Montované stavby: Rýchlo a nasucho

Dnes už na trhu nájdete pomerne veľa systémov montovaných stavieb. Hoci sa líšia v použitých materiáloch, skladbe stien a iných parametroch, niečo majú spoločné. Je to najmä suchý proces výstavby a jej rýchlosť.

12fotiek
Prefabrikovaný systém Lopas už vo svojej konštrukcii využíva prírodné materiály, ako je drevo, slama a hlina. Autor: Lopas

Pod pojmom montované rodinné domy si asi väčšina predstaví montované drevostavby. Tie však v skutočnosti predstavujú iba jednu z možností, i keď zrejme tú najpočetnejšiu. Okrem neustálych inovácií existujúcich systémov montovaných domov vznikajú aj celkom nové. Počuli ste už napríklad o termooceľovom stavebnom systéme či prefabrikátoch z ľahčeného betónu?

PREDNOSTI

Podiel montovaných rodinných domov na slovenskom trhu rastie. Čoraz viac investorov verí ich prednostiam. Za jednu z hlavných výhod sa pritom považuje už spomínaná rýchlosť výstavby. Hrubá stavba na vopred pripravenej základovej doske stojí väčšinou už v priebehu niekoľkých dní. Dokončovacie práce sa počítajú na týždne. Neprekonateľný limit výstavby nie je ani ročné obdobie, stavať sa dá prakticky počas celého roka. Veľmi zaujímavé je aj reálne využitie zastavanej plochy v prospech obytnej. Keďže podstatnú časť stien tvoria izolačné materiály, na dosiahnutie nízkoenergetického alebo pasívneho štandardu stačí výrazne nižšia hrúbka stien v porovnaní s masívnymi materiálmi. Pri rovnakej zastavanej ploche tak investor získa väčší vnútorný priestor.


Foto: Haas Fertigbau

DOMY NA MIERU AJ Z KATLÓGU

Rovnako ako pri murovaných stavbách si dom môžete vybrať z pripravených katalógových stavieb. Na výber je aj fáza dokončenia domu a spoľahnúť sa môžete i na vopred dohodnutú fixnú cenu. Ak máte individuálny projekt, výroba sa mu dokáže prispôsobiť. Väčšina systémov sa pre svoju relatívne nízku hmotnosť dobre uplatní aj pri nadstavbách.

SKLADANIE PRIAMO NA MIESTE

Jedna možnosť je zmontovanie domu priamo na pozemku. V takzvanej stĺpikovej konštrukcii nosný rám tvorí najčastejšie skelet z dreva. Ideálne je použiť lepené vrstvené drevo, v ktorom sú eliminované rozpínanie a zmršťovanie dreva pri zmenách teploty a vlhkosti. Samotné steny sa skladajú z privezených materiálov. Niektorí odborníci tomuto systému vyčítajú práve to, že materiály sú počas prác i niekoľko dní vystavené vplyvom aktuálnych poveternostných a vlhkostných podmienok. Tomu sa dá predísť výrobou hotových dielov v ideálnych podmienkach fabriky alebo dielne. Panely presne na mieru alebo unifikované sa na stavbu privážajú už hotové. Najsofistikovanejší spôsob prefabrikácie pritom predstavuje výroba veľkoplošných panelov už s namontovanými oknami a dverami. Limitom pre prípad veľkoplošných panelov môže byť terén neprístupný pre ťažkú techniku. Preto niektorí výrobcovia vyrábajú panely na mieru menších rozmerov, ktoré sa do väčších celkov skladajú až na mieste. Ďalšiu podobu montovaných systémov predstavujú unifikované prefabrikované panely menších rozmerov, ktoré sa podľa projektu režú na mieru až na stavbe.


Foto: Haas Fertigbau

CERTIFIKOVANÉ SYSTÉMY

Ťažko navzájom hodnotiť jednotlivé systémy, záleží vždy od pohľadu, z akého sa stavba posudzuje. Okrem ceny by ste nemali zabúdať na hľadisko zdravého bývania a bezpečnosti, zvukovoizolačné parametre či ekológiu. Pýtajte sa na garancie systému aj na to, ako v dome vetrať alebo kúriť. Známka kvality je i certifikácia systémov. Zohľadňujú sa pritom rôzne hľadiská. Certifikácia prebieha v našich aj zahraničných inštitúciách. Čo sa týka konkrétne drevostavieb, trend smeruje k uprednostňovaniu difúzne otvorených skladieb stien. Jednoducho povedané, stavba dýcha. Eliminujú sa tak možné problémy spojené s prípadnou kondenzáciou vodných pár v stenách.


Foto: Kimall

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Montované stavby: Rýchlo a nasucho
Monika KRÁLOVÁ