Chcete oplotenie, ktoré stlmí hluk z rušnej ulice? Skúste to s gabionmi

04.10.2013
Záhrada

Chceli by ste oplotenie, ktoré stlmí hluk z rušnej ulice, zabezpečí súkromie a nebude narúšať okolitú krajinu ? Skúste to s gabionmi.

5fotiek
Gabiony plnené kamením poskytnú intimitu bez narúšania prírodného rázu záhrady. Ak potrebujete dosiahnuť lepšiu zvukovú izoláciu od rušnej ulice, siahnite po gabionoch s hrubšou konštrukciou. Autor: Archív firiem

Názov gabiony pochádza z talianskeho slova gabbia – klietka. Predchodcovia súčasných drôtených gabionov mali podobu pletených prútených košov plnených kamením, ktoré sa v stredoveku používali na budovanie rýchlych obranných opevnení. V modernom staviteľstve sa najskôr využívali pri opevňovaní tokov riek a pri stavbáchciest.

Ako prírode blízky architektonický prvok však po čase našli uplatnenie i v záhradnej architektúre. A to bol už len krôčik od dosadenia gabionov do pozície ochrancov pozemkov, kde sa stali estetickou náhradou betónových múrov.

Zvárané či pletené?

Na stavbu samostatne stojacich plotov sú vhodné gabiony zo zváraných panelov, ktoré sú tuhšie ako pletené. Vyrábajú sa z drôtu s priemerom štyri milimetre, ktorý je buď pozinkovaný, alebo povrchovo upravený hrubou vrstvou zliatiny zinku a hliníka. Takáto úprava drôtu je zárukou trvácnosti a odolnosti proti korózii.

Štandardný rozmer oka zváraných sietí je 10 x 10 centimetrov. No ak chcete ako výplň použiť menšiu frakciu kameňa či vášmu vkusu štvorcový tvar oka nesedí, v ponuke nájdete gabiony s okom 10 x 5 centimetrov. To môže byť orientované horizontálne alebo vertikálne.

Podľa vlastného gusta

Veľký výber výplňového materiálu necháva priestor na tvorbu vlastného riešenia gabionového oplotenia. Najčastejšie sa používa prírodný a lomový kameň rôznej veľkosti, farby a tvaru. Podmienka je, aby bol odolný proti poveternostným vplyvom a dostatočne tvrdý. Lomový kameň má byť 1,5- až 3-krát väčší ako rozmer oka siete. Pohľadové strany konštrukcie budú zodpovedné za celkový estetický dojem. Preto mu venujte pozornosť pri ich kladení. Drobnejší kameň je vhodnejší na vyplnenie medzier.

Do gabionov nemusíte vkladať iba kameň. Extravagantné oplotenie získate výplňou z rôznych recyklovaných materiálov. Efektné je napríklad sklo. Variácií je mnoho. Na optické odľahčenie oplotenia ponechajte časť gabionov bez výplne, skombinujte ich s drevenou konštrukciou alebo ozeleňte popínavými rastlinami.

Ako na to?

Kým stavby menších gabionov sa dajú realizovať suchým procesom počas celého roka, teda nepotrebujú pevné základy, pri stavbe vysokých a dlhých plotov je to inak. Takáto konštrukcia potrebuje spevnený podklad alebo vybetónovaný základ.

Úzke a vysoké gabionové oplotenie vyžaduje pre vplyvy vetra oporné prvky v podobe skrytých oceľových stĺpov zabudovaných do betónového základu. Pri ukladaní sa jednotlivé siete spájajú do celku pomocou špirál. Deformácii košov pri ich plnení zas predchádzajú dištančné háčiky. Životnosť gabionov ovplyvňuje viacero faktorov ako použitý materiál či samotná realizácia. Ich odhadovaná životnosť je 50 až 100 rokov.

 
Autor: Katka ŠATANKOVÁ,
Fotogaléria
Chcete oplotenie, ktoré stlmí hluk z rušnej ulice? Skúste to s gabionmiChcete oplotenie, ktoré stlmí hluk z rušnej ulice? Skúste to s gabionmiChcete oplotenie, ktoré stlmí hluk z rušnej ulice? Skúste to s gabionmiChcete oplotenie, ktoré stlmí hluk z rušnej ulice? Skúste to s gabionmi
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Chcete oplotenie, ktoré stlmí hluk z rušnej ulice? Skúste to s gabionmi
Katka ŠATANKOVÁ