Zateplenie usporí polovicu energie

Náklady na energie stúpajú, ľudia hľadajú riešenia, ako ušetriť. Jednou z možností je zateplenie. Okrem estetickej zmeny prináša i energetické úspory, ktoré sa premietnu aj do nižších nákladov za bývanie. Vedeli ste, že dôkladným zateplením ušetríte viac ako polovicu energie spotrebovanej v domácnosti?

1fotka
Nešetríte na izolácii: Najväčšiu položku pri zateplení predstavuje cena za stavebné práce. Autor: VLADIMÍR VAVREK

Či už ide o rodinný, alebo bytový dom, začať treba od okien. Ich výmena by mala predchádzať zatepleniu. Pri rodinnom dome aj výmena dverí. Plast je najuniverzálnejší. Uprednostňujú ho majitelia bytov a často sa preň pre cenovú výhodnosť rozhodnú aj majitelia rodinných domov. Pozor: Ak meníte drevené okná za plast, pamätajte na to, že dokonale utesnené okná zvýšia v interiéri nielen teplotu približne o 5 stupňov, ale i vlhkosť. Aby ste sa vyhli plesniam na stenách, naučte sa pravidelne vetrať a pokojne stlmte radiátory. Drevené okná vás vyjdú zhruba o 30 percent viac ako plastové. Napriek tomu, že po čase budú rámy vyžadovať istú starostlivosť, tento prírodný materiál sa teší veľkej obľube najmä medzi majiteľmi rodinných domov. Navyše, drevené okná sa dožívajú minimálne o polovicu viac ako plastové, približne 100 rokov. Zatepľovať by sa nemali ani vlhké steny. Preto treba pred samotnou realizáciou odstrániť a vyriešiť aj tento neduh.

UNIKÁ ODVŠADIAĽ

Ak zateplíte len jednu stenu, bude teplo odchádzať cez ostatné konštrukcie. Preto okrem obvodových stien a okien treba pamätať aj na strechu či podlahu. Pokiaľ by bol komplexný projekt nad vaše finančné možnosti, pouvažujte nad obnovou na etapy podľa priorít. Poraďte sa so skúseným odborníkom. Na zateplenie sa najviac využíva polystyrén alebo dosky na báze minerálnej vlny. Každý z nich má svoje za a proti. A aj iný systém aplikácie. Čoraz viac sa do popredia dostávajú aj netradičné materiály ako fúkaná celulóza, ovčia vlna či slama. Kvalita materiálov jednotlivých výrobcov a technológia ich výroby sa líšia, preto rozhodne nekombinujte a zvoľte si zatepľovací systém od jedného výrobcu ako celok.

NAPEVNO ČI S MEDZEROU?

Vybrali ste si tepelnoizolačný materiál a ostáva vyriešiť, aký systém aplikácie je vhodný pre váš dom. V našich podmienkach sa používa buď kontaktný zatepľovací systém, ktorý sa pripevňuje na fasádu lepením a rozpernými kotvami, alebo systém s aktívnou vzduchovou medzerou – takzvaná prevetrávaná fasáda. Tento typ izolácie sa využíva hlavne v prípade rodinných domov a umožňuje obvodovým múrom „dýchať“. Vlhkosť môže uniknúť z múru bez zbytočnej straty naakumulovaného tepla. Na prevetrávané fasády sa ako tepelná izolácia používa minerálna, sklená alebo ovčia vlna či fúkaná celulóza.

NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI ZATEPĽOVANÍ

1. Nesprávna inštalácia zatepľovacích systémov. Lepidlo treba naniesť v rovnomernej vrstve po celom obvode dosky.

2. Vynechanie soklového profilu, čiže širokej hliníkovej lišty, do ktorej sa odspodu postupne ukladá izolácia. Táto chyba môže mať za následok pukliny.

3. Zateplenie musí siahať až úplne k rámu okna. Akákoľvek medzera znamená tepelný most, čiže studenú stenu, kadiaľ nielen uniká teplo, ale zráža sa vlhkosť a tvoria sa plesne.

4. Pozor na omietku. Musí byť kompatibilná s použitou izoláciou. Pri minerálnej vlne musí byť použitá omietka s minimálnym difúznym odporom, čiže s vysokou priepustnosťou pár.

AKO VYBERAŤ FIRMU?

  • Preverte si referencie aspoň za posledné tri roky z podobných stavieb.
  • Cena je dôležitá, ale nemala by byť rozhodujúca. Platí zásada: dohodnuté jednotkové ceny a rozsah prác by mali byť kedykoľvek kontrolovateľné. Dôvodom na zmenu ceny môže byť preukázateľný výrazný nárast cien materiálu, napr. o viac ako 5 percent.
  • Platobné podmienky a finančná stabilita – platí zásada „žiadna záloha, platby len za riadne vykonané práce“. Zámienka, že záloha slúži na nákup materiálu, je neopodstatnená. Serióznym firmám dáva dodávateľ materiál na faktúru s požadovanou splatnosťou.
  • V zmluve zakotvite možnosť takzvaného zádržného – realizačnej firme vyplatíte napríklad päť percent z celkového rozpočtu až po odstránení všetkých nedostatkov a nedokončených prác.
  • Rozhoduje i licencia a osvedčenie Technického skúšobného ústavu stavebného na zatepľovací systém.
  • Lehota výstavby a komplexnosť dodávky – rekonštrukcia domu znamená dočasné obmedzenie pre obyvateľov domu, preto by mala byť čo najkratšia.
  • Práce súvisiace so zateplením by mal zabezpečovať hlavný zhotoviteľ (klampiarske práce, úprava bleskozvodu, sanácia balkónov a lodžií a pod.) tak, aby sa záruka vzťahovala na jedného zhotoviteľa.
  • Dĺžka záruky by mala byť tiež zaradená medzi podmienky uzavretia zmluvy o dielo. Obvykle je päť rokov.

 
Autor: ngrid KÁ NTOROVÁ, Denisa SLANČOVÁ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zateplenie usporí polovicu energie
ngrid KÁ NTOROVÁ
Denisa SLANČOVÁ