch obvodového muriva z dreva môžete ušetriť 1 m2 obytnej plochy. V rodinnom dome so zastavanou plochou 100 m2 tak celkom zadarmo získate ďalšiu miestnosť.

Drevené stavby sa realizujú suchou technológiou, takže sa môžu stavať aj v chladnejšom období. Čas výstavby domov z dreva trvá len pár týždňov, hrubá stavba sa dá postaviť dokonca za pár dní.

Stavby z dreva majú nízke náklady na vykurovanie a sú ideálnym východiskom na použitie alternatívnych vykurovacích systémov – solárnych systémov, tepelných čerpadiel, riadeného vetrania s rekuperáciou.

Nízka hmotnosť a jednoduchá demontáž stavebných konštrukcií z dreva sú predpokladom nenáročných úprav aj počas užívania stavby. Umožňujú zmeny dispozičného riešenia domu podľa aktuálnych potrieb.

Je dokázané, že stavby na báze dreva lepšie odolávajú požiarom ako napríklad oceľové konštrukcie. Obhorené zuhoľnatené časti chránia nosné konštrukčné prvky pred prehorením.

Absolútnou výhodou stavieb z dreva je obytný komfort a zdravé bývanie. 


Rekonštruované drevené zrubové domy vrchárskeho typu vo Vlkolinci, v  pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry. V roku 1993 bola zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako unikátny krajinno-sídelno-architektonický komplex.
Foto: Vladimír VAVREK, Ing. arch. Boris HOCHEL, a NTS

Na pár otázok nám odpovedal architekt Boris HOCHEL

Ing. arch. Boris HOCHEL
občianske združenie Hoblina t.c.
www.hoblina.szm.sk

 

Ak si niekto kúpi zrubový domček v rozpadávajúcom sa stave, s čím má začať pri obnove, prípadne aká je prvá pomoc pre starú drevenicu?
Pri každom dome je najdôležitejšia strecha. Býva najčastejšou príčinou jeho vlhnutia. Dom musí mať dobré topánky a klobúk. To znamená, že v prípade havarijného stavu, ak je porušená strecha, treba čím skôr zabezpečiť jej provizórne prekrytie. Dočasne môže poslúžiť napríklad lepenka, plechy či linoleum. Netreba zabudnúť na odvedenie dažďovej vody ďalej od domu vytvorením žľabu. Rovnako dôležité sú základy. Dolné brvná, ktoré hnijú najskôr, nemôžu byť v styku s hlinou, ale musia sa položiť na kamenný podklad. Medzi kameň a drevo sa pri oprave vkladá hydroizolácia. Ak sa okolo domu časom zodvihla úroveň terénu až po spodné trámy domu, jednoznačne treba časť terénu odkopať a zabrániť tak pôsobeniu zemnej vlhkosti.
Niekedy na prvý pohľad nevidieť poruchy konštrukcie drevenice, preto ich treba preskúmať mechanicky – odštiepením, pobúchaním alebo vyvŕtaním vzorky. Treba však povedať, že aj objekt, ktorý vyzerá ako ruina, sa väčšinou dá zachrániť.

Čo s trámami, ktoré sú napadnuté drevokaznými hubami alebo hmyzom?
Najčastejším spôsobom odstránenia poškodených častí dreva je nahradiť ich novými. Všetko, čo sa dá zachrániť, je dobré zachovať. Niekedy sa nahrádza len časť trámu, ktorá sa napojí na zachovanú. Samozrejme, s použitím rovnakého druhu dreva. Nie som zástancom používania chemických náterov. Huby aj drevokazný hmyz sa začínajú objavovať na dreve, ak je jeho vlhkosť väčšia ako 20 %. Dôležité je zistiť dôvod vlhnutia a odstrániť jeho príčinu.

Kde sa môžu majitelia zrubového domu obrátiť na odbornú radu, ak sa rozhodnú opraviť ho podobným spôsobom?
Sú skupinky nadšencov, pamiatkárov a ochranárov, ktorí radi pomôžu. V niektorých oravských obciach sa majitelia dreveníc združili do spolkov a pristupujú k obnove svojich domov jednotne. O radu sa môžu obrátiť aj na občianske združenia ArTUR alebo Hoblina t.c., pripadne na web stránku Obnova.sk.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
Zachráňte drevenice: návrat do minulosti sa oplatí!Zachráňte drevenice: návrat do minulosti sa oplatí!Zachráňte drevenice: návrat do minulosti sa oplatí!
 
4fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zachráňte drevenice: návrat do minulosti sa oplatí!
Inéz BÚCI