Sklobetón presvetlí byt a dodá mu atmosféru

Sklobetón bol veľmi populárny v osemdesiatych rokoch, keď zdobil takmer každý rodinný dom. Koncom deväťdesiatych sa ho mnohí zbavovali a dnes sa opäť stáva obľúbenou súčasťou interiérov.

6fotiek
Sklobetónové tvárnice sa predávajú v rôznych povrchových aj farebných prevedeniach. Autor: Sklobeton.sk

Starý sklobetón v mnohých evokuje nevkusné, dozelena sfarbené sklenené kocky, ktoré sa väčšinou vstavovali do steny, na ktorej bolo schodisko. Sklobetón používaný dnes je však o niečom úplne inom, hoci primárna funkcia zostáva nezmenená.

Lepšie vlastnosti

Tvárnice vyrábané v súčasnosti majú omnoho lepšie konštrukčné, zvukové a tepelnoizolačné vlastnosti. Viac sa preto začali používať v interiéroch, najmä ako vnútorné priečky v miestnostiach bez okien, kam je potrebné dostať svetlo. Dizajnéri z nich často navrhujú aj sprchové zásteny a majú možnosť tiež viac s nimi pracovať vďaka špeciálnym rohovým tvárniciam.


Sklobetón je obľúbený najmä v kúpeľniach.
Foto: Sklobeton.sk

Ich obľúbenosť stúpla aj vďaka farebnému rozšíreniu portfólia, ktorá dizajnérom umožňuje pracovať so svetlom v priestore. Takto sa stávajú nielen konštrukčným elementom, ale doslova exkluzívnym bytovým doplnkom.

Pestrá ponuka povrchov

Sklobetónové tvárnice sa predávajú v rôznych povrchových prevedeniach. Ak je záujmom priviesť do interiéru bez okna denné svetlo, používajú sa priehľadné. Priečkou zo sklobetónu je pritom možné nahradiť akúkoľvek priečku v byte, ktorá nie je nosná.


Zaujímavo ukáže sklobetón aj ako pásik pri dverách.
Foto: Sklobeton.sk

V prípade kúpeľňových priečok alebo zásten v sprchových kútoch sa používajú tvárnice s matovaným povrchom, ktoré spĺňajú najvyššie požiadavky na nepriehľadnosť. Medzistupeň predstavujú jednostranne matované tvárnice, ktoré sa používajú najmä do sprchových kútov, pričom nematovaná strana je zvnútra. Dôvodom je jednoduchšia údržba tohto typu povrchu.

Pevnosť a ľahkosť

Sklobetónové steny sú pevné, no zároveň pôsobia veľmi jemne a ľahko. Okrem klasických desaťmilimetrových škár sú k dispozícii aj takmer neviditeľné dvojmilimetrové, vďaka čomu stena vyzerá ako z číreho skla. Na trhu sa objavili dokonca i tvárnice s kovovým efektom, ktoré odrážajú svetlo a dávajú priestoru nový rozmer.

Sklobetón sa v posledných rokoch opäť vracia do interiérov a bytoví dizajnéri majú odvahu sa s ním pohrať. Používajú ho najmä na presvetlenie chodieb a kúpeľní bez okien alebo na optické rozdelenie jednotlivých zón v bytoch s otvorenou dispozíciou.

 
Autor: Veronika ROSPUTINSKÁ
Fotogaléria
Sklobetón presvetlí byt a dodá mu atmosféruSklobetón presvetlí byt a dodá mu atmosféruSklobetón presvetlí byt a dodá mu atmosféruSklobetón presvetlí byt a dodá mu atmosféru
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Sklobetón presvetlí byt a dodá mu atmosféru
Veronika ROSPUTINSKÁ