Čo treba vedieť skôr, ako začnete so strechou

Tvrdenie „vlasy koruna krásy“ platí pre dom o streche. Jej farba a tvar sa často výrazne podpíšu pod celkový architektonický dojem.

1fotka
Tvrdenie „vlasy koruna krásy“ platí pre dom o streche. Autor: Vladimír VAVREK

Treba však povedať aj B. Nie vždy a do každého prostredia si môžete dovoliť strechu podľa vlastných predstáv. Niekedy treba zohľadniť a prispôsobiť sa aj ďalším okolnostiam. Vyberáme tie najčastejšie.

1. Počasie

Máte pozemok v horskom prostredí, kde sa drží sneh od novembra do apríla? Tradícia hovorí v prospech striech so šikmým až strmým sklonom. Metrové návaly snehu odjakživa lepšie znášali šikmé strechy, lebo sa z nej ľahšie odvedie ako z plochej. Hoci toto tvrdenie dnes už odborníci dementujú.

Tvrdia, že dnešné strechy sú už projektované aj na extrémnu záťaž snehu Paradoxne dokonca podľa nich moderné ploché strechy tento problém zvládajú lepšie. Sneh udržia a na jar sa roztopí, zatiaľ čo majitelia domov so šikmými strechami musia zabezpečiť, aby padajúci sneh nezranil obyvateľov domu alebo okoloidúcich.

2. Územné regulatívy

Mali by ste sa na ne informovať na príslušnom stavebnom úrade skôr, ako začnú vznikať prvé návrhy. Legislatíva dokáže totiž poriadne zamiešať karty. Ak je v danej lokalite povolená iba šikmá strecha, tak sa môžete rozlúčiť so svojimi predstavami o plochej.

Nevydajú vám totiž stavbené povolenie. Dobrá správa však je, že šikovný architekt často príde na riešenie, kde bude aj vlk sýty, aj ovca celá. Vyhovie nielen litere zákona, ale navrhne niečo originálne, s čím sa aj vy rýchlo stotožníte. Komplikovanejšie to bude v obci, kde vám pamiatkári presne vymedzia aj materiál a farebný odtieň krytiny.

3. Okolie

Netvrdíme, že všetky domy vo štvrti by mali vyzerať ako cez kopirák, no istý náznak architektonického súladu by mal byť dodržaný. Je to, samozrejme, iba dobré odporúčanie, ktoré môžete aj nemusíte rešpektovať.

Ak si však uvedomíte, že dom sa nestavia na pár chvíľ a je veľký predpoklad, že v danej lokalite medzi susedmi strávite časť svojho života, je dobré pri vizáži domu vziať do úvahy aj okolité stavby. Výhodu má vždy prvý dom v ulici, od neho by sa mala odvíjať aj architektúra ostatných objektov.

4. Sklon a krytina

V prípade šikmej strechy si podľa sklonu následne budete vyberať vhodný typ krytiny. Ruka v ruke so sklonom strechy ide totiž hmotnosť krytiny. Iný materiál je vhodný na dvadsaťstupňovú strechu a iný na pultovú.

Alebo sa na to môžete pozrieť aj z druhého konca: Páči sa vám vyslovene niektorý typ krytiny? V takom prípade jej budete musieť prispôsobiť sklon. Podrobnejšie si o tom prečítate na ďalších stránkach.

5. Cena

Matematika nepustí: Najlacnejšie vyjde plochá strecha. Dom s rovnakým pôdorysom aj s najmenším sklonom už znamená viac krytiny, a teda aj vyššie náklady.

A každý další stavebný prvok, napríklad vikier či balkón, náklady na strechu ešte predražujú. Ak by ste chceli brať do úvahy životnosť, vzhľadom na neustále inovácie materiálov sa tento aspekt nedá exaktne určiť. Až čas preverí, či aj dnešná pálená škridla vydrží toľko, ako tá vyrobená pred storočím, vysušená na slnku.

Využitie

Ponúkame niekoľko otázok, ktoré by vám mali pomôcť pri rozhodovaní o tvare strechy.

✔ Plánujete strechu využívať na voľnočasové aktivity? Chcete tu mať vírivku alebo trávnik? Táto situácia hovorí v prospech plochej strechy.

✔ Bude váš dom podpivničený? Ak nie, máte v dostatočnom množstve vyriešené príručné odkladacie miestnosti? Lebo ak dom nemá pivnicu, neobývaná povala vám ju skvele vykompenzuje.

✔ Alebo plánujete na začiatok obývať iba prvé podlažie, až časom zobytníte podkrovie? V tomto prípade potrebujete dom so šikmou strechou.

 
Autor: Pekné bývanie/Denisa SLANČOVÁ
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Čo treba vedieť skôr, ako začnete so strechou
Pekné bývanie/Denisa SLANČOVÁ