Pripravte svoju záhradu na novú sezónu

18.03.2013
Záhrada

Prvé slnečné lúče a teplejšie dni lákajú záhradkárov von zo svojich domov. Čo záhrada po zime skutočne potrebuje?

1fotka
Najviac práce je na jar s orezávaním stromov. Autor: Profimedia

Jar je pre všetkých záhradkárov pomerne náročným obdobím. Aby sezóna úspešne vyvrcholila, je potrebné odviesť ešte pred jej začiatkom veľký kus práce.

Ideálne je začať hneď, keď sa roztopí sneh. Skvelým reštartom pre pôdu, kam plánujete zasiať svoje rastliny, je jej porýľovanie a pohnojenie. Mnoho záhradkárov preferuje organické hnojivá vo forme kompostu, použiť však možno aj ich umelé náhrady. Odporúčajú sa priemyselné hnojivá obsahujúce rýchlo sa uvoľňujúce živiny.

Myslite na stromy

Najviac práce je na jar s orezávaním stromov. Odporúča sa najmä takzvaný zmladzovací rez, teda skrátenie konárov, ktorého úlohou je povzbudiť strom v tvorbe nových výhonkov. Takéto drevo časom prináša kvalitnejšie ovocie.

Na jar sa zvyknú orezávať najmä hrušky a jablone. Po nich nasledujú kôstkovice ako napríklad broskyne, marhule, višne, čerešne či slivky.

Krásny trávnik

Po starostlivosti na jar kričí aj váš trávnik. Po zime je vysilený a potrebuje prevzdušniť a zbaviť všetkých stôp po minulej sezóne. Mali by ste z neho dôkladne vyhrabať zvyšky lístia a ostatné nečistoty. Ak chcete, aby vyzeral sviežo a zdravo, odporúčame ho tiež pohnojiť.

Pozor si však dajte na to, kedy s úpravou trávnika začínate. Keď je ešte zamrznutý, nemali by ste na neho vstupovať, pretože krehké steblá trávy môžu po zlomení odumrieť a na trávniku tak vzniknú holé miesta, ktoré sa vám už nemusí podariť zachrániť.

 
Autor: Veronika ROSPUTINSKÁ
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pripravte svoju záhradu na novú sezónu
Veronika ROSPUTINSKÁ