Zastavte slnko ešte pred oknom

Vonkajšie tienenie poskytuje nepochybne účinnejšiu ochranu proti slnku, ako to vnútorné. Ak stojíte práve pred dilemou, ktoré bude pre vás to najlepšie, čítajte ďalej.

10fotiek
Zastavte slnko ešte pred oknom Autor: Vlado VAVREK

Rolety zatienia aj atypy

 • Ochránia interiér, ak sú celkom alebo z väčšej časti spustené. Okrem ochrannej funkcie majú schopnosť aj izolovať, uplatnenie nájdu aj v zimnom období a v noci.
 • Vonkajšie rolety možno využiť na okenné plochy široké do 3 m. Väčšie sú už nestabilné, náchylné na pretlačenie vetrom. Hodia sa aj na atypické tvary okien. Odporúčajú sa inštalovať predovšetkým na severné strany a do prostredia so silnými veternými podmienkami.
 • Lamely roliet sú buď z plastu, alebo hliníka plneného polyuretánovou penou. Plastové lamely nemajú izolácie a ich životnosť je kratšia ako pri hliníkových. Najbežnejšia používaná výška lamiel je 37 mm, možno si vybrať z 5 až 6 farebných odtieňov.
 • Rolety sa uchytávajú do okenného rámu alebo vonkajšieho ostenia. Ak ide o podomietkový systém, montáž by mala prebehnúť v období medzi osadením okien a realizáciou vonkajšej fasády.
 • Schránku možno osadiť nad okno, do roletového prekladu alebo pred okno. Montáž pred okno je jednoduchšia, nevznikajú pri nej žiadne tepelné mosty, oveľa lepšia je ochrana proti hluku ako pri schránke v preklade nad oknom. Jednoduchšia je aj revízia a servis rolety z vonkajšej strany. Pri osadení roletových prekladov si treba dať pozor na správnu veľkosť roletovej schránky. Často sa stáva, že priestory na roletu v preklade sú užšie ako samotné okno. Potom sa musia vyrábať užšie rolety, čo nepridá na estetike vzhľadu. Už v projekte by mal byť uvedený typ a veľkosť roletového prekladu.
 • Pri dodatočnej montáži treba počítať s tým, že do pohľadu znútra bude zasahovať naskladaná žalúzia alebo roletová schránka. Je to iba estetická záležitosť, ich funkciu to však nijako neobmedzuje.
 • Pri ovládaní máte na výber niekoľko riešení. Štandardné je ručné ovládanie popruhmi, šnúrami. Popruh je pohodlnejší, ale náchylnejší na oder a pretrhnutie, preto by malo byť vedenie čo najviac presné a priame. Šnúra umožňuje aj nepriame vedenie vďaka pružinovému vodidlu, ktoré ju chráni v murive. Komfortnejší je motorový pohon.
 • Medzi jednotlivými typmi pohonov sú zásadné rozdiely najmä vo výkone. Zjednodušene – čím väčší kus, tým silnejší motor. Pri exteriérových roletách sú však aj rozdiely vo funkčnosti motora. Okrem základného typu s mechanickým dorazom si možno priplatiť aj za nadštandard. Môžete si doobjednať aj motor s ochranou pri náraze na prekážku, s ochranou pred primrznutím, s kontrolou koncových dorazov na dlhšiu životnosť panciera, s možnosťou nastavenia medzipolohy alebo s integrovaným rádiovým prijímačom na minimalizáciu kabeláže v interiéri. Samostatnou kapitolou sú motory na solárny pohon, ktoré nevyžadujú žiadne napájanie a prívod elektriny s možnosťou ovládania pomocou diaľkového ovládača.
 • Všetky roletové systémy umožňujú použitie integrovaných rolovacích sietí proti hmyzu. Sieť je integrovaná priamo do roletovej schránky a je úplne nezávislá od pohybu rolety. Ovláda sa ručne stiahnutím do koncových polôh. Pri tomto riešení treba počítať s väčšou schránkou a dvojitými vodiacimi lištami.

