Mosty ako umenie: Toto sú najkrajšie viadukty v Európe

Elegantné a zaujímavé, pritom praktické a v podstate nevyhnutné. Viadukty sú populárne už od starovekého Ríma. V súčasnosti sú populárne najmä v Číne, Indii či Indonézii, no chváliť sa nimi môžu aj iní.

4fotky
Most v Severnom Yorkshire v Anglicku bol postavený koncom 19. storočia. Autor: profimedia.sk

Toto sú tie najkrajšie viadukty v Európe.

Ribblehead Viaduct

Most v Severnom Yorkshire v Anglicku bol postavený koncom 19. storočia. Tvorí ho 24 oblúkov, ktoré vytvárajú dĺžku 400 metrov. Postavený je z jeden a pol milióna tehál.

Morlaix Viaduct

Most vo Francúzsku postavili v polovici 19. storočia a slúži pre železnicu. Tiahne sa ponad rieku Dossen, je dlhý 292 a vysoký 62 metrov.

Akvadukt v Segovii

Tento viadukt je v skutočnosti v podstate akvaduktom. Považuje sa za jeden z najlepšie zachovaných antických monumentov na Pyrenejskom polostrove. Dátum jeho stavby je záhadou, no odborníci odhadujú, že je starý približne 2 000 rokov. Dodnes po ňom preteká voda z rieky Frío do Segovie.

Göltzsch Viaduct

Tento železničný most v Nemecku je najväčším mostom postaveným z tehál na svete. Tak ako ostatné, bol postavený v polovici 19. storočia. Je dlhý 574 metrov a tvorí ho 98 samostatných oblúkov.

Čo je viadukt?

Slovo viadukt pochádza zo starovekého Ríma a označovalo všeobecne most. Dnes sa však slovo odvodené od umelého vodného kanála – akvaduktu – používa na označenie mosta, ktorý tvorí viacero spojených oblúkov.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/jt
Fotogaléria
Mosty ako umenie: Toto sú najkrajšie viadukty v EurópeMosty ako umenie: Toto sú najkrajšie viadukty v EurópeMosty ako umenie: Toto sú najkrajšie viadukty v Európe
 
4fotky


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
9fotiek

PRED a PO: Rekonštrukciou sa 2-izbák zmenil na nepoznanie

24.02.2016
10fotiek

Môj nový byt: Ako sa vám páči Jolanino zrekonštruované hniezdočko?

10.02.2016
9fotiek

1-izbový byt v hlavnom meste si manželia upravili podľa svojich predstáv

28.01.2016