Vtáčia búdka nie je len ozdoba, je to aj naša povinnosť

12.09.2018
Záhrada

Vtáky robia pre nás veľmi veľa, preto najmenej, čo môžeme pre ne urobiť my, je postaviť im na balkóne či na záhrade vtáčiu búdku.

31fotiek
Autor: archív

Načo je vám na balkóne či na záhrade vtáčia búdka?
Keď sa na to pozrieme zo sebeckého hľadiska – naozaj vám skrášli a ozvláštni exteriér. Je to niečo nové, svieže, iné. Našťastie, význam vtačích domčekov je aj omnoho šľachetnejší. Vtáky majú svoje domčeky v prirodzených hniezdiacich dutinách, ktorých v prírode čím ďalej tým viac ubúda. S touto priamou úmerou nám ubúdajú aj také vtáčie druhy, na ktoré sme boli počas nášho detstva bežne zvyknutí. A preto znamená každá nová vtáčia búdka, ktorá pribudne hoc aj na vašom balkóne, pre tieto spevavce obrovskú pomoc.Ale akú a kam?
Podstatné je, zvoliť si, o aký druh vtáčikov sa chcete postarať a na základe toho si zvolíte druh a tiež aj vhodné umiestnenie. Perfektná správa je, že vami vyrobená alebo kúpená vtáčia búdka bude domovom pre mnoho generácií vtákov, nie iba pre jednu rodinku. Ochrana a pomoc vtáčikom by nám nemala byť ľahostajná, veď okrem ich krásneho spevu ničia v prírode aj neželaných škodcov. Prečo by sme nemohli spraviť niečo pre nich aj my?

Prečítajte si aj: Nový majiteľ vily po Jennifer Lopez býva v neuveriteľnom luxuse!

Vtáčie búdky – nejde len o dizajn
Ak ste sa rozhodli pre kúpu a nie výrobu vtáčej búdky, nedajte sa pohltiť len lákavým dizajnom. Vtáčia búdka by sa vám mala páčiť, veď bude súčasťou vášho exteriéru, ale zaujímajte sa aj o to, ako bude vyhovovať vaším vtáčím podnájomníkom. Každý druh totiž potrebuje trošku iný typ búdky a tiež sa líši ich umiestnenie.Búdky s ochranou
Obzvlášť opatrní buďte v prípade, ak máte mačku. Vtedy voľte také miesta, kam sa mačka nedostane ľavou zadnou, napríklad stena domu. Mačka však nie je jediný predátor, ktorý má záujem útočiť na vtáčiky, no nemusíte sa báť, že budete musieť celé dni a noci strážiť búdku. Existujú vtáčie búdky, ktoré majú v sebe priamo zabudovanú ochranu proti predátorom. Externá ochrana proti predátorom sa dá namontovať aj na kmeň stromu.Nie je lepšia polobúdka?
Rozdiel medzi klasickými búdkami a polobúdkami nie je taký markantný, polobúdky majú väčší otvor v prednej časti, vďaka ktorému vletia vtáčiky dnu. Tvorí dokonca viac ako 1/3 čela celej búdky. Tento väčší vstup však otvára dvere aj predátorom, predovšetkým sú to mačky a kuny, preto platí, že najvhodnejšie umiestnenie bude opäť stena domu alebo hustý ker.

V našej fotogalérii uvidíte tie najvhodnejšie vtáčie búdky a polobúdky. Inšpirujte sa.

 
Autor: Zuzana
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vtáčia búdka nie je len ozdoba, je to aj naša povinnosť
Zuzana