Hodí sa na Slovensko strecha Stredozemia?

Ak ste dušou romantik, možno budete chcieť siahnuť po toskánskom štýle. Je to však pre slovenské prostredie to pravé?

1fotka
Ak ste dušou romantik, možno budete chcieť siahnuť po toskánskom štýle. Je to však pre slovenské prostredie to pravé? Autor: archív Pekné Bývanie a firmy Vila Testa

Priemerné ročné teploty na S lovensku neustále stúpajú a v lete sa pokojne vyrovnajú dovolenkovej atmosfére Stredomoria. Prečo si teda neukrojiť z letnej pohody a nepostaviť si napríklad dom v toskánskom štýle priamo u nás?

Samozrejme, týka sa to iba nížinatých oblastí. Pre mnohých architektov by bola odpoveď na túto otázku jednoznačne záporná. Nuž, ale každý z nás má svojho favorita.

Aby si dom zachoval svoju jedinečnosť, mal by dodržať všetky prvky, ktoré sú preň typické. Toskánsky štýl nie je okázalý, priam naopak. Typický je jednoduchý tvar s nízkou sedlovou strechou.

Stavby sú úzke, poschodové, často postavené z kameňa. Vstupné časti i vnútorná architektúra zachádza do oblúkov. Farebnosť je určená použitým kamenným obkladom a hlinenou strechou. Pre strešnú krytinu je charakteristický oblúkový tvar. Vo svojej domovine časom skúšané strechy dostávajú typickú farebnú patinu.


Foto: archív redakcie a firmy Vila Testa

Aj moderné to dokážu

Ráz takejto krytiny dokážu imitovať aj moderné strešné krytiny. Okrem klasických oblín ponúkajú aj farebnú tónovanú úpravu. Farebná škála sa pridŕža odtieňa pálenej hliny. Na rozdiel od historických stavieb je pri novostavbách v toskánskom štýle na výber aj krytina z betónu.

Súčasné technologické postupy zaručujú aj streche v toskánskom štýle nízku nasiakavosť a mrazuvdornosť. Pri povrchovej úprave sa uprednostňuje drsný povrch. Stavebný postup je pri toskánskej streche s nízkym sklonom náročnejší.

Nezaobíde sa bez plného dreveného záklopu s hydroizoláciou. Rozdielne a prácne je aj prichytávanie strešnej krytiny, čo je finančne nevýhodnejšie. Nebezbečia prehrievania alebo nadmerného ochladzovania interiéru sa však pri tejto streche obávať nemusíte.

Výhodou vlastníctva strechy s nízkym sklonom môže byť pre majiteľov aj plnohodnotné vrchné poschodie bez prítomnosti šikmín.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita Janíková
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Hodí sa na Slovensko strecha Stredozemia?
Pekné Bývanie/Edita Janíková