Všetko, čo by ste mali vedieť o keramickej dlažbe

Keramické podlahy sa v súčasnosti nesú v duchu triezvosti, uplatňujú sa efektné povrchy s minimom dekorácií. Prv než sa pre takúto dlažbu rozhodnete, určite sa oplatí o nej dozvedieť čo najviac.

1fotka
Keramická dlažba je ideálna pre podlahové vykurovanie, ktoré dokonale eliminuje chlad, dobre akumuluje teplo a sála ďalej. V takom prípade môže byť dlažba pokojne umiestnená aj na podlahy v obytných miestnostiach a bude sa dať po nej chodiť naboso. Autor: profimedia.sk

Napriek prívlastku príliš chladná je podlaha z keramickej alebo kamennej dlažby obľúbená a praktická najmä v kúpeľniach a halách. Chlad možno eliminovať podlahovým vykurovaním, na ktoré je priam ideálna, lebo teplo dobre akumuluje a sála ďalej. V takomto spojení môže byť pokojne aj v obytných miestnostiach a bude sa dať po nej chodiť naboso. Kým v zime hreje, v lete bude príjemne chladiť. Stáva sa tak komfortným riešením prakticky vo všetkých miestnostiach interiéru.

Po akej dlažbe siahnuť

Moderné dezény sa zameriavajú práve na obytné miestnosti, preto imitujú nielen drevo, ale aj textil, kožu, výnimkou nie sú aj dlažby pripomínajúce tapetové či kobercové vzory. Skvelé sú aj imitácie prírodného kameňa. Farebné varianty sú neobmedzené, obľúbené je pololesklé a matné spracovanie povrchu. Správny výber dlažby úzko súvisí s priestorom, do ktorého je určená. Malé priestory opticky rozšíria malé formáty alebo mozaiky, svetlé farby a dlažba pokladaná na koso. Veľké formáty priestor zjednotia a dodajú mu vzdušnosť. Tmavá dlažba navodzuje pocit istoty a spolu s veľkými formátmi dodá miestnosti exkluzivitu. Mozaika ľahko vyrieši zaoblené hrany a tvary.

Dlažba s formátom XXL

Súčasný trend interiérovej dlažby sú veľkoformátové dlažobné prvky. Pokládkou takejto dlažby vznikajú veľké ucelené plochy s minimom škár. Takáto dlažba opticky zväčšuje priestor. Štandardná veľkosť veľkoformátovej dlažby má rozmery 45 x 45 cm alebo 30 x 60 cm. Renomovaní výrobcovia však ponúkajú aj rozmery 60 x 60 cm, 60 x 120 cm, ba dokonca aj väčšie. Stále módnou záležitosťou sú rektifikované rozmery dlaždíc s rovnomerne upravenou hranou na kladenie s tenkou škárou.

Podkladom aj stará dlažba

Pre kladenie dlažby je dôležité vyzretie podkladu a jeho dostatočná pevnosť a súdržnosť. Pri skúške pevnosti sa nesmie drobiť. Prípadné nerovnosti možno odstrániť použitím samonivelizačnej stierky. Pred lepením dlaždíc treba najprv aplikovať penetračný náter, ktorý vyrovná nasiakavosť podkladu. Potom sa už môže naniesť vhodná lepiaca hmota. Novú dlažbu možno bez väčších problémov lepiť aj na starú keramickú dlažbu, ak je tento podklad dobre prídržný a ak ho predtým vhodne upravíte. Na lepenie aj v tomto prípade je vhodná elastická lepiaca hmota.

Pozor na škáry

Udržiavať keramickú dlažbu v čistote je nenáročné. Najvhodnejší prostriedok na jej údržbu je teplá voda s bežným saponátom. Zásadne sa treba vyhýbať kyselinám a silným čistiacim prostriedkom, ktoré môžu zničiť škáry. V kúpeľni a kuchyni je vhodné použiť špeciálne škárovacie hmoty, ktoré nie sú veľmi nasiakavé. Inak sa tu, pri častom mokrom umývaní, môžu v póroch zanesených nečistotami objaviť plesne. Tie potom odstránite iba účinným fungicídnym prostriedkom.

Rady pri nákupe dlažby:

  • Pri vybranej dlažbe si zistite odolnosť proti oteru. Tá je rozdelená do piatich stupňov, pričom jednotka je najnižšia a päťka najvyššia. Na použitie do interiéru sa odporúča stupeň číslo 3.Ak dlažbu použijete v interiéri, jej nasiakavosť by nemala byť vyššia ako 3 %. Najvhodnejšie sú však materiály s hodnotou okolo 1,5 %. Dlažba do exteriéru by mala mať nasiakavosť nižšiu ako 0,1 %.
  • Do úvahy treba brať aj spôsob ukladania a pri nákupe treba rátať s rezervou na prípadné opravy. Odporúča sa kúpiť o 10 až 15 % viac.
  • Skontrolujte si farebný odtieň a typ na každom balení. Výrobca na každom balíku označuje číselným alebo znakovým kódom rozmer dlaždíc a ich farebný odtieň.
  • U renomovaných výrobcov býva kvalita zaručená, pri neznámych značkách to tak nemusí byť, navyše môžete mať problémy s reklamáciou.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Všetko, čo by ste mali vedieť o keramickej dlažbe
ipeknebyvanie.sk