5 najväčších trendov do záhrady, ktoré si vás získajú túto jeseň

21.09.2017
Záhrada

Ani na jeseň nie je ešte pobyt v záhrade na škodu. Od práce na krásnych záhonoch či poslednej zelenine a ovocí až po nerušený oddych na terase.

6fotiek
Viete, čo bude v záhradách trendy túto jeseň? Inšpirujte sa Autor: Shutterstock

Dnes už nie je novinkou, že trendy v záhrade sa menia rovnakou rýchlosťou ako tie v interiéri. Mnohí sa v posledných rokoch naučili nie len postarať sa o trávnik, úžitkovú záhradku či okrasné rastliny, ale aj to, ako sa tu dá príjemne stráviť čas s rodinou alebo len tak, s knihou v ruke. Práve pre tento blažený pocit musí záhrada vyzerať jednoducho krásne v každom období a pre to nastávajúce, jesenné, už odborníci stihli stanoviť aj najväčšie trendy. A tu sú.

Trošku technológie

Zabudnite na klasické ohnisko uložené medzi kameňmi. Trendy záležitosťou tejto jesene je malá štipka technológie, ktorá moderné ohniská v krásnych, dizajnérskych rámoch, dokáže zapnúť či vypnúť vo vopred určenú hodinu alebo môže byť váš ohník dokonca ovládaný smartphonom. 

VIDEO: Afričania prišli so záhradou v tvare kľúčovej dierky. Tá sa vďaka kompostu postará o seba sama!

Staré po novom 

Určite sa tešíte na veselé hlavičky kvetov chryzantém, krušpán alebo sfarbený javor, ktorý je typický pre toto obdobie. To všetko je v poriadku až na malý detail. Dizajnéri tento rok kladú dôraz na akúsi nadčasovosť záhradnej architektúry a rastliny ukladajú do jednoduchých, čistých línií a pri kríkoch sa držia základných tvarov. V jednoduchosti je krása.

Vrstvené

O tom, aké je osvetlenie záhrady dôležité zrejme nemusíme ani hovoriť. Najmä počas obdobia, kedy sa dni skracujú a tmavé noci predlžujú, je čas siahnuť po trendy vrstvení svietidiel do jednotlivých úrovní záhrad. Závesné lampy napríklad môžu striedať nižšie stojace solárne lampičky v skalkách a chodník môže byť osvetlený v línii s povrchom trávnika. Okrem toho, že to výborne vyzerá, určite sa dostatku svetla potešia aj domáci.

Terasa plná svetla: Pomôžeme vám s výberom toho správneho osvetlenia

VIDEO: Túto jesennú minizáhradku si budete chcieť vytvoriť aj u vás doma!

Falošné

Prírodné materiály ako kameň či drevo sú v záhradách číslom jedna už nejaký ten čas. Jeseň a jej poveternostné podmienky si však vyžadujú niečo odolnejšie a preto sa nebojte siahnuť po imitáciách týchto materiálov, ktoré sú jednoduchšie udržiavateľné, pretože aj to je trendy.

Všetko dnu

Domáci záhradkári sa určite potešia aj poslednému trendu. Čím ďalej, tým viac sa totižto rozmáha termín "interiorscapes", čo by mohlo v preklade znamenať niečo ako vytváranie záhrad v interiéri. To najmä kvôli veľkému boomu, ktorý spôsobilo vertikálne pestovanie veľkých zelených stien a aj to, že zeleň sa v súčasnosti stáva znovu vyhľadávaným doplnkom. Nebojte sa teda preniesť rastlinky, ktoré by tvrdé mrazy vonku nevydržali, dovnútra a vytvoriť si tak vlastný, útulný kútik, ktorý budete milovať. 

20+ FOTO inšpirácia: Zaveste si na dvere štýlový jesenný veniec

 
Autor: Mária Ambrozová
Fotogaléria
5 najväčších trendov do záhrady, ktoré si vás získajú túto jeseň5 najväčších trendov do záhrady, ktoré si vás získajú túto jeseň5 najväčších trendov do záhrady, ktoré si vás získajú túto jeseň5 najväčších trendov do záhrady, ktoré si vás získajú túto jeseň
 
6fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
5 najväčších trendov do záhrady, ktoré si vás získajú túto jeseň
Mária Ambrozová