Žalúzie regulu jú svetlo

 • Sú jediným tieniacim prvkom, ktorý nebráni prenikaniu denného svetla do miestnosti ani kontaktu interiéru s vonkajším prostredím. Naklápaním lamiel možno nastaviť clonenie podľa potreby. Z tohto dôvodu sú praktickejšie na južnej a západnej strane domu, kde je potrebné častejšie regulovať slnečné lúče.
 • Z estetického pohľadu sa hodia viac na veľké presklené steny, ktoré sú súčasťou moderných rodinných domov. Vďaka atraktívnemu vzhľadu sa využívajú aj ako architektonický prvok fasády.
 • Vyrábajú sa z hliníka v 14 základných farebných odtieňoch. Najobľúbenejšie sú sivé a strieborné. Odborníci neodporúčajú tmavé farby lamiel, niektorí ich ani nemajú v ponuke.
 • Mali by sa používať maximálne do šírky 4 m. Na dlhšie plochy, na náveternej strane alebo v oblastiach vetrov by lamely mali byť kratšie, rozdelené podľa delenia okna alebo presklenej steny. Kratšie možno lepšie stabilizovať. Minimálna šírka žalúzie môže byť 0,5 pri mechanickom ovládaní a 0,6 m pri motorickom ovládaní.
 • Pri žalúziách máte na výber rôzne typy lamiel, plochých, v tvare C alebo v tvare Z. Najstabilnejšia je lamela v tvare Z. Vďaka špeciálnemu tvarovaniu sa lepšie zaklopí a minimalizuje tak množstvo svetla, ktoré prechádza plochou žalúzie. Na hranách lamiel sú nalisované gumové tesnenia, ktoré tlmia hluk, pretože nedochádza k styku kovových plôch. Plochá lamela má najmenšiu výšku naskladania. Tým, že nemá žiadne profilovanie, je najmenej stabilná, vhodná na menšie šírky.
 • Lamely môžu mať aj rôznu výšku, od 50 do 90 mm. Výber výšky lamely je skôr estetická záležitosť, môže ju však ovplyvniť priestor v nadpraží, v ktorom je žalúzia upevnená. Spravidla sa na väčšie plochy vyberajú vyššie lamely.
 • Rovnako ako rolety, aj žalúzie možno montovať do vopred pripraveného priestoru nad oknom, kde nepôsobia rušivo, alebo dodatočne do okenného priestoru s krycím plechom. Žalúziu možno predsadiť na fasádu. Takýmto riešením nestratíte svetlosť, o ktorú by ste prišli pri montáži do ostenia, ktorá uberie približne 18 až 23 cm zo svetlosti okna.
 • Ovládať ich možno mechanicky kľukou alebo elektromotorom. Pri väčších žalúziách je vhodnejšie motorické ovládanie, kľukový mechanizmus by bol pri nich veľmi namáhaný.
 • Žalúzie na elektrický pohon môžu mať ovládanie vypínačom, diaľkové, pomocou časového spínača alebo spínača reagujúceho na pohyb a intenzitu slnečných lúčov. V zime sa neodporúča mať aktívne automatické systémy. Jednak v tomto období je dobrý každý lúč slnka, ktorý prenikne do interiéru. Jednak môže žalúzia primrznúť a pri náhlej zmene počasia ju bude automatika ťahať hore, čo systém poškodí.

Porovnajte

Rolety:
+ vďaka vyššej tepelnoizolačnej vlastnosti šetria energiu – v zime na vykurovanie, v lete za klimatizáciu
+ hliníkové rolety majú dlhú životnosť )
+ sú dobrou prevenciu proti vlámaniu
+ chránia okno pred vplyvmi počasia
+ nezaberajú miesto v interiéri
+ rýchla realizácia v prípade dodatočnej montáže
+ jednoduchá údržba
- na účinnú ochranu pred letnou horúčavou je potrebné miestnosť z väčšej časti zatieniť
- ak nechcete priznanú roletovú schránku, je potrebné včas ju naplánovať a pripraviť stavbu

Žalúzie:
+ sú jedným z najúčinnejších prostriedkov na zabránenie nadmerného prieniku slnečného tepla a svetla do interiéru
+ ochránia pred nežiaducimi pohľadmi zvonku
+ nebránia intenzívnemu vetraniu
+ nezaberajú miesto v interiéri
+ ľahko sa čistia vodou
+ rýchla realizácia aj v prípade dodatočnej montáže
 - nevyhnutná projektová a stavebná príprava pri montáži pod omietku
 - nehodia sa pre každú architektúru, pretože sú výrazné a významne sa podieľajú na vzhľade fasády

Nezabudnite:
Okrem výberu samotného tieniaceho prvku je dôležitá úloha vybrať správneho dodávateľa, ktorý dokáže produkt „ušiť na mieru“, poskytne promtný záručný aj pozáručný servis, vie rýchlo reagovať v prípade poruchy a poskytne náhradné diely.

 
Autor: Adela MOT YKOVÁ, odborná spolupráca Ing. Milan MIŠAK, Alutec
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zastavte slnko ešte pred oknom
Adela MOT YKOVÁ
odborná spolupráca Ing. Milan MIŠAK
Alutec