Viete ako dosiahnete dlhú životnosť fasády?

Ak nehodláte skĺznuť do omietkovej rutiny, ale hľadáte niečo štýlovejšie a zároveň chcete zabezpečiť dlhú životnosť fasády, siahnite po vhodnom obklade.

12fotiek
Kompozitný materiál Twinson je zložený z dreva a PVC. Kombinuje prírodný vzhľad a zároveň nízke nároky na údržbu, vysokú odolnosť, ktorú ponúka PVC. Autor: Vlado VAVREK

Práve vonkajšie obklady fasád zažívajú v poslednom čase boom a zatláčajú do úzadia klasické úpravy. A prečo práve obklad? Určite je to estetická zmena a odlišnosť fasády.

Dovoľuje vytvárať ľubovoľné vzory, jedinečný dizajn, ktorý urobí každý dom unikátny. Dokáže zakryť stavebné nedokonalosti na dome, ale aj vytvoriť účinnú obranu pred nadmernou poveternostnou záťažou.

Lepiť alebo zavesiť

Obložiť fasádu možno dvoma spôsobmi, nalepením alebo zavesením obkladu. Lepenie je relatívne lacné, jednoduché, ale menej trvácne. Technologická chyba pri lepení môže viesť až k deštrukcii obkladu.

Problém lepených fasád je hlavne paronepriepustnosť obkladov a s tým súvisiace nebezpečenstvo kondenzácie vodnej pary. Na lepenie obkladov a ich škárovanie je nutné použiť špeciálne flexibilné a dostatočne paropriepustné zmesi.

Tieto negatíva odbúrava predsadená zavesená fasáda. Keď je obklad uchytený k nosnej konštrukcii pomocou kotiev, vytvorí sa vzduchová medzera. Toto konštrukčné riešenie vylučuje kondenzáciu vodných pár, bezpečne chráni fasádu a vzduchová medzera zároveň zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti steny.

Tradičné materiály

Odpradávna sa využíva kameň, a to rôzne druhy s rozdielnou veľkosťou, hrúbkou či tvrdosťou. K najtvrdším patrí žula, menej tvrdý je mramor, vápenec, travertín, mäkký je pieskovec.

Medzi výhody obkladov z prírodného kameňa patria vysoká pevnosť, malá nasiakavosť, dobrá mrazuvzdornosť a trvanlivosť. Proti nim hovorí vysoká objemová hmotnosť, malá tepelnoizolačná schopnosť, ťažká opracovateľnosť a, samozrejme, aj vysoká cena. Prírodný kameň možno nahradiť umelým variantom, ktorý ho dokonale imituje, je ľahší, lepšie sa s ním pracuje a aj cena je priaznivejšia.

Drevo je tiež tradičný materiál, ale u nás nie je až taký obľúbený ako v severských krajinách, pretože patrí medzi drahšie materiály a vyžaduje pravidelnú údržbu. Využívajú sa odvetrané fasádne systémy z doskového reziva či z drevotriesky.

Životnosť drevenej fasády súvisí s odolnosťou konkrétneho druhu dreviny, jej prirodzenou trvanlivosťou, schopnosťou odolávať drevokazným hubám a škodcom. Závisí však aj od povrchovej úpravy dreva a od montáže. Ideálne sú odolné, husté a tvrdé exotické dreviny, v našom prostredí však splní svoju úlohu aj smrekovec.

Niektorí odborníci uvádzajú, že vyššiu životnosť má zvislý obklad vďaka tomu, že dažďová voda steká po doskách v smere žiliek dreva. Pri vodorovnom steká na ne kolmo a vymýva tak viac lignínu a drevo rýchlejšie degraduje.

Za klasiku možno považovať aj keramický obklad z glazovaných alebo neglazovaných prvkov. Dobre zvláda rôzne poveternostné vplyvy a mechanické opotrebovanie, ľahko sa udržuje a je farebne stály. K obľúbeným patria aj lícové tehly, ktoré dávajú domu charakteristický štýl, ktorý možno kreatívne meniť rôznymi kombináciami farieb a povrchových úprav.

Novodobé kompozity

Na trhu možno nájsť pod rôznymi názvami výrobky z kompozitných materiálov, ktoré vznikajú zmiešaním dreveného odpadu s polyetylénom, polypropylénom alebo s PVC. Zmes sa lisuje do tvaru dosky s požadovanými rozmermi.

Na vlastnosti materiálu má vplyv predovšetkým druh použitého plastu a podiel drevenej zložky. Svojou štruktúrou, reliéfom a sfarbením pripomína drevo, ale zároveň ponúka výhody moderných materiálov.

Je to predovšetkým bezproblémová údržba, farebná a tvarová stálosť a jednoduchá údržba. Obklad stačí vyčistiť iba prúdom vody z vysokotlakového čističa. Nie je potrebné olejovanie a ošetrovanie impregnačnými nátermi.

Na báze cementu

Vláknocementové obklady zo zmesi cementu, vápenca, vlákien celulózy a ďalších prísad majú prírodný vzhľad a hodia sa k moderným stavbám. Dosky rôznych veľkostí, tvarov, povrchových úprav a farieb sa kotvia na drevený, oceľový alebo hliníkový rošt.

Majú dlhú životnosť, rýchlo a jednoducho sa montujú v priebehu celého roka. Dobre tepelne aj zvukovo izolujú, dôležitá je ich nehorľavosť.

Plast, kov, skolaminát

Na pohľad exkluzívne sú kovové fasády. Všetky sa navrhujú ako prevetrávané, to znamená, že musia mať vetranú medzeru aspoň 40 milimetrov. Okrem toho, že odvádza vodné pary, zabraňuje letné prehrievanie fasády.

Kovovým fasádam kraľuje titan-zinkový plech, z ktorého je na trhu široký sortiment fasádnych profilov a panelov. Mnohí si obľúbili plast, pretože ponúka rôznofarebné povrchy. Obkladové prvky z PVC či polyesterových laminátov vystužených sklenenými vláknami sa ľahko tvarujú, majú dobrú pevnosť pri nízkej hmotnosti.

Tepelnoizolačné vlastnosti profilov možno vylepšiť vyplnením tepelnou izoláciou, napríklad PUR penou. Dokážu imitovať prírodný kameň, lícové tehly.

Rozdiel medzi originálom a jeho imitáciou sa stane viditeľným až po čase meranom v desaťročiach. Vzhľadom na priaznivé nadobúdacie náklady vám potom nebude ľúto fasádu vymeniť.

 
Autor: Pekné Bývanie/Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Viete ako dosiahnete dlhú životnosť fasády?
Pekné Bývanie/Adela MOTYKOVÁ