Mýty o bezpečnosti elektronických systémov

Rozmýšľate nad inštaláciou zabezpečovacieho systému? Prečítajte si o najčastejších výhradách proti nemu.

7fotiek
Vonkajšie kamery majú na rozdiel od vnútorných pevný obal, ktorý ich chráni pred klimatickými vplyvmi a zásahmi vandalov, prípadne samotných zlodejov. home-security-101.com Autor: home-security-101.com

1. Elektronické zabezpečenie je drahá záležitosť. Je pravda, že kedysi sa náklady na elektronické zabezpečenie pohybovali až v tisíckach eur, dnes to nemusí byť tak. Najjednoduchším zariadením proti zlodejom je inteligentný časový spínač, ktorý vie zapnúť televíziu, rozhlas alebo svetlo, a tak vzbudiť dojem, že niekto je doma. Najlacnejšie spínacie hodiny sa dajú kúpiť už za pár eur.

Elektronická ochrana je systém ako stavebnica a jeho základnými prvkami je riadiaca ústredňa, ovládacia klávesnica, magnetický senzor otvárania dverí, pohybové senzory, vnútorná siréna a telefón. Inú zostavu bude potrebovať byt na piatom poschodí, kde stačí zabezpečiť len vstup pomocou pohybového snímača. Inú rodinný dom, kde sa rozsah odvíja od celkovej dispozície. Dôležité je chrániť všetky miestnosti s oknami na prízemí, a takisto s veľkými zasklenými plochami.

Do veľkých bytov a domov netreba kupovať niekoľko súprav, stačí základnú doplniť ďalšími senzormi, napríklad detektormi rozbitia skla. Štandardom pri elektronickom zabezpečení sú aj detektory úniku plynu a detektory požiaru. Cena sa odvíja aj od toho, či si vyberiete klasický drôtový alebo bezdrôtový systém. Pri drôtových si viac priplatíte za prácu, samotné zariadenie je lacné. Naopak, pri bezdrôtovom je montáž zanedbateľná, zariadenie však podstatne drahšie. Najjednoduchšie klasické zabezpečenie štandardného bytu by mohlo vyjsť pod 400 eur, bezdrôtový systém bude asi o polovicu drahší. V prípade rodinného dmu sa suma bude pohybovať od 700 do 3 000 eur.

2. Systém má problém s pohybom zvierat. Sú dva spôsoby, ako zabezpečiť domácnosť, kde sa pohybujú zvieratá. Dá sa použiť alternatívna šošovka pohybového detektora, ktorá zachytáva priestor od 40 cm nad zemou. Pri psoch a mačkách je spoľahlivý len do tej miery, pokiaľ nevyskočia na pohovku alebo stôl. Výhodnejší je dvojzónový detektor s dvojitou optikou, ktorý je odolný proti pohybu domácich zvierat a rôznym druhom falošných poplachov. Ak máte doma napríklad papagáje, ktoré nechávate voľne lietať po miestnosti, umiestnite detektor tak, prípadne obmedzte jeho zorné pole, aby nemonitoroval určitý priestor. Takúto miestnosť možno sledovať špeciálnym detektorom pohybu odolným proti pohybu domácich zviera. V takýchto prípadoch je výhodné posilniť ochranu detektormi otvárania dverí a okien a detektormi rozbitia skla.

3. Elektronické zabezpečenie domu je zložité na ovládanie. Omyl. Elektronické systémy sa vypínajú pomocou klávesnice umiestnenej priamo pri vchode zadaním vstupného kódu. Je to rovnako jednoduché ako zadávanie PIN kódu do telefónu alebo pri výbere z bankomatu. Dajú sa použiť aj diaľkové ovládače alebo bezdotykové karty.

4. Inštalácia naruší estetiku interiéru. Toho sa nozaj nemusíte obávať. Ak sa pre systém rozhodujete ešte počas výstavby, rozvody sa zasekajú do stien. Pri dodatočnej inštalácii je vhodnejší bezdrôtový systém. V oboch prípadoch je možné vybrať si detektory v jednoduchom nenápadnom vyhotovení s dosahom 12 metrov, takže postačí jeden, nanajvýš dva do miestnosti. Inštalujú sa zvyčajne do rohu oproti oknám.

5. Elektronický systém kombinovaný s kamerami je do domu drahý. Kedysi sa kamerový systém v bytovej sfére pre vysoké obstarávacie náklady príliš nepoužíval. Dnes sú už na trhu cenovo prijateľné kamerové systémy. Pri výbere kamerového systému zvoľte také komponenty, ktoré zodpovedajú veľkosti sledovaného objektu či priestoru, spôsobu spracovania a prenosu signálu, odolnosti proti poveternostným podmienkam a tiež aj vašim finančným nárokom.

Na základe všetkých kritérií by ste si mali určiť, či je pre vás vhodná analógová alebo IP technológia, čiernobiela alebo farebná kamera, s nočným videním, s prisvietením, polohovaním a priblížením, či je vhodnejší záznam z videa do počítača pomocou digitalizačných kamier alebo na pevný disk digitálneho videorekordéra. Na monitorovanie prípadného vlámania do bytu poslúži jednoduché riešenie vo forme kompaktnej bezpečnostnej kamery so záznamom do internej pamäte, ktorá je umiestnená pri vstupných dverách.

Aj v rodinných domoch sa využívajú jednoduchšie aplikácie, pričom na pokrytie sledovaného priestoru treba niekoľko kamier. V obrazovom menu kamery môžete nastaviť rozlíšenie obrazu a počet zaznamenaných snímok za sekundu. Tiež nastavenie, či pri zaplnení pamäte premazať starší záznam aktuálnym. Ak je súčasťou domu aj elektronické zabezpečenie, prepojí sa kamerový systém s ním. Keď elektronický systém vyhlási poplach, automaticky sa spustí funkcia kamery a záznamu.

6. Zabezpečovací systém je nákladný na údržbu. Čo sa týka údržby, systém nevyžaduje žiadne špeciálne úkony. Raz ročne stačí objednať na servisnú prehliadku montážnu firmu. Pri bezdrôtových systémoch treba sledovať životnosť batérií v detektoroch, tá je od 12 mesiacov do troch rokov. Samotestujúce funkcie všetkých súčastí systému upozornia na prípadnú poruchu alebo potrebu výmeny batérií.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
Mýty o bezpečnosti elektronických systémovMýty o bezpečnosti elektronických systémovMýty o bezpečnosti elektronických systémovMýty o bezpečnosti elektronických systémov
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Mýty o bezpečnosti elektronických systémov
Adela MOTYKOVÁ