Klimatizácia v zime: Nezabudnite na servisnú údržbu

Po náročnom období prichádza v zime na rad servisná údržba klimatizácie. Ani po nej však klíma nemusí zaháľať.

5fotiek
Plazmatický systém čistenia vzduchu nábojom elektrického poľa znižuje množstvo mikroskopických nečistôt. Plasmaster zbaví miestnosť zápachu a škodlivín v ovzduší. Autor: LG

Nahromadenie peľových a prachových častíc počas letnej sezóny, výskyt plesní a húb si vyžaduje aspoň raz do roka riadne prečistenie klimatizačnej jednotky. Čistiť sa oplatí nielen vnútornú jednotku, ale aj vonkajšiu. Mechanické čistenie však nie je jediný servisný zásah.

Kompletná kontrola

Pri pravidelnej kontrole servisný technik zmeria v klimatizačnej jednotke tlak a prietok. Vyčistí zariadenie a vymení alebo vyčistí filtre. Kontrolou prejdú aj všetky mechanické časti a elektroinštalácia. Napokon sa podľa platnej legislatívy skontrolujú hodnoty týkajúce sa F plynov.

Aby sa predišlo prehrievaniu elektromotora a zvyšovaniu hodnoty tlaku chladiva, čo mimochodom zvyšuje aj energetickú náročnosť, treba skontrolovať aj výparník vnútornej jednotky. Zanedbanie servisu môže viesť k zvýšeniu tlaku chladiva, alebo aj k jeho úniku, čo by následne mohlo poškodiť kompresor. Na pravidelný servis klimatizácie môže za vás myslieť aj servisná organizácia.

Ak si túto predplatenú službu objednáte, servis prebehne nielen pravidelne, ale navyše aj rýchlejšie. Servisná organizácia si môže viesť o vašej jednotke dokumentáciu, a tak ešte pred výjazdom získa informácie o veku zariadenia a zásahoch, ktoré už boli vykonané. Za takúto pravidelnú službu zaplatíte za jednu klimatizačnú jednotku 60 eur.

Klimatizácia aj do nepohody

Moderná klimatizácia pomáha priestor nielen ochladiť, ale ho aj vyhriať. K ekonomicky úspornému kúreniu prispelo využitie tepelného čerpadla.

Klimatizačné jednotky pomáhajú hlavne počas prechodného obdobia, keď je už vonku chladnejšie, ale zároveň sa ešte intenzívne nekúri. Na rozdiel od podlahového vyhrievania je nesporná výhoda okamžitý nábeh a účinnosť A++.

Využiť môžete aj diaľkové nastavenie pomocou mobilnej aplikácie. Ešte pred príchodom do bytu či domu sa klimatizácia spustí a priestor vykúri na požadovanú teplotu. Vykurovanie je možné až do -15 °C vonkajšej teploty. Navyše sa nemusíte báť ani nepríjemného zvuku počas spánku. Spánkový režim pracuje v hladine hluku na úrovni iba 19 dB(A). Takéto moderné klimatizačné jednotky si môžete zadovážiť približne od 800 do 2 000 eur.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ, odborná spolupráca Branislav Marikovič, Samsung Electronics Czech and Slovak
Fotogaléria
Klimatizácia v zime: Nezabudnite na servisnú údržbuKlimatizácia v zime: Nezabudnite na servisnú údržbuKlimatizácia v zime: Nezabudnite na servisnú údržbuKlimatizácia v zime: Nezabudnite na servisnú údržbu
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Klimatizácia v zime: Nezabudnite na servisnú údržbu
Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ
odborná spolupráca Branislav Marikovič
Samsung Electronics Czech and Slovak