Nenaleťte: Remeselník v dome

Je zručný a rýchly, nepýta veľa peňazí a nenechá za sebou neporiadok. Takto si predstavujeme ideálneho remeselníka, ktorý nám vylepší domov. Vaše skúsenosti sú však často opačné. Majster zobral peniaze, no robotu sfušoval, dokonca ani nedokončil. Poučte sa z príbehov našich čitateliek.

1fotka
Prečo nenájdeme toho pravého – spoľahlivého, zručného, skromného? Autor: profimedia.sk

„Účtoval mi aj materiál, ktorý som kúpila ja,“ posťažovala sa v našej rubrike Ombudsmanka Helena z Rožňavy. Zaskočili ju vážne zdravotné problémy, pre ktoré potrebovala prerobiť kúpeľňu aj toalety na bezbariérové. S dôverou sa obrátila na bývalého kolegu, ktorý má v meste firmu so stavebnými prácami.

Urobila však chybu, keď mu pred začatím „fušky“ dala všetky svoje úspory. Celých 4 800 eur! Kolega nelenil a záverečný účet jej vystavil presne na túto mastnú sumu! Helena nechápala, prečo na ňom figurovala napríklad aj misa na WC či dlažba, ktorú kúpila ona. Dodnes sa s ním o peniaze naťahuje.

Drahá fušerina

Z predraženej rekonštrukcie kúpeľne i toalety je sklamaná aj Bratislavčanka Marta. Rovnako ako Helena dala majstrovi peniaze vopred a bez potvrdenky! Verila mu, veď jej ho odporučila známa... Chlapík mal teda vo vrecku dvetisíc eur bez toho, že by pohol prstom. A stal sa pánom situácie. Čo bolo ďalej? V septembri uplynú rovné tri roky, odkedy sa majster pustil do práce. Dodnes ju nedokončil. „Navyše to, čo predviedol, je poriadna fušerina,“ hnevá sa Marta. Mrzí ju, že peniaze mu dala „na ruku“, bez potvrdenia. Ťažko by sa o ne súdila... Zle dopadla aj Alžbeta, ktorú podviedol podnikateľ z Levíc. „Obklad do kúpeľne a WC nám dodal podľa svojho výberu, hoci sme sa dohodli inak,“ spomenula jednu z množstva pripomienok. Prácu nedokončil a to, čo urobil, bolo odfláknuté. Hoci súd vydal platobný rozkaz, podľa ktorého jej má neseriózny muž vrátiť 3 809 eur, dodnes nevidela ani cent. Po chlapíkovi sa zľahla zem. „Miestnosti, kde kedysi sídlila jeho firma, sú prázdne,“ napísala nám zúfalá žena.

Na zlom mieste

Ako odlíšiť kvalitných remeselníkov od fušerov? Spoliehať sa len na efektné internetové stránky firiem by nebolo rozumné. Často sa popálime aj vtedy, keď dôverujeme majstrovi len preto, že je náš známy, sused či človek z blízkeho okolia a nehľadáme ďalej. Majster „poruke“ môže byť jedným z kritérií, ale nie tým hlavným! Problém je tiež, keď nevieme jasne vyjadriť, čo vlastne chceme. Ak remeselníkovi poviete – urobte to ako treba, veď vy ste odborník – nečudujte sa, že napríklad z blankytnej modrej na stene detskej izby je tmavá smutná farba... Remeselník neprišiel preto, aby hádal, čo by sa vám páčilo.

Nájdite toho správneho

Muž, ktorý zvíťazí vo vašom súkromnom konkurze, by mal spĺňať minimálne tieto kritériá:

Nemá čas ihneď: Dobrý remeselník je stále zaneprázdnený, zákazku si plánuje dopredu.

Bez okolkov s vami spíše zmluvu: Buďte v strehu, ak to nechce urobiť a tvrdí – veď sa nejako dohodneme. Keby ste chceli prácu neskôr reklamovať, máte problém!

Dodrží slovo: Urobí presne to, čo chcete a načas.

Kým majstra pustíte k robote:

1. U bývalých klientov si zistite, aké majú skúsenosti s jeho firmou.

2. Spíšte s remeselníkom aspoň jednoduchú zmluvu, v ktorej si vyjasníte, čo má urobiť, za koľko, dokedy a aké budú sankcie.

3. Nedávajte mu celú sumu vopred. Dohodnite sa na rozumnej výške zálohy s tým, že zvyšok doplatíte po dokončení práce.

4. Vyjasnite si, či napríklad pri maľovaní ráta štvorcové metre s oknom alebo bez. 5. Nehľadajte najlacnejšie riešenie. 6. Nerozmaznávajte ho jedlom.

 
Autor: PLUS Jeden deň/a
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nenaleťte: Remeselník v dome
PLUS Jeden deň/a