Čo dokáže sklo?

Možno niektorých odradí náročnejšia údržba či jeho cena. No kto podľahne jeho kráse a nesporným výhodám, neobanuje. Každý prvok zo skla vyrobený na mieru vnesie do interiéru jedinečnú atmosféru.

15fotiek
S použitím grafoskla s vhodným motívom môžu byť aj sklenené dvere nepriehľadné. Ak vybraný motív zopakujete aj na iných plochách, máte istotu dokonalého zladenia všetkých prvkov interiéru. J.A.P. Autor: J.A.P.

SKLENENÉ DVERE

Sú azda najpoužívanejšou sklenenou konštrukciou v interiéri. Vďaka nim sa dostane svetlo aj do tmavých priestorov bez okien. Pri vhodne zvolenom type skla nie je problém, aby sklenené dvere uzatvárali aj intímne priestory, akými sú kúpeľňa alebo toaleta. Je prakticky jedno, či si vyberiete sklo číre, matné, či s dizajnovým dezénom. V každom prípade by to malo byť kalené bezpečnostné sklo hrubé minimálne 8 mm. Nevýhodou takýchto dverí sú horšie akustické vlastnosti.

DELIACIE PRIEČKY

Rozdeľujú alebo spájajú priestor bez straty svetla, no na druhej strane treba vziať do úvahy stratu súkromia. Čiastočne tento problém eliminuje pieskované, leptané, farebné, dekorované či atraktívne ohýbané sklo. Tvrdené bezpečnostné dáva týmto konštrukciám potrebnú tuhosť a pružnosť. Ak je požiadavka aj na odhlučnenie priestoru, treba použiť lepené sklo so zvukovo izolačnou fóliou. Celosklenené prvky treba ukotviť do kovových profilov v strope, podlahe, niekedy aj v stene. Profily môžu byť úplne skryté, čiastočne alebo celkom viditeľné. Pri výške priečky viac ako 280 cm je lepšie rozdeliť ju vodorovnými prvkami. Do pevnej sklenenej priečky sa dajú osadiť aj kývavé alebo posuvné sklenené dvere. Exkluzívny dojem dosiahnete, ak si bez ohľadu na cenu vyberiete bezrámovú konštrukciu sklenenej priečky z kaleného bezpečnostného skla.

SCHODY

Sú dizajnový skvost, zároveň však môžu vzbudzovať rešpekt. Treba zvážiť pomer krásy a praktickosti. Ľahkosť a vzdušnosť skleneného schodiska môže byť aj na obtiaž a výstup po priehľadných stupňoch môže niekomu robiť problémy. Z hľadiska bezpečnosti nemusíte mať obavy, na schodnice sa používajú tri vrstvy skla hrubé 1 cm, ktoré sa k sebe lepia bezpečnostnou fóliou. Vrchná nášľapná vrstva by mala byť z bezpečnostného kaleného skla s protišmykovou úpravou.

CHÔDZA PO SKLE

Sklenená podlaha je fascinujúci výrazový prvok každého priestoru. Tiež sa na to používa vrstvené bezpečnostné sklo. Pochôdzna vrstva môže mať navyše protišmykové vlastnosti s rôznym dizajnom. V priestore sú najefektnejšie číre sklenené dosky. Tí, ktorým je chôdza vo „vzduchoprázdne“ nepríjemná, siahnu zrejme po matnej alebo mliečnej verzii.

ZÁBRADLIE

Veľmi vhodne dopĺňa sklenené schody, pričom dokonale zvýrazňuje dizajn priestoru. Nie je dôvod sa báť oprieť oň, pretože aj tu sa používa lepené sklo s fóliou. Ak by aj prasklo, nerozpadne sa na malé časti, fólia ich podrží. Nejde však o lacnú záležitosť, jeho cena je porovnateľná s antikorovým zábradlím alebo so zábradlím z luxusných drevín. Dizajnovo čisté bezrámové sklenené zábradlia sú väčšinou bez držadla. Ak sa rozhodnete pre tento variant, zvážte, či vám bude vyhovovať držať sa len úzkej hrany skla, ktoré oddeľuje schodiskový priestor od niekoľkometrového prepadu.

SPRCHOVACÍ KÚT

Podobne ako pri sklenených dverách môže byť priestor v kúpeľni elegantne dotvorený transparentným, pieskovaným, satinovaným, prípadne ornamentálnym sklom. Praktické je použiť špeciálny vodoodpudivý povlak na vnútornú stranu skla, čím sa zlepší odvádzanie kvapiek vody z povrchu, a tým aj celková údržba skla. Sklo na sprchovacie kúty a boxy je tepelne tvrdené bezpečnostné s hrúbkou 8 až 10 mm.

SKLENENÝ OBKLAD

Najväčšie uplatnenie má momentálne ako zástena za kuchynskou linkou. Táto elegantná a nadčasová voľba dodá priestoru nový rozmer. Obklady sa vyrábajú z kaleného skla, väčšinou s hrúbkou 6 mm a lepia sa priamo na stenu. Netradičné riešenia ponúka dekoratívne grafosklo so zalaminovanou digitálnou tlačou alebo textíliou. Grafický motív môžete zopakovať aj na viacerých sklenených konštrukciách – dverách, stenách, a dizajnovo tak zladiť interiér.

Vyznáte sa?

Float – ploché sklo, ktoré vzniklo technológiou, pri ktorej sa roztavené sklo „vznáša“ nad hladinou tekutého cínu, čo zaručuje jeho rovnomernú hrúbku a hladkú plochu. Výsledkom je číre sklo. Jeho úpravami sa získavajú nasledujúce typy.

Satináto – sklo je na jednej strane leptané kyselinou a získava tak „ľadový“ vzhľad. Takéto sklo zaručuje priesvitnosť, ale nie priehľadnosť. Je odolné proti poškriabaniu.

Planibel – obchodné označenie pre celofarebné sklo Kalené bezpečnostné sklo – je tepelne spevnené a má zvýšenú odolnosť proti mechanickému a tepelnému namáhaniu. Pri nadmernom zaťažení sa rozpadne na množstvo drobných úlomkov s tupou hranou, ktoré neporania.

Lakobel – číre sklo, ktoré má na jednej strane nanesenú vrstvu kvalitného laku, ten zabezpečí nepriehľadný vzhľad. Ornamentálne sklo – je vzorované už z výroby podľa typizovaných katalógových ponúk, ďalej sa už neupravuje.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Čo dokáže sklo?
Adela MOTYKOVÁ