Vlastný kúsok raja: Záhrada na streche sa stala oázou pokoja!

18.07.2018
Záhrada

Domáca pani si splnila sen o strešnej záhrade priamo prepojenej so spálňou.

3fotky
Skladbu rastlín navrhla architektka tak, aby jej záhradka kvitla od skorej jari do neskorej jesene. Autor: Laura Witteková

Dom so záhradou sa síce nachádza v meste, ale keď prekročíte jeho prah, pocítite oázu pokoja. Je to odraz pozitívneho a tvorivého ducha domácich, kde je s láskou naaranžovaná každá dekorácia či kvet.

S postupným vývojom

Vždy keď sme navštívili súkromie záhradnej architektky Aleny Pivoluskovej nás prekvapila niečím novým a inšpirujúcim. Tentoraz nás vzala za srdce strešná záhradka s priestorom na relax. Po úprave starého domu si na hornom podlaží s manželom vytvorili novú spálňu s malou terasou.

„Nakreslila som návrh, ako má vyzerať výsadba, aby kvitla od skorej jari až do neskorej jesene,“ prezrádza sympatická Alena. „Niekedy mi trvá veľmi dlho, kým sa so skladbou stotožním. Stále sa k nej vraciam, premýšľam nad ňou, až kým nie som vnútorne úplne spokojná.“

Kulisy zelene

Dôležitý bol najmä pohľad zo spálne a z miesta na sedenie. Aj preto stenu oproti vstupu na terasu dala obložiť tehlovým obkladom s troma vytvorenými nikami. Aby nebolo na malom priestore príliš veľa tehličiek, obvodovú stenu domu ponechala bielu. Niečo však stále chýbalo. Bielobe s veľkoplošným presklením nakoniec pomohli útulne pôsobiace okenice v jemnej zelenej farbe a pás medeného oplechovania nad nimi.

Chýba vám kúsok relaxu? Siahnite po hojdacej sieti. A to nie len do záhrady

Vzájomné súvislosti

„Vždy sa snažím o to, aby sa v záhrade niečo opakovalo – buď druh, alebo farba,“ prezrádza Alena. Napríklad vždyzelený tis na jednej strane ako živý plot, ktorý vytvára bariéru od ulice a pocit súkromia, sa objavuje aj v kompozícii zelene ako solitér na opačnej strane terasy.

Jeho tvarovanie do kvádra sa zas prenieslo aj na krušpány. Skladbu zelene pretkávajú v priebehu roka kvety cibuľovín, neskôr fialové levandule, cyklámenové ruže i muškáty a ďalšie rastlinky s kvetmi v jemných svetloružových a bielych tónoch. Pod celkovú upokojujúcu atmosféru sa okrem vizuálnych vnemov zelene a podlahy z dreviny ipe, príjemnej na dotyk, podpisuje zvuk žblnkajúcej vody vo fontánke a spev vtákov.

Tvorivá práca je to, čo ma napĺňa, to, čo nielen mne, ale aj iným ľuďom prináša radosť. Je to pre mňa spôsob, ako aspoň na chvíľu nemyslieť na starosti a problémy, ktoré nám prináša život.

Alena Pivolusková, autorka záhrady

www.tvorsad.sk

foto: Laura WittekováIng

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Inéz BÚCI
Fotogaléria
Vlastný kúsok raja: Záhrada na streche sa stala oázou pokoja!Vlastný kúsok raja: Záhrada na streche sa stala oázou pokoja!
 
3fotky
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vlastný kúsok raja: Záhrada na streche sa stala oázou pokoja!
PEKNÉ BÝVANIE/ Inéz BÚCI