Záhrada v zime: Poradíme vám, ako ju ochrániť pred chladom a mrazom

01.01.2018
Záhrada

Aj keď v zime už trávime v záhrade minimum času, bola by škoda ju nechať napospas neľútostnej zime a krutým mrazom. Máme pre vás zopár tipov a rád, na čo by ste nemali zabudnúť.

2fotky
Ku koreňom hortenzií a k báze konárov navrstvite kopu lístia, ktoré ešte po obvode obaľte netkanou textíliou alebo jutou. Navrch tohto "črepníka" doplňte ďalšie lístie. Takto zabalená hortenzia prečká každú zimu. Autor: profimedia.sk

Správne by ste už mali mať všetko vonku v záhrade hotové. Ak ste predsa len nestihli rastliny zazimovať, prinášame zopár užitočných tipov.

Čečina zo smreku či jedle?

Citlivé trvalky a  kry pred zimou treba zakryť čečinou zo smreku alebo jedle. Smrek má pichľavé ihličie, ktoré je z oboch strán zelené a jeho konáre sa osvedčili na zakrývanie mrazuvzdorných trvaliek. Výhodou je, že po oteplení ihličky opadnú a k rastlinám sa dostane svetlo aj teplo a rastliny sa postupne aklimatizujú. Pri použití jedle je potrebné konáriky na jar odstrániť, pretože ihličky z nej po zime neopadajú.

Sneh na konároch

Snehová prikrývka má výborné izolačné vlastnosti, ale môže spôsobiť aj problémy. Ak nechcete, aby sa pod jej ťarchou poohýbali a polámali konáre, pootriasajte z nich napadnutý sneh skôr, ako stvrdne viacnásobným topením sa a zamŕzaním.

Na ihličnany pomôže špagát

Vždyzelené ihličnany a ďalšie dreviny zviažte do kužeľov, aby ich nepoškodil ťažký sneh. Ak nemrzne, naďalej výdatne zalievajte, zvlášť ak by bola zima suchá, aby dreviny netrpeli vlahovým deficitom. Vysušené stromy a kry počas zimy ešte viac vysuší ostré zimné slnko a vetry. Rastliny, ktoré ani pred zimou nemali dostatok vody môžu teraz vymrznúť.
Špagátom omotajte aj trsy tráv, aby sa medzi ich steblá nemohla dostať voda, ktorá tam môže zamrznúť. Vtedy sa poškodia pletivá jednotlivých stebiel a môžu odumrieť celé trsy.

Užitočné lístie a netkaná textília

Aj hortenzie potrebujú na zimu teplý kabát. K ich koreňom a  báze konárov navrstvite kopu lístia, ktoré ešte po obvode obaľte netkanou textíliou alebo jutou. Navrch tohto "črepníka" doplňte ďalšie lístie. Takto zabalená hortenzia prečká každú zimu. Na jar ju očistite a ostrihajte jej odkvitnuté súkvetia.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Záhrada v zime: Poradíme vám, ako ju ochrániť pred chladom a mrazom
 
2fotky
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Záhrada v zime: Poradíme vám, ako ju ochrániť pred chladom a mrazom
ipeknebyvanie.sk