Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (1. časť)

29.06.2018
Záhrada

Voda bez chémie, prírodný ráz záhrady, dokonca možnosť zakorčuľovať si v zime, to všetko získate s kúpacím alebo aj čisto okrasným jazierkom.

5fotiek
Kúpacia časť moderného biotopu má neraz praktický obdĺžnikový tvar a väčšiu hĺbku, priľahlé rastlinné zóny sú plytké s organickými okrajmi. Autor: Salamander Naturgarten

Vždy je však niečo za niečo. Kým investičné náklady na vybudovanie bazéna a kúpacieho jazierka s rastlinami sú pri podobných rozmeroch porovnateľné, odborníci upozorňujú, že starostlivosť o jazierko môže byť v porovnaní s vodou upravovanou chémiu o niečo náročnejšia. Kým kvalitu vody v bazéne relatívne ľahko a najmä rýchlo udrží v norme chémia, dosiahnuť a udržať čistú vodu v jazierku je neraz proces niekoľkých týždňov.

Navyše vás čaká pravidelný jarný rez rastlín. Zvážte tiež, či sa dokážete tešiť z množstva drobných živočíchov, ktoré prírodná vodná plocha časom priláka, a či ste ochotní tolerovať hlasné žabie kŕkanie objavujúce sa najmä podvečer a v skorých ranných hodinách. Nuž, krása a romantika prírodnej vody nie sú pre každého.

Terasa podľa feng šuej: Kam s vodným prvkom a prečo myslieť napríklad aj na vtáčiky?

Otec postavil svojim dcéram úžasný záhradný domček: Má dve poschodia, verandu aj tobogan!

Na mieru

Jazierko sa vždy rieši na mieru, nielen podľa terénu a stanovišťa, ale aj intenzity kúpania a pomeru kúpacej i čistiacej rastlinnej časti. Platí, že čím väčšia je vodná plocha, tým je rovnováha v nej stabilnejšia. A hoci ide o prírodný biotop, zväčša sa bez vhodnej technológie nezaobíde. Minimum techniky, čiže jedno cirkulačné čerpadlo, vyžaduje biotop, v ktorom zaberá kúpacia časť 30 percent a rastlinná 70 percent z celkovej plochy. To znamená, že ak sa chcete kúpať na ploche s rozmermi povedzme 3 krát 5 metrov, rastliny by mali byť vysadené na 35 štvorcových metroch plochy. To je na väčšine pozemkov nemysliteľné.

O čo viac sa však zníži plocha vysadených rastlín, o to viac technológie je nutné pridať. Pri 50 percentách rastlinnej časti sa už počíta napríklad s dvomi cirkulačnými okruhmi, biologickým filtrom a UV lampou. V malých záhradách môžu rastliny tvoriť iba 20 percent plochy, k čomu sa žiadaným spôsobom dimenzuje technologická časť.

S rastlinami alebo oddelene

Nie každého láka kúpať sa priamo vo vode, kde sa v pobrežnej zóne nachádzajú rastliny, no zároveň si chce užívať komfort nechlórovanej vody. Aj to sa dá. Hlboká kúpacia časť môže byť od plytkej rastlinnej úplne oddelená. Voda sa prečerpáva cez vodnú plochu s rastlinami a filtrami a vracia sa do bazéna. Výhodou je menej rastlinných zvyškov, ktoré padajú a rozkladajú sa priamo v kúpacej časti. Navyše, namiesto čiernej jazierkovej fólie sa dá použiť modrá, čo pripomína klasický bazén a dovolenky v prímorských rezortoch.

Voňavá mäta: Ako ju pestovať bez toho, aby si v záhrade robila čo chce?

5 najväčších trendov do záhrady, ktoré si vás získajú túto jeseň

 
Autor: Monika Králová
Fotogaléria
Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (1. časť)Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (1. časť)Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (1. časť)Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (1. časť)
 
5fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Jazierkové minimum: Plánujete v záhrade vodnú plochu? Na TOTO nesmiete zabudnúť! (1. časť)
Monika Králová