Rastúci dom sa dá zväčšovať a zmenšovať

Počuli ste už o dome, ktorého veľkosť sa môže meniť podľa toho, ako sa vyvíjajú životné okolnosti?

13fotiek
Rastúci dom je vhodné riešenie aj ako prvé bývanie. Kým ste mladý a sám, stačí na život malý domček. Keď sa zmenia okolnosti a počet členov rodiny sa zvýši, rastúci dom sa relatívne ľahko prispôsobí a „narastie“. Autor: Antanas Maciulis

Reč je o takzvanom „rastúcom dome“. Architekti a stavebné firmy chcú touto myšlienkou osloviť najmä mladých, dokonca i tých, čo žijú sami. Malý dom, zodpovedajúci klasickému dvojizbovému bytu s garážou alebo bez, nie je až taký finančne náročný a nevyžaduje zložitú údržbu. Mladým a bezdetným tak zostáva dosť času a prostriedkov na rôznorodé záujmy.

S meniacimi sa životnými okolnosťami sa však požiadavky na bývanie môžu výrazne zmeniť. Rastúci dom umožní relatívne jednoduché a rýchle zväčšenie obytného priestoru, a to za plného užívania. Nehrozí teda žiadne sťahovanie do podnájmu ani žiadna náročná prestavba spojená s búraním. Dostavať do konečnej veľkosti ho možno dokonca i na viackrát.


Foto: Archinspire

Široká ponuka

Nemusí pritom ísť o riešenie na mieru, dnes už sú v ponuke hotové projekty vhodné na stavbu v rovine aj vo svahu. Vybrať si môžete typ strechy, výzor fasády, ale i to, či dáte prednosť prízemnému bungalovu, alebo poschodovej budove. Čo sa týka samotného zväčšovania domu, môže rásť do šírky, do výšky či obidvoma smermi naraz.

onečnú veľkosť a tvar domu však môže limitovať pozemok. Projekt vyberte tak, aby ste zohľadnili vzdialenosť budovy po dostavbe od hraníc pozemka, ktorú diktuje zákon. Ponuka je široká i čo sa konštrukčného systému týka. Na svoje si prídu jednak priaznivci murovaných stavieb, ako aj drevostavieb a iných prefabrikovaných modulov. Podľa zvolenej stavebnej technológie sa odvíja i typ základovej dosky od klasickej betónovej až po oceľové vruty.

Ako to funguje?

Vyberiete si projekt domu, v akom by ste raz v budúcnosti chceli bývať. Prvá sa postaví iba základná, samostatne fungujúca časť. V prípade stavieb stojacich na betónovej základovej doske treba už na začiatku rátať s výslednou verziou. Základy môžete dočasne využívať ako terasy. Keď príde čas, dom môžete dať zväčšiť o niekoľko ďalších miestností v závislosti od zvoleného projektu.

Podľa konštrukčnej technológie rátajte so stavebnými prácami od niekoľko dní až po týždne. Ako sme už spomenuli, počas dostavby sa dá dom bežne užívať. Existujúcu konštrukciu stihne minimum zásahov.

Fígeľ totiž spočíva v premyslenej a do detailu vyriešenej predpríprave inštalácií a rozvodov, ktoré sú dočasne zaslepené. Podobne jednoduché je to s dvernými otvormi. V mieste dostavby sa vonkajšie dvere odmontujú a vymenia sa za vnútorné. Naoko jednoduchý spôsob zväčšovania stavby je v skutočnosti technicky zložité riešenie, ktoré musí byť celkom dotiahnuté.

Keďže má každý systém svoje špecifiká, prístavbu je vhodné zveriť do rúk rovnakej spoločnosti, ktorá projektovala a postavila základnú časť domu. Nadchlo aj vás rastúce bývanie? K výhodám iste patrí nižšia prvotná finančná investícia do menšieho domu a možnosť postupne a podľa potreby ho zväčšovať. Za istú nevýhodu možno pokladať opakované stavebné konanie.

Riziko súvisí i s tým, či sa dodávateľská a stavebná spoločnosť nasledujúce roky udrží na trhu a či teda budete mať komu zveriť dostavbu. Iná firma totiž môže naraziť na problémy spojené s nadpájaním jednotlivých konštrukcií. Tak či onak, v dnešnom rýchlo sa meniacom svete predstavuje rastúci dom zaujímavé riešenie, ktoré vás môže verne sprevádzať celý život.

Dá sa zväčšiť aj zmenšiť

Naozaj nevšedný spôsob predstavuje taký typ modulárneho prefabrikovaného systému, ktorý umožňuje dom s pribúdajúcimi rokmi nielen zväčšovať, ale ho i zmenšiť. Odobratý modul sa môže napríklad umiestniť inde na pozemku a poslúžiť ako samostatné bývanie pre dorastajúce deti či na prenájom. Taktiež ho možno predať, a tak doslova recyklovať.


Foto: Antanas Maciulis

1
Rastúci dom je vhodné riešenie aj ako prvé bývanie. Kým ste mladý a sám, stačí na život malý domček. Keď sa zmenia okolnosti a počet členov rodiny sa zvýši, rastúci dom sa relatívne ľahko prispôsobí a „narastie“. Antanas Maciulis


Foto: Archinspire

2
Podľa vybraného projektu môže dom rásť do šírky, do výšky alebo obidvoma smermi. Dostavba pritom neobmedzuje bývanie.


Foto: Ekonomické stavby

3, 3a
Murovaný dom začína ako dvojizbový so 71 m2 úžitkovej plochy. Neskôr ho možno zväčšiť o ďaľšie dve alebo tri izby až na 122 m2 úžitkovej plochy. Strecha môže byť pultová alebo sedlová. V ponuke nájdete i poschodový dom.


Foto: Celostní design

4, 4a
Úžitkovú plochu drevostavby s vnútornou akumulačnou hmotou situovanú vo svahu možno zväčšiť z 31,4 na 65,2 m² plus garážové státie. Umiestnenie nad terén zlacnie zemné práce, autor návrhu Michal Hendrych.


Foto: Origis

5, 5a, 5b
Dvojizbovú prízemnú drevostavbu s úžitkovou plochou 78 m2 možno zväčšiť na trojizbovú so 102 m2 až štvorizbovú so 135 m2 úžitkovej plochy. V ponuke je i poschodový dom, Origis

6, 6a, 6b
Výhoda prefabrikovaných modulov je, že sa vyrábajú v halách. Na pozemok sa dovezú hotové, čím sa zrýchli čas výstavby a zvyšuje kvalita vyhotovenia. K zrealizovanému jednoizbovému domčeku s rozlohou 26,16 m2 pribudne v druhej fáze ďalší modul, v tretej aj poschodie. Cubespace

 
Autor: Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rastúci dom sa dá zväčšovať a zmenšovať
Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