5 rád celebritného záhradníka: Takto to robia Majstri záhradníci

09.09.2018
Záhrada

V každej oblasti sa nájdu trendsetteri, ktorí určujú, čo bude v móde. No záleží aj na názore skúsených odborníkov, ktorí naozaj vedia, o čom hovoria.

19fotiek
Autor: oudolf.com

Ak by ste skladali rockový hit, ktorý má zarobiť milióny, pravdepodobne by ste si pozorne vypočuli, čo si o tom myslí taký Mick Jagger. Pokiaľ ide o mestskú architektúru, azda by ste dali na skúsenosti Sira Jeana Nouvela. No a v záhradách zasa stojí za to poradiť sa so skúsenými a hlavne vychytenými záhradníkmi, ako je vynálezca Patrick Blanc alebo majster snových záhrad, Holanďan Piet Oudolf.
 

Oudolf má po sedemdesiatke a na konte niekoľko kníh o záhradníctve, mnohoročné pestovateľské skúsenosti a hlavne, podpísal sa pod množstvo záhrad, na ktoré sa díva celý svet. Z tých najznámejších spomeňme, že navrhol zeleň okolo Serpentine Gallery v Kensingtonskej záhrade v Londýne, vstupnú záhradnú úpravu Torontskej botanickej záhrady, legendárne High Line a Battery Park v New Yorku a viacero ďalších dôležitých záhrad.
 

Aké sú teda jeho skúsenosti s vytváraním očarujúcich záhrad, zhrnuté do piatich bodov?
 

1. Pamätajte na 70 %
Piet Oudolf rozdeľuje trvalky na dva druhy: výplňové a sošné. Sošné trvalky majú pozoruhodnú štruktúru až do neskorej jesene sú v záhrade hlavnými hviezdami, ktoré pritiahnu zrak. Patria k nim rôzne trávy, dlhoročné trvalky, viacročne kvitnúce rastliny.

Výplňové trvalky sa vyberajú pre ich farbu alebo kvety a ku koncu leta nie sú veľmi zaujímavé.

Prečítajte si aj: Vytvorte si útulný jesenný balkón vďaka našim tipom

Návrhár pripomína, že zhruba 70 % rastlín v záhrade by malo byť sošných - a iba 30 % by mali predstavovať kvety, ktoré po odkvitnutí nemajú čo ponúknuť.

Zároveň treba myslieť na to, že pri vysádzaní treba v záhrade vytvoriť určitý rytmus - a rastliny by sme teda mali sadiť v opakujúcich sa intervaloch. Nejde pritom o presne symetrickú štruktúru ako vo vojenskej jednotke, skôr o odrazy podobných farieb, tvarov a štruktúr v rámci celej záhrady.
 

2. Vysaďte „hmlu“
Aby záhrada pripomínala čarovnú, snovú krajinu aj mimo hlavnej sezóny, treba rastliny pestovať vo viacerých úrovniach.

Romantický opar v zásade bez ohľadu na počasie možno vyčariť malou ilúziou „hmly". Tým, že si vyberieme rôzne trsy vysokých tráv, ktoré zasadíme vo veľkorysých hniezdach, ktoré budú na seba nadväzovať ako meandrovite zatočená rieka.


 

Trávy vytvárajú v záhradách zvláštnu náladu, ktorá je najkrajšia podvečer, keď v záhrade sedíme pri svite sviečok alebo lampášov.

Hviezdny záhradník tiež odporúča radikálne nezostrihávať rastliny na zimu. Kvapky dažďa alebo srieň, ktorá sa vytvorí na odkvitnutých, vysušených hlavičkách, bude vytvárať náramné umelecké dielka.
 

3. Rámujte a rozmazávajte
„Stará" záhradnícka škola sa približovala k francúzskym typom záhrad, ktoré mali všetko ako podľa pravítka a každý neporiadny konárik sa nekompromisne odšmykol.
 

Oudolfov štýl pripomína viac pôvabné impresionistické obrazy. Jeho záhrady sú snové a prechody medzi jednotlivými druhmi rastlín sú plynulé, akoby rozmazané. Napriek tomu tieto „obrazy" rámuje. „Rámom" sa môžu stať stromy v susednej záhrade, vzdialený kopec na horizonte alebo les či park v pozadí.
 

V tomto zmysle je záhrada javiskom, kde sa odohráva hlavné predstavenie a susedia sú oponou, ktorá celý výjav dotvára, nebojuje s ním.
 

4. Podporujte lokalitu
Keď sa vyberieme do veľkého záhradníctva, na záhradkársky veľtrh alebo výstavu, je také lákavé podľahnúť čaru exotiky. Piet Oudolf však zastáva názor, že nutkanie zbierať vzácne a exotické rastliny ako prestížnu záležitosť sa nemusí vyplatiť. Inklinuje skôr k uprednostňovaniu tých druhov, ktoré sa v danej lokalite prirodzene vyskytujú - v prírode, nie nevyhnutne v okolitých záhradách. Napríklad na Slovensku sa rozmohla mánia plniť si záhrady tujami, hoci v „divej" prírode by sme ich toľko nenašli.

Podľa Oudolfa sa však netreba pravidla lokálnosti držať ako písma svätého.

Pozrite si aj: Bývalý manžel Jennifer Lopez býva ako kráľ!
 

Pri výbere rastlín do záhrad sa tiež treba zaujímať o to, koho rastlina poteší. Budú z nej mať radosť aj včely alebo vtáčiky? A čo motýle alebo iná zver, ak sa záhrada nachádza v blízkosti lesa? (Napríklad okolo lesných chát sa tuje veľmi neodporúčajú, pretože vysoká zver by sa nimi mohla otráviť.)

5. Obľúbte si hnedú záhradu
Nejeden záhradník má priam maniakálnu potrebu klčovať, vystrihávať, hrabať každučký spadnutý lístoček a likvidovať všetko odkvitnuté. Ak zvážime, ako nás dokáže nadchnúť farebná pestrosť a krása jesennej prírody, je to napodiv.

Aj vo vlastnej záhrade by sme sa podľa Oudolfa mali naučiť milovať premenlivé farby, ktoré príroda poskytuje. Záhradnícky rok by sa vraj nemal sezónne zavárať. Naopak, mal by poskytovať úľavu pre dušu aj v čase, keď kvety nekvitnú.

Pozrite si našu fotogalériu tých najkrajších záhrad!

 
Autor: Nonka
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
5 rád celebritného záhradníka: Takto to robia Majstri záhradníci
Nonka