Kúzlo toskánskych striech preniká aj k nám

Klimatické podmienky územia majú vplyv aj na lokálnu architektúru. Kým oblasť Stredomoria krášlia strechy s nízkym sklonom, slovenské drsnejšie podnebie si vyžiadalo ostrejší sklon striech.

7fotiek
Kúzlo toskánskych striech preniká aj knám. Klasickú hlinu dopĺňajú moderné materiály. Autor: VLADO VAVREK

S prichádzajúcou teplejšou klímou sa však aj my na Slovensku púšťame do odvážnejších projektov. Čoraz častejšie sa objavujú takzvané toskánske strechy. Známe sú aj označenia románske či mediteránske.

V Stredozemí krášlia tieto strechy skôr stavby z kameňa, u nás ukončujú stavby z tehál. Kameň a typické oblúkové prvky ustúpili jednoduchým rovným líniám. Typická oblúková strešná krytina s patinou však zostáva.


Moderná strešná krytina dokáže dokonale imitovať patinu zašlých čias. Dôkladne spracovaná hlina odoláva najtvrdším poveternostným podmienkam s farebnou stálosťou.
Foto: La Escandella

Imitácia originálu

Typickú strešnú krytinu z hliny dokážu imitovať aj moderné strešné krytiny. Ponúkajú širšiu farebnú škálu vo viacerých tónovaných úpravách. Základ je odtieň klasickej pálenej hliny.

Vyrábajú sa nielen z hliny, ale aj z betónu. Moderné materiály zaručujú nízku nasiakavosť a mrazuvzdornosť. Pri

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita Janíková
Fotogaléria
Kúzlo toskánskych striech preniká aj k námKúzlo toskánskych striech preniká aj k námKúzlo toskánskych striech preniká aj k námKúzlo toskánskych striech preniká aj k nám
 
7fotiek


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
9fotiek

PRED a PO: Rekonštrukciou sa 2-izbák zmenil na nepoznanie

24.02.2016
10fotiek

Môj nový byt: Ako sa vám páči Jolanino zrekonštruované hniezdočko?

10.02.2016
9fotiek

1-izbový byt v hlavnom meste si manželia upravili podľa svojich predstáv

28.01.2016