Uvažujete o zmene strešnej krytiny? Vyberajte, ale nepreberte!

Prestavba rovných striech na šikmé či nevyužitých podkroví na obytné sú prípady , keď sa uvažuje aj o zmene strešnej krytiny

4fotky
Ťažké strešné krytiny sú trvanlivejšie, ale nie každá konštrukcia krovu je po statickej stránke navrhnutá tak, aby vyhovovala aj krytinám s vysokou hmotnosťou. Bramac Autor: Archív

Pre väčšinu stavebníkov je hlavné kritérium pri výbere cena. Vybrať si krytinu druhotriednej akosti sa nemusí pri takej dlhodobej investícii vyplatiť. Výmena či oprava bude znamenať oveľa viac ako ušetrené financie. Popri ekonomickom hľadisku treba zohľadniť aj iné parametre.

Napríklad hmotnosť na štvorcový meter, izolačné vlastnosti, pevnosť, nepriepustnosť, nasiakavosť, mrazuvzdornosť, estetické pôsobenie, ale aj záručné služby výrobcu. Na niektoré z menovaných sa pozrieme podrobnejšie.

Čo ovplyvňuje cenu

Trh ponúka krytiny od rôznych výrobcov v rôznych cenových reláciách. V najlacnejšej kategórii od 10 až 12 eur za štvorcový meter nájdete hneď niekoľko materiálov. Patria sem obyčajné škridly pálené, betónové, tvarované plechy bez posypu, šablóny z hliníkového plechu alebo z recyklovaného PVC, bitumenové šindle.

O čosi drahšie, od 16 do 23 eur, vyjdú šablóny z pozinkovaného plechu, vlnité bitumenové dosky, posuvné pálené škridly Tondach, vláknocementové šablóny, bobrovka Bramac či trapézové plechy Lindab. Takmer dvojnásobne drahšie sú šablóny z medi, titánzinku či pozinkovaného plechu s poplastovaným povrchom. Na cenovom vrchole je prírodná bridlica, špeciálna pálená škridla Viedenská Deluxe, ktorých cena prekračuje 60 eur za štvorcový meter. Konečná suma závisí nielen od vybratého materiálu, ale aj povrchovej úpravy či farby.

Do investícií na nákup strešnej krytiny treba započítať aj náklady na dopravu. Môže sa stať, že lacnejšia krytina od vzdialenejšieho dodávateľa vyjde oveľa viac ako drahšia od miestneho. Dosť sa líšia aj ceny za položenie krytiny. V tejto súvislosti by ste mali vedieť, že montáž by mala realizovať len firma preškolená a evidovaná výrobcom a nie miestni „majstri“, pri ktorých budete mať problém so zárukou.

Na hmotnosti záleží

Poznať hmotnosť strešnej krytiny je dôležité vzhľadom na nosnosť jestvujúceho alebo nového krovu. V oboch prípadoch sa o hmotnosti krytiny vhodnej na váš dom poraďte s odborníkom, so statikom, s projektantom strechy alebo montážnikom krovu. Ak už máte vypracovaný projekt na určitý druh krytiny, je neprípustné nahrádzať ju inou. V zásade sú strešné krytiny rozdelené podľa hmotnosti na ľahké a ťažké. Hmotnosť ľahkých sa pohybuje od 5 do 22 kilogramov na štvorcový meter.

Patria sem asfaltové šindle, plechové krytiny, plastová a vláknocementová krytina. V porovnaní s ťažkými majú o niečo kratšiu životnosť. Ukladajú sa na debnenie opatrené hydroizolačnou fóliou. Ťažké krytiny sa pohybujú v hmotnostnom rozmedzí od 45 do 70 kg. Sú to keramické a betónové škridly alebo prírodná bridlica. Majú vyššiu nielen hmotnosť, ale aj cenu. Ukladajú sa na vopred pripravené latové rošty. Je to náročnejší spôsob kladenia krytiny, ale odmenený dlhou životnosťou.

Sklon verzus materiál

Sklon strechy patrí k najdôležitejším parametrom pri výbere krytiny. Optimálny sklon, ktorý zaručuje správny odtok vody a nezadŕža sneh, je 45 stupňov. Každý druh krytiny, jej rôzna skladobnosť, veľkosť a tvarová profilácia prvkov, inak vplýva na odvod vody zo strešnej roviny.

