Nechajte sa inšpirovať letnými kuchyňami

15.07.2013
Záhrada

Milovníci grilovačiek určite docenia komfortný kuchynský kút priamo v exteriéri.

10fotiek
Milovníci grilovačiek určite docenia komfortný kuchynský kút priamo v exteriéri. Autor: Vlado VAVREK

Prinášame vám na inšpiráciu návštevy niekoľkých letných kuchýň a pár tipov, na čo by ste pri výstavbe nemali zabudnúť. Samozrejme, ideálne je naplánovať si exteriérovú kuchyňu vopred, už pri projekte rodinného domu.

Vtedy ju môže architekt plynulo zakomponovať na terasu s jednoduchším prívodom vody a elektriky, ale najmä jednotným prestrešením s domom. V zásade sa musíte rozhodnúť vzhľadom na svoje priestorové možnosti a predstavy, či umiestnite letnú kuchyňu na terasu v tesnej blízkosti domu, alebo to bude samostatná stavba v záhrade.

V oboch prípadoch odporúčame vybrať kryté závetrie, alebo ho po preverení prevládajúcich vetrov vytvoriť postavením protiveternej steny. Z praktického hľadiska sa v našom zemepisnom pásme oplatí kuchyňu aspoň čiastočne zastrešiť, aj keď v praxi to nebýva pravidlo.


Foto: Vlado Vavrek

Podľa chuti

Vybavenie letnej kuchyne je individuálne podľa potrieb jej užívateľov. Základ sú materiály dobre odolné proti vlhku a mrazu. Nábytok sa zväčša redukuje na spodnú linku s drezom so skrinkami na uloženie potrebného riadu, príborov a pomôcok na grilovanie. Gril môžete riešiť v letnej kuchyni ako zabudovaný.

Súčasťou býva aj kozub, udiareň alebo iná kombinácia ohňových zariadení do exteriéru na prípravu pokrmov. Komfort navyše prináša aj menšia zabudovaná chladnička alebo vínotéka. Na trhu nájdete aj rôzne modulové prvky exteriérovej kuchynskej linky s komfortným vnútorným vybavením a doplnkami.

Stačí si ju poskladať podľa vlastných potrieb. Prednosť záhradnej kuchyne je v odľahčení interiéru domu. Pri varení sa tak v lete zbytočne neprehreje a po bujnej zábave s priateľmi vám doma ostane čisto a upratané. V neposlednom rade grilovanie a stolovanie v záhrade vám spríjemní letné večery, upevní rodinnú súdržnosť a priateľstvá.


Peter JANIGA, Ing. arch. Miro KOLLÁR, PhD., Ing. arch. Martin UJVÁRI
autori rekonštrukcie architektúry, exteriéru aj interiéru www.furnier.sk

Letnú kuchyňu sme po dohode s investorom riešili ako samostatnú drobnú záhradnú stavbu. V tesnej nadväznosti na kuchyňu je situované exteriérové jedálenské sedenie, za kuchyňou zas príručný sklad. Samotná murovaná kuchyňa je vybavená vstavaným záhradným grilom a drezom s prívodom teplej aj studenej vody. Všetky povrchy sú ľahko udržiavateľné a odolné proti teplotným výkyvom aj vlhkosti. Zastrešenie tejto zóny tvorí plochá strecha nad kuchyňou a skladom a drevená pergola nad sedením. V prípade potreby sa prekryje výsuvnou markízou.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Inéz BÚCI
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nechajte sa inšpirovať letnými kuchyňami
Plus JEDEN DEŇ/Inéz BÚCI