Peniaze z rekonštrukcie sa rýchlo vrátia

Stavebné sporiteľne sú na trhu už desiatky rokov. Pomáhajú pri výstavbe nových objektov, ale predovšetkým pri rekonštrukci bytových domov. Aká je perspektíva obnovy nášho bytového fondu? Aj o tom sa zhovárame s predsedom predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrichom Bérešom.

1fotka
Až dve tretiny prostriedkov dávame do obnovy domov Autor: profimedia.sk

Stavebníctvo je odvetvie, ktoré azda najviac postihla hospodárska kríza. Ako sa dotkla stavebných sporiteľní, ktoré aktivity v stavebníctve spolufinancujú?
– Aj v stavebnej sporiteľni sme zaznamenali znížený záujem o financovanie bývania. Prejavilo sa to najmä vo výrazne nižšom čerpaní úverov na bývanie. Mierne oživenie priniesol rok 2011, odkedy počet poskytnutých úverov permanentne aj v našej spoločnosti rastie.

Stavajú sa nové objekty alebo rekonštruujú staré?
– Ak sa detailnejšie pozrieme na účely použitia prostriedkov našich klientov, musíme konštatovať, že po roku 2008 nadobúda prevahu obnova a rekonštrukcia nad účelmi kúpa alebo výstavba. V súčasnosti do nej smerujú takmer dve tretiny účelovo poskytnutých prostriedkov stavebných sporiteľní.

Nepomohla by skôr výstavba nových objektov?
– Samozrejme, že bývať v novom je vždy nielen atraktívnejšie, ale aj efektívnejšie. K tomu však musia mať ľudia dostatok prostriedkov.


Imrich Béreš
Foto: archív

Je rekonštrukcia objektov až taká efektívna?
– Po roku až dvoch sledovania spotreby tepla nám ľudia zo zateplených objektov hlásia 30- až 60-percentnú úsporu nákladov na energie. Z peňazí ušetrených na energiách môžu veľmi komfortne splácať úver aj občania s nižšími príjmami.

Pravidlá pri obnove domu

Chcete si vylepšiť bývanie? Zistite si, či na vaše zásahy do stavby potrebujete súhlas príslušného stavebného úradu. Rekonštrukciu rodinného domu stačí úradu iba ohlásiť vtedy, ak ide o drobné stavby, teda plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe.

Ich zastavaná plocha nesmie presiahnuť 25 štvorcových metrov, výška päť metrov. Pri podzemných stavbách hĺbka nesmie byť väčšia ako tri metre. Na všetky ostatné stavby potrebujete stavebné povolenie.

(šm)

Búrate plot?

Ak chcete zbúrať starý plot a postaviť nový, záleží na tom, o aké úpravy pôjde. V prípade, že budete meniť trasu, robiť nové základy, meniť výšku a podobne, je potrebné drobnú stavbu ohlásiť. No ak využijete existujúce základy a napríklad vymeníte len pletivo, ide o udržiavacie práce, na ktoré nepotrebujete ohlásenie.

(šm)

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Peniaze z rekonštrukcie sa rýchlo vrátia
Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