Preto je na každý sklon vhodný iný materiál. Informácie o tejto vhodnosti uvádza každý výrobca. Na plytké sklony striech, od 3 stupňov, sú vhodné celoplošné súvislé druhy krytín, napríklad fólie, lepenky, plechy vo forme pásov. Čím menšie sú prvky krytiny, tým strmší musí byľ sklon strechy. Na sklon od 15 stupňov je vhodná už krytina z vláknocementových dosiek, z vlnitého plechu a plechu imitujúceho tvar pálenej škridly.

Krytina z malorozmerných prvkov, napríklad vo forme keramickej alebo betónovej profilovanej škridly, by mala byť použitá až od sklonu 22 stupňov. Neprofilované prvky až od sklonu 30 stupňov, rovnako aj prírodná bridlica,vláknocementové rovné prvky alebo asfaltový šindeľ.

Čo si ešte všímať?

Pri kúpe treba brať do úvahy aj štruktúru povrchu krytiny. V oblastiach s intenzívnejšími snehovými zrážkami sa odporúča krytina s hladkým povrchom, po ktorej sa ľahšie zošmykne sneh a nezaťažuje strechu. Vhodné sú napríklad kovové šindle alebo glazúrovaná keramika.

Krytiny s drsnejším povrchom zadržiavajú aj prach a iné nečistoty, ktoré zapríčiňujú zarastanie striech machom. Pred montážou si všimnite povrch krytiny, či pri prevoze nedošlo k oderu. Hlavne pri plechu znamená poškodenie ochrannej povrchovej vrstvy možnú koróziu. Pri výbere pamätajte aj na fakt, že kvalita povrchových úprav krytín ovplyvňuje ich budúcu údržbu a životnosť. Rozhodne nemožno na jednej streche kombinovať materiál od rôznych výrobcov vzhľadom na odlišné vlastnosti a rozmery.

Záruka na krytinu

Zo zákona je záruka na výrobok dva roky a platí odo dňa kúpy. Výrobcovia však propagujú kvalitu výrobkov a neobávajú sa poskytnúť aj predĺženú záruku. Na strešnú krytinu sa stala štandardom tridsaťročná, ktorá zaručuje takúto dlhú mrazuvzdornosť. V prípade plechovej strešnej krytiny sa môžete stretnúť s rozdelením dĺžky záruky na dve časti.

Zvlášť môže byť uvádzaná záruka na farebnú stálosť strešnej krytiny a zvlášť na prehrdzavenie. Skôr ako sa uspokojíte s dlhoročnou zárukou, dobre si preštudujte záručný list, za akých podmienok je záruka poskytnutá.

Jedna z dôležitých informácií je prostredie na použitie konkrétnej krytiny, teda uvedenie lokality, do ktorej nie je vhodná. Napríklad pri plechu sa vám záruka nemusí vzťahovať, ak je použitý do prostredia s vysokým obsahom soli v ovzduší alebo v trvalom kontakte s cementom a betónom. Ak žijete v blízkosti solivaru či cementárne, rátajte s tým, že vám reklamáciu na poškodený plech neuznajú.Dôležité sú aj podmienky prepravy a skladovania krytiny.

Pri ich nedodržaní sa môže výrobok poškodiť, čím záruka zaniká. Aby bola reklamácia uznaná, treba dodržať aj podmienky montáže. Popri aktuálne platných normách sa musia zohľadňovať konkrétne pokyny výrobcov. Ak by ste chceli pri montáži krytiny ušetriť a použiť príslušenstvo od iného výrobcu, buďte obozretní. Niektorí výrobcovia totiž majú v záručnom liste, že záruka na krytinu sa dá uplatniť len v prípade, ak použijete originálne príslušenstvo. Ešte pred podpisom zmluvy si dôsledne preštudujte aj vlastné uznanie reklamácie.

Môže sa stať, že výrobca reklamáciu uzná, privezie reklamovanú strešnú krytinu, ale jej výmenu už nezabezpečí, pretože, nie je v záručnom liste. Popri venovaní pozornosti vlastnostiam krytiny či cene nezabudnite si preveriť aj jej výrobcu. Najlepšie na skúsenostiach známych, referenciách iných stavebníkov alebo aj z internetových diskusií.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
Uvažujete o zmene strešnej krytiny? Vyberajte, ale nepreberte!Uvažujete o zmene strešnej krytiny? Vyberajte, ale nepreberte!Uvažujete o zmene strešnej krytiny? Vyberajte, ale nepreberte!
 
4fotky
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Uvažujete o zmene strešnej krytiny? Vyberajte, ale nepreberte!
Adela MOTYKOVÁ