Premeňte zeleninové hriadky alebo spustnutý trávnik na trvalkovú záhradu

29.08.2018
Záhrada

Trvalky sú momentálne na výslní. Ako hovorí ich meno, raz si ich kúpite, zasadíte a trvale ostanú na záhrade. K prednostiam patrí trvanlivosť, spoľahlivosť, a hlavne, správnou kombináciou druhov docielite kvitnutie postupne počas celého roka.

11fotiek
Terasa ponúka výhľady do záhrady. Zeleň porastá aj jej drevené stĺpy, čo ju v lete čiastočne i pritieni. Autor: Martin Mirek

Za istú nevýhodu, v porovnaní s letničkami je, že kvitnú iba relatívne krátky čas počas sezóny, ráta sa na dni až týždne.

Záhrada zmenila obsah

Majitelia záhrady na východe Slovenska sa rozhodli pre radikálnu zmenu záhrady. Pestovanie zeleniny už pre mladých stratilo na význame, naopak sa rozhodli vonku relaxovať. Nedá sa povedať, že odkedy ich navštívili záhradní architekti Martin a Monika Mirekovci, navrhli a vysadili pre nich trvalkovú záhradu, že už iba leňošia. Aj trvalky a trávnik vyžadujú istú starostlivosť, no rozhodne menšiu ako kedysi zelenina a zemiaky.

Domáci sa ale nevzdali ani menšieho zeleninového kútika pri plote. Zo strany plota ho lemujú tuje, zo strany záhrady vždyzelený krušpán. Okopaná pôda tak nie je stále na očiach. Domáci pestujú paradajky a pár paprík, ideálne do letných šalátov a leča.

Trvalky a trávy

Výsadbám dominujú trvalky a okrasné trávy, najmä vysoká ozdobnica čínska, doplnená o  nízke druhy. Vnášajú do záhrady jemnosť a dynamiku. Parádu v lete zaručí echinacea, levandule a žltokvitnúci coreopsis. Obe tieto rastliny milujú motýle, ktoré tak môžete i denne pozorovať. Neskôr v lete ešte rozkvitne ružovo kvitnúci rozchodník. Záhony dopĺňajú nízke kríky ozdobné kvetom, ako tavoľník japonský. O červeň sa v nich postarajú červenolisté rozchodníky a dráče.

Ing. Martin Mirek

Ing. Monika Mireková

Záhradní architekti

Prečítajte si aj o záhradných trendoch pre tento rok

Na jar sa v záhrade ako prvá prebúdza magnólia a farebné kry ako wajgélia, tavoľníky, keria a dráče. Tie pozvoľna predávajú štafetu letným trvalkám, ako sú žlté coreopsisy, modré a fialovoružové veroniky, levandule a liatrisy, ktoré sú pastvou pre motýle počas celého leta. A to všetko za doprovodu rôznych druhov a kultivarov okrasných tráv, najmä ozdobníc čínskych. Tie sú jednoznačne kráľovnami neskorého leta a jesene. Klasy tráv kvitnú v niekoľkých odtieňoch a sprevádzajú ich červené a biele echinacey, rozchodníky. Obraz záhrady sa tak aj vďaka trvalkám mení počas celého roka.

 
Autor: Monika/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Premeňte zeleninové hriadky alebo spustnutý trávnik na trvalkovú záhradu
Monika/ipeknebyvanie.sk