Ušetrite si pľúca: tieto veci musia z domácnosti von!

17.08.2018

Nemusíte mať doma žiadne ostré rohy, ani šmykľavé podlahy - a napriek tomu domácnosť môže byť bezpečná.

2fotky
Autor: lepsiebyvanie.sk

Najviac času dnes trávime v interiéri a pritom málo dbáme na to, aký vzduch dýchame. Zrejme už nikto v izbách bytu nefajčí, no cigaretový dym nie je jedinou vecou, ktorá ničí pľúca.

Koberce
Je to s nimi sporné, pretože podľa meraní sa viac prachových častíc v miestnosti vyskytovalo tam, kde koberce nie sú. Lenže pozor. Viac prachu na podlahe znamená častejšie čistenie. V kobercoch sa prach usádza a to znamená, že ho nevidieť, nie to, že tam nie je. 
Problémom sú hlavne malé deti, ktoré behajú po byte a každým dopadnutím nohy na koberec sa kolo nich zvíri prach. Pretože zo žiadneho koberca prach nevysajete tak dôkladne, ako ho umyjete z pevnej podlahy. Behaním po kobercoch si tak stále okolo seba prášite.

Radón
Ide o  najčastejší dôvod rozvinutia rakoviny pľúc u nefajčiarov. Problémom nie je ani samotný plyn, ale čiastočky prachu, ktoré sú ním ožarované a tie sa nám usadzujú v pľúcach. Problematické sú najmä oblasti tektonických zlomov, baní, okolie v blízkosti ťažobného priemyslu, kde má radón najrýchlejšiu možnosť preniknúť cez vetranie priamo k vám domov. 
Ideálne je preto v kritických oblastiach používať aj lapače prachu, pestovať rastliny ako prírodné klimatizácie a čistiarne vzduchu, ktoré nebezpečné prachové častice eliminujú.

Vlhkosť
Nadmerná vlhkosť spôsobuje skorú smrť. A to práve preto, že často dýchame spóry plesní. Ak máte vlhký byt, steny, alebo aj malé miesto v byte, napríklad vám zateká okno, máte problém. Problematické sú napríklad aj sifóny, mydlovničky, nádobky na odkladanie kefiek, ktoré nikdy nevyschnú. Vlhkosť je znak, že skôr či neskôr sa objaví pleseň a jej spóry znižujú odolnosť organizmu a môžu viesť až k rakovine.

V čítaní pokračujte tu

 
Autor: lepsiebyvanie.sk/Marcos
Fotogaléria
Ušetrite si pľúca: tieto veci musia z domácnosti von!
 
2fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ušetrite si pľúca: tieto veci musia z domácnosti von!
lepsiebyvanie.sk/Marcos