Túžite po harmonickej záhrade? Skúste japonskú

02.03.2018
Záhrada

Srdce japonskej záhrady tvoria bonsaje. Neodmysliteľnou súčasťou sú tiež terasy s typickými špicatými prístreškami a neživé objekty obrastené machmi a lišajmi.

9fotiek
Hlavnou podstatou japonskej záhrady je snaha maximálne využiť priestor. Autor: Profimedia

Japonská okrasná záhrada má svoje korene v Číne, zdokonalili ju v Japonsku a dnes je už obľúbená všade na svete. Možno ju prirovnať k feng-šuej, pretože kladie dôraz na harmonické rozmiestnenie prvkov v priestore.

Hlavnou podstatou japonskej záhrady je snaha maximálne využiť priestor, ktorý je k dispozícii a tiež rešpektovať jeho prirodzenosť.


Bambusové žalúzie na terase, aj to je japonská záhrada.
Foto: Profimedia

A čo v nej nesmie chýbať? Sú to predovšetkým bonsaje, ktoré tvoria srdce záhrady a majú byť viditeľné na prvý pohľad. Ďalej je to cezmína a bambus, rôzne trávy, rastúce dreviny a koniféry.

Rituálny rozmer

O japonských záhradách sa z historického hľadiska zvykne hovoriť aj ako o rituálnych miestach, kde sa uctievali prírodné sily. Tento rozmer sa do záhrad ich tvorcovia snažia dostať aj dnes, prostredníctvom špecifických neživých objektov.

Sú to napríklad vyvýšené terasy so špecifickým tvarom prístrešku, ktoré vyzerajú ako malé oltáriky. Nechýbajú ani rôzne sošky, často narazíte na Budhov alebo iné pripomínajúce posvätné objekty.


V japonskej záhrade je veľa zelene.
Foto: Profimedia

Tieto sochy a premyslene zakomponované kamene sú obrastené machmi a lišajmi, aby miesto pôsobilo čo najprirodzenejšie a najstaršie. Samozrejmosťou je aj malé jazierko alebo studnička, ktoré do japonskej záhrady vnášajú živel vody. Ak priestor dovoľuje, hodí sa aj mostík, ideálne natretý na červeno.

Japonská záhrada má na svojho majiteľa pôsobiť upokojujúco a počas rokov by sa nemala výrazne pretvárať. Je to pokus vytvoriť malú krajinku na priestore, ktorý je k dispozícii.

 
Autor: Veronika ROSPUTINSKÁ
Fotogaléria
Túžite po harmonickej záhrade? Skúste japonskúTúžite po harmonickej záhrade? Skúste japonskúTúžite po harmonickej záhrade? Skúste japonskúTúžite po harmonickej záhrade? Skúste japonskú
 
9fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Túžite po harmonickej záhrade? Skúste japonskú
Veronika ROSPUTINSKÁ