Okná do úsporných stavieb

Uprednostňovanie výstavby nízkoenergetických a pasívnych domov, rovnako ako aj potreba znižovania energetických výdajov nútia výrobcov okien k vývinu čoraz dokonalejších produktov.

10fotiek
Moderná architektúra je náročná aj na veľkoformátové presklenie. V tomto prípade je použitý systém Schüco AWS 70.HI. Autor: Schüco

Moderná architektúra si žiada nové dizajnové aj kvalitatívne riešenia okien. Momentálne sú v kurze čisté jednoduché línie a konštrukcia rámu a okna v jednej rovine. Pred štýlovým masívnym vyhotovením sa čoraz viac dostáva k slovu hliník. Okrem klasického vyhotovenia sa častejšie siaha po farebných vyhotoveniach. Stavbu robia modernejšou a príťažlivejšou. Okná však musia poskytovať nielen estetický benefit, ale aj maximálny tepelný komfort.

KEĎ SKLO HREJE

Tepelné zisky sa dajú získať nielen dokonale tesniacim oknom, ale aj špeciálnou úpravou skla. Pokovanie Solar+ pri trojitom izolačnom skle vykazuje extrémne vysokú tepelnú izoláciu. Okrem toho má vysoké solárne zisky, na ktoré poukazuje takzvaná g-hodnota, čo je celkový stupeň priepustnosti. Uvádza, koľko percent slnečnej energie sa dostane cez zasklenie do miestnosti. Na základe špeciálneho pomeru tepelnej izolácie (Ug) a prestupu energie (g-hodnoty) Tepelné zisky sa dajú získať nielen dokonale tesniacim oknom, ale aj špeciálnou úpravou skla.  sú tieto sklá vhodné na použitie aj v solárnej stavbe. Hlavne v studených ročných obdobiach sklo optimálne využíva slabé slnečné žiarenie a udržiava získané teplo v budove. Vysoká g-hodnota optimalizuje získanie pasívnej solárnej energie aj v prípade, keď zasklenie stavby nie je orientované na južnú stranu. Pri trojitom zasklení Solar+ získate dodatočné kúrenie, keďže solárny zisk energie je o 20 % vyšší v porovnaní s trojitým štandardným zasklením. Vysoký prechod svetla zabezpečí v interiéri aj zvýšenie svetlosti.


Foto: Renolit Exofol

NEZAOSTÁVAJÚ ANI PROFILY

Namiesto nepraktických a menej estetických profilov s hĺbkou až 120 mm prichádzajú okná s hĺbkou iba 84 mm. Plastový rám Inoutic Eforte aj pri tomto rozmere obstojí pri nárokoch v nízkoenergetických a pasívnych domoch, ale aj pri novostavbách a rekonštrukciách. Na trhu nájdete aj okná, ktoré zdokonalili nielen hĺbku profilu, ale využívajú aj nové špeciálne technológie. Napríklad profily so špeciálnymi výplňami, vypenené alebo obsahujúce špeciálne izolačné vložky, ktoré sa do komôr vkladajú dodatočne. Alternatívou bežných oceľových výstuží okien môžu byť aj zabudované sklené vlákna priamo v stenách profilu. Recyklovateľnou alternatívou je používanie výstuží z kompozitných materiálov, ktoré nevytvárajú tepelné mosty.

FARBA JE ŽIADANÁ

O vlastnostiach okna môže v súčasnosti rozhodovať sám zákazník. Faktor pri rozhodovaní je nielen energetická účinnosť okna a cena, ale aj voľba zasklenia – dvojsklo, trojsklo alebo špeciálne sklá. Rozrastá sa aj ponuka povrchových úprav. Čoraz viac sú žiadané farebné profily v sýtych farbách. Okrem tradičných dizajnov sa presadzuje aj povrchová úprava, ktorá prepožičiava oknám metalický vzhľad hliníkových okien. Kašírovanie akrylátovou alebo PVC fóliou je aj naďalej najrozšírenejšia technológia. Vďaka nej možno dosiahnuť zaujímavý efekt drevenej štruktúry vo viacerých farebných odtieňoch i dokonalé zladenie okien a parapetov pri zachovaní požadovaných tepelnoizolačných vlastností. Nová generácia hliníkových okien okrem subtílnejších profilov, ktoré zvýrazňujú podiel skla na oknách, vhodne napĺňa predstavu architektov pri projektoch väčších sklenených plôch.


Foto: Deceuninck

OCHRANNÝ ŠTÍT

Funkčnosť vonkajších prvkov stavby významne ovplyvňujú najmä účinky intenzívneho slnečného žiarenia. Neustále sa meniaca teplota na povrchu profilov môže spôsobiť zmeny v tvarovej stálosti materiálu. Na pomoc proti tomuto neduhu prichádza technológia solárneho štítu SST (Solar Shield Technology). Pomáha oknám udržať tesnosť, a tým aj energetickú účinnosť v horizonte až niekoľkých desaťročí. Zabezpečuje ochranu proti nadmernému zahrievaniu profilu. V praxi to funguje nasledovne: Základná fólia obsahuje špeciálne pigmenty, ktoré odrážajú infračervenú časť slnečného žiarenia. Redukuje tvorbu tepla v profile o viac ako 12 °C. Chránená je nielen samotná fólia, ale aj lepidlo a profil bez ohľadu na to, či je vyrobený z bieleho, alebo tmavého plastu.

ENERGETICKÁ CERTIFIKÁCIA BUDOV

Zavedenie energetického certifikátu budov obsahuje všetky relevantné dáta energetickej náročnosti novej budovy. Od roku 2009 je certifikát povinný aj pre staré budovy. Od roku 2015 by mali byť všetky nové verejnoprospešné budovy postavené v kvalite pasívneho domu.

TEPELNÁ IZOLÁCIA

V dome uniká cez okná až 25 % energie. Tepelná izolácia je preto obzvlášť dôležitá. Závisí od materiálu rámu, tesnosti a zasklenia. Parametrom izolačných vlastností okna je U-hodnota. Čím je U-hodnota nižšia, tým je lepšia izolačná vlastnosť okna. Prídavnými zariadeniami, ako sú rolety a okenice, je možné U-hodnotu zlepšiť.

TESNOSŤ

Okná sú dôležitá súčasť vonkajšej steny a musia odolávať nárazovým dažďom a zaťaženiu vetrom. Dôležitá je pritom aj tesnosť okna a priestupnosť vzduchu. Uvádza sa prostredníctvom koeficientu priestupnosti škár (a-hodnota). Čím je hodnota nižšia, tým väčšia je tesnosť okna.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Okná do úsporných stavieb
Edita JANÍKOVÁ