Na tienenie je nutné myslieť už na začiatku

Plánujete novostavbu, rekonštrukciu alebo zeteplenie? Na tienenie a spôsob jeho osadenia myslite už v prípravnej fáze.

15fotiek
Plánujete novostavbu, rekonštrukciu alebo zeteplenie? Na tienenie a spôsob jeho osadenia myslite už v prípravnej fáze. Autor: Vladimír VAVREK

Vyhnete sa tak neskorším prerábkam a dodatočným riešeniam. Niektoré stavebné systémy ponúkajú v rámci doplnkov aj typizované nosné roletové preklady. Vo svojom tele majú otvor, rezervovaný práve pre budúce rolety, žalúzie či látkové clony.

Bývajú zaizolované a povrch majú z rovnakého materiálu ako základné stavebné prvky systému. Dajú sa teda aj bez problémov omietať. A keďže z fasády nevyčnievajú, omietka ich skryje tak, že ich existenciu prezradí iba spustené tienenie.

Niekedy, zvlášť pri enormne veľkých preskleniach, sa roletám dokonca prispôsobuje i samotná hrúbka fasády na celej stene. Akým spôsobom, to sa rieši, samozrejme, už v projekte.

Andrea Kúdelová, K-system www.ksystem.eu

V PRÍPADE NOVOSTAVBY

- Už v projektovej príprave je potrebné vybrať si typ tienenia a spôsob pohonu. Odporúčam navštíviť firmu, ktorá sa špecializuje na tieniacu techniku, a konzultovať aj spôsob osadenia zvoleného tieniaceho systému.

- Jedna z možností je použiť namiesto klasického nadokenného prekladu nosný roletový alebo žalúziový preklad. Je to typizovaný stavebný konštrukčný prvok, ktorý ponúkajú niektorí výrobcovia stavebných systémov.

- Ak aj rátate s použitím roletového či žalúziového prekladu, treba vopred overiť, či veľkosť otvoru v preklade je na plánovanú veľkosť okna a druh tienenia dostačujúca, alebo naopak, nie je zbytočne veľká.

Výhodou použitia roletového prekladu je, že tieniaci systém sa nemusí montovať zároveň s oknami, ale hocikedy neskôr.

- Ďalšia výhoda oproti klasickej montáži už do hotových stavieb je, že zostáva zachovaná celá svetlosť okna, keďže roletová alebo žalúziová schránka sa schová nad oknom vo fasáde.

- Nevýhoda roletového prekladu môže byť to, že je typizovaný a nedá sa teda použiť na ľubovoľné veľkosti okien. Tento nedostatok nahradí použitie nenosných roletových schránok, takzvaných krycích plechov, ktoré sa vyrábajú na mieru.

- Počas realizácie, hlavne ak sa montuje tieniaci systém v schránke, je dôležité zosúladiť jednotlivé profesie: stavbárov, dodávateľov okien a tieniacej techniky. Niektoré systémy tienenia je totiž potrebné montovať súčasne s oknom.

- Hoci má záujemca na výber manuálne a elektrické ovládanie, z dôvodu eliminácie vzniku tepelných mostov je lepšie uprednostniť elektromotor. Eliminovať tepelné mosty pomáha i to, že typizované nosné preklady už bývajú zateplené.

- Elektropohon sa dá ovládať pomocou skupinového či centrálneho ovládania s možnosťou pripojenia slnečných, či veterných senzorov.

- Ak sa stavba ešte aj zatepľuje, treba zatepliť aj zvolený preklad.

Samotné nosné preklady sú omietateľné, v prípade iných riešení je možnosť použiť pod omietku krycie plechy alebo schránky so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá je vhodná na omietanie.

PRI REKONŠTRUKCII

- Ak nebúrate a nezväčšujete okenné otvory, nemáte možnosť použiť nové nosné roletové či žalúziové preklady. V tomto prípade sa dajú použiť krycie schránky. Ak vystupujú z fasády, po zateplení sa tento nedostatok stratí. Iná možnosť, ako schránku zamaskovať, je ozdobná šambrána či ozdobný obklad napríklad lícovou tehlou.

DREVOSTAVBA

- Umiestniť tieniace systémy na drevostavby je konštrukčne náročnejšie ako na klasické. Aj tu platí, že jednotlivé detaily, najmä vhodné ukotvenie a veľkosť ponechaných nadokenných priestorov na tienenie, treba riešiť už vopred v projekte. Napríklad pri zrubových stavbách treba rátať s celkom bežným javom, že stavba vplyvom postupného zosychania „sadne“ aj o niekoľko centimetrov.

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Na tienenie je nutné myslieť už na začiatku
Monika KRÁLOVÁ