FOTO inšpirácia: Viete, ako navrhnúť malú záhradu? Napríklad aj takto!

19.05.2017
Záhrada

S malým know-how sa aj ten najmenší priestor za domom môže zmeniť na očarujúce a príjemné miesto ako stvorené na relax. Na a čo, že futbal si na trávniku nezahráte?

32fotiek
Oživte záhradný priestor veselou farebnou schémou alebo príjemným osvetlením. Pravdaže, nezabudnite vyzdvihnúť to, čo je vo vašej záhrade jedinečné. Tehlový múr, starý dub, záhon levandule alebo pôvodná kamenné dlažba? Všetko má svoje osobité čaro. Autor: Houseandgarden.co.uk

>>> Inšpiratívny dizajn malých záhrad tu <<<

Nemusíte mať k dispozícii veľký vonkajší priestor k tomu, aby ste mohli realizovať svoje sny a byť kreatívny. Stačí sa naučiť efektívne pracovať s tým, čo máte. Každý vonkajší priestor je unikátny, s výzvami a možnosťami, ktoré poskytuje. Ponúkame vám rozumnú stratégiu, ako si aj z malého priestranstva vytvoriť vysnívané útočisko.

Vytvorte plán pre vašu záhradu

Zmerajte svoj priestor, potom ho nakreslite na papier alebo do počítača a opticky zvážte, kde by bolo najvhodnejšie umiestniť sedenie, kde kvety a čo nechať pokryté trávou. Zohľadnite pri tom svetové strany.

5 tipov ako mať krásnu záhradu a neminúť pritom veľa vody

Spravte si prieskum

Ak máte rozvrhnuté, kde budete stolovať, kde grilovať, kde pestovať ovocie a kde okrasné kvety, prezrite internetové obchody, ktoré vám poskytnú predstavu o možnostiach záhradného nábytku, ako aj o ich rozmere. Ak vám žiadny nevyhovuje, nechajte si u stolára navrhnúť sedenie vlastnej predstavy. Myslite však na povrchovú úpravu, nábytok musí odolávať poveternostným podmienkam.

Estetika je dôležitá

Estetické prvky ako sú ploty, podlahy a dlažby či okrasné kamenné murivo, to všetko bude závisieť od vášho rozpočtu. Ak nemáte peniaze na nové, svojpomocne opravte to pôvodné. Nie všetko staré je zlé. Vidiecky štýl má rád nedokonalosti a vplyv času, ktorý sa odzrkadľuje na veciach a priestore okolo. Dôležité je záhradu neprepchať.

Viete, ako vytvoriť očarujúcu záhradu, ktorá naplní vaše potreby? Takto!

Zohľadnite podnebie

Výber vhodných rastlín pre vašu záhradu, bez ohľadu na jej veľkosť, závisí od toho, koľko času mienite starostlivosti o vaše kráľovstvo venovať, aká je kvalita pôdy, orientácia svetových strán a tiež množstvo slnečných lúčov. Okrasné trávy, sukulenty a tiež trvalky sú veľmi vďačné rastliny. Taktiež popínavý brečtan navodí romantickú atmosféru.

Nepodceňujte farby

V záhrade sa tak nejak očakáva, že prevládať bude zelená. Tá sa krásne kombinuje s oranžovou, žltou, ružovou, ale aj čiernou, hnedou a krémovou. Veľmi sviežo pôsobí v záhrade biela, ktorá farebnú záplavu zelene a kvetov kontrastne rozbije.

 
Autor: Kristína Falťanová
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
FOTO inšpirácia: Viete, ako navrhnúť malú záhradu? Napríklad aj takto!
Kristína Falťanová