Predĺžte si sezónu vďaka krytej terase: Myslieť na na detaily by ste mali už teraz

16.08.2017
Záhrada

Prekrytá terasa vám dopraje vychutnať si záhradu zahaľujúcu sa do jesenných farieb aj počas chladných a daždivých dní. Navyše prispeje k zníženiu nákladov na vykurovanie.

7fotiek
Zakrytím sa terasa stane obývateľnou po celý rok, ochráni pred nepriazňou počasia, nepríjemným hmyzom, a prispeje k zníženiu nákladov na vykurovanie. Autor: Archív

Na trhu nájdete niekoľko možností prekrytia terasy. Niektoré postačia len ako ochrana pred slnečnými lúčmi počas letných dní. Aby vyhovovali využívaniu terasy v našich klimatických podmienkach do neskorej jesene alebo aj počas celého roka, musia byť prispôsobivejšie.

V lete majú umožniť maximálne otvorenie a nastavenie tienenia podľa potreby, v chladných, daždivých či veterných dňoch zas uzatvoriť terasu čiastočne alebo úplne. V prípade úplného uzavretia sa môže letná terasa premeniť na zimnú záhradu. Sezónny priestor tak získa celoročné využitie a vy nemáte starosti s prenášaním a uskladňovaním záhradného nábytku.

FOTO: Nová drevostavba si pýtala krásnu záhradu a takto to dopadlo

5 profesionálnych trikov pre pestovateľov začiatočníkov: Ako na skalku? + FOTO inšpirácia

Inovovaná pergola

Pri výbere zakrytia terasy berte ohľad na jeho estetickú stránku, aby svojím tvarom a materiálovým vyhotovením ladilo s architektúrou domu. Medzi obľúbené typy prekrytia patria pergoly. Mohlo by sa zdať, že nemôžu vyhovieť náročnosti ochrany terasy počas chladného obdobia.

Nie je to však úplne tak. Na trhu už nájdete aj také pergoly, ktoré ponúkajú uzavretie nielen strešnej časti, ale aj bočných stien. Obvykle sú k dispozícii z kvalitnej hliníkovej konštrukcie, ktorá sa hodí predovšetkým k modernému štýlu domu. Výplne si môžete vybrať z polykarbonátu alebo odolnejšieho a finančne náročnejšieho bezpečnostného skla. Alternatívou je špeciálna spevnená vodoodolná textília.

Realizácia plná problémov: Navštívte s nami slovenskú záhradu, pri ktorej sa architekt poriadne zapotil!

Posuvné systémy

Iná možnosť, ako si zabezpečiť nerušené sedenie na terase po letnej sezóne, je voľba posuvného typu zastrešenia. Ide o podobný systém ako pri zastrešení bazénov, avšak prispôsobený špeciálnym požiadavkám na terasy. Takáto konštrukcia sa obvykle napája na fasádu domu. V zimných mesiacoch sa podieľa na znižovaní tepelných strát a prináša úsporu na energiách.

Aj v tomto prípade máte možnosť rozhodnúť sa, aké materiálové vyhotovenie uprednostníte, či už pri samotnej konštrukcii, alebo výplni posuvných segmentov. Pri výbere klaďte dôraz na kvalitu. Dôležitá je pevnosť konštrukcie a ľahkosť posúvania. Aby ste boli spokojní aj v letnej sezóne, všímajte si, aké maximálne otvorenie daný systém ponúka.

Posedenie v záhrade: V tieni pod textíliou - markíza, slnečník, pergola, plachta

FOTO inšpirácia: Rozprúďte život na terase

 
Autor: Inéz Búci
Fotogaléria
Predĺžte si sezónu vďaka krytej terase: Myslieť na na detaily by ste mali už terazPredĺžte si sezónu vďaka krytej terase: Myslieť na na detaily by ste mali už terazPredĺžte si sezónu vďaka krytej terase: Myslieť na na detaily by ste mali už terazPredĺžte si sezónu vďaka krytej terase: Myslieť na na detaily by ste mali už teraz
 
7fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Predĺžte si sezónu vďaka krytej terase: Myslieť na na detaily by ste mali už teraz
Inéz Búci